Kategórie

Plastová okna

Proč právě plastová okna?

Vývojem prochází nejen styl, ale i materiály, které se na výrobu oken používají. V současnosti je trh zaplaven množstvím všemožných druhů a typů oken, proto je rozhodnout se pro ten nejlepší typ velice obtížné. Při výběru oken by se měl každý zákazník informovat především o přednostech i nedostatcích jednotlivých typů oken. Každý materiál vyniká jinými charakteristikami, přednostmi i nevýhodami před ostatními druhy materiálů. Při výběru nových oken je vhodné se zaměřit na jejich tepelně-izolační vlastnosti, životnost, bezpečnostní úroveň, náročnost údržby a v neposlední řadě na cenu.

Trend plastových oken pochází z Německa a na našem trhu se plastová okna zabydlela poměrně rychle. Jejich boom jsme zažili přibližně před osmnácti až dvaceti lety. Plastová okna se od svého vzniku až do současnosti inovovala, vyvíjela, zlepšovala a zkvalitňovala. První okna byla jednokomorová, případně dvojkomorová a jejich tepelně-izolační a zvukově-izolační vlastnosti nedosahovaly ani současného průměru. V článku vám dáme několik tipů, proč jsou plastová okna dobrou alternativou k jiným druhům oken, a také vysvětlíme jejich povahu a přednosti.

1. Plastová okna pro materiál

Základním materiálem plastových oken je tvrdé PVC (polyvinylchlorid), přesnější profily plastového okna jsou vyráběné z PVC bez použití změkčovadel. Materiál se vyznačuje vysokou rázovou houževnatostí i tvarovou stálostí. Plastová okna bývají obvykle bílá, ale v případě zvláštních požadavků se přidáváním barevných vrstev, potažením barevnou fólií nebo barvením speciálními barvami dá dosáhnout i barevného provedení. Zákazníci si mohou vybrat ze čtyř druhů skel, a to z nerozbitného, zvukově-izolačního, základního a skla se zvýšenou tepelnou nepropustností. Kromě toho je možné na skla nalepit různé fólie, ať už bezpečnostní, soukromé, protisluneční, nebo různé druhy izolačních.

2. Izolační vlastnosti a energetická úspornost

Plastová okna vynikají výbornou tepelnou izolací, která závisí na množství komor. Vyšší počet komor zabraňuje unikání tepla, navíc má vliv na tepelnou izolaci a hrubost – čím je větší, tím je prostor izolovanější. Nejlepší jsou troj a vícekomorové profily. Mezi nejběžnějšími plastovými okny najedeme ty s trojkomorovými profily o hrubosti 56–60 mm a pětikomorové, jež ale již patří do vyšší cenové kategorie. Kromě počtu komor má u plastových oken vliv na celkový koeficient propustnosti tepla i výběr skla a vhodné zasklení oken. Vynikající tepelná izolace plastových oken zamezuje přirozenému propuštění vzduchu a regulaci vlhkosti v interiéru. Profily plastových oken by proto měly být vybaveny regulačními klapkami, jejichž úkolem je zabezpečovat výměnu vzduchu. Klapky jsou nastavitelné buď automaticky (samočinně), nebo mechanicky. Také je nutné dostatečně místnost větrat, aby se zabránilo vlhkosti, jež by mohla v některých případech způsobit plesnivění zdí.

Skla plastových oken mají vliv jak na tepelnou izolaci, tak na zvukovou. Ta je neméně důležitá, zejména pokud žijete na rušném místě. Plastová okna s trojitým sklem o hrubosti 4 mm nebo trojitá s rozdílnou hrubostí – 6 mm, 4 mm a 4 mm dokáží hluk tlumit velice efektivně. Při montáži se nesmí zapomenout na vyplnění spár – pokud je vyplníme pěnou, docílíme zvukového útlumu cca o 56–58 dB.

Jak jsme již uvedli výše, plastová okna vynikají velice dobrou tepelnou izolací. Malý součinitel přechodu tepla se odráží i v nižších finančních nákladech na vytápění interiéru. Odhaduje se, že plastová okna jsou jedny z oken, které se vyznačují nejlepší tepelnou ochranou a investice do nich se vám v podobě energetické úspory vrátí cca do deseti let.

3. Životnost a údržba

Materiálové složení plastových oken garantuje jejich dlouhodobou životnost, která se datuje v rozpětí od 35 do 50 let podle značky, kvality a data výroby. Platí, že čím novější plastová okna, tím kvalitnější a inovovanější je jejich konstrukce. Nosná konstrukce plastových oken obsahuje kovový rám, který zabezpečuje tvarovou stálost. Na životnost plastových oken má přímý vliv kromě nosné konstrukce také zacházení s nimi při montáži a počasí. Silné krupobití může na plastových oknech zanechat drobná mechanická poškození a sluneční žár může v případě barevných variací způsobit jejich vyblednutí nebo popraskání vrchní barevné části. Stává se to ale pouze výjimečně – u méně kvalitních plastových oken.

Plastová okna jsou nenáročná na údržbu, kterou tvoří občasné umytí, případně naleštění skla. Vyčistit se musí nejen skla, ale i rám, intervaly a intenzita čištění záleží na znečištění. Používají se běžné saponátové čisticí a lešticí prostředky, je nutné, aby se nepoužívaly prostředky obsahující rozpouštědla a líh, plastová okna se nesmí čistit drátěnkou, jinak dojde k povrchovému poškození.

Plastová okna se vyrábějí z profilů z tvrdého PVC, které vytváří při leštění elektrostatický náboj, jehož vzniku lze předejít používáním antistatických čisticích prostředků a utěrek. Plastová okna se mohou přes své vynikající izolační vlastnosti rosit kvůli vlhkosti, která se kondenzuje v interiéru. Orosená okna se musí dobře utírat, aby v jejich okolí nevznikaly plísně.

4. Cena

Plastová okna jsou v porovnání s dřevěnými eurookny nebo hliníkovými okny mnohem levnější, oproti dřevěným to je o 20–30 %. Pozor si musíme dávat na laciné nabídky, protože levná plastová okna mohou odrážet nízkou úroveň kvality a životnosti.

Plastová okna mají více předností v podobě životnosti, užitkových vlastností, především tepelně-izolačních a zvukově-izolačních. Nízká cena plastových oken v porovnání s jinými typy oken je řadí mezi velice oblíbená okna. Plastová okna mají pochopitelně i své nevýhody, jako je nízká filtrace zvuku, jež může zapříčinit plíseň, ale tento problém se dá odstranit regulačními klapkami a pravidelným větráním.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)