Kategórie

Plastové dveře

PLASTOVÉ DVEŘE

Vchodové dveře jsou zcela bezesporu vizitkou každého domu a zároveň bránou do našeho soukromí. U dveří začíná i končí každá návštěva. Kromě estetické stránky jsou však na vstupní dveře kladeny vysoké nároky funkční – tento prvek plní funkci bezpečnostní i izolační. Očekáváme od nich výborné mechanické vlastnosti a dlouhou životnost.

Výhody a nevýhody plastových dveří

Veliké oblibě v České republice se díky svým vlastnostem a především cenové dostupnosti těší dveře plastové. Jejich nespornou přednostní je snadná údržba, ale i tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Negativní stránkou je náročnější opravitelnost a ekologická zátěž pro životní prostředí. Kvalita plastových dveří v době jejich začátku nebyla příliš dobrá - podléhaly vlivu teplotních změn i slunečního záření. Dnes již ale renomovaní výrobci používají materiály mnohem odolnější.

Základem úspěchu je kvalitní dodavatel

Pokud se při výběru rozhodnete právě pro dveře plastové, jejich nákup nepodceňujte. Úplně nejlepším krokem nebude navštívit první hobbymarket a nakoupit dveře za pár tisíc na základě doporučení reklamního letáku či nezkušeného prodavače. Navštivte raději kvalitního dodavatele s dobrými referencemi.

Nabídka na trhu je dnes velmi široká, produkty se liší kvalitou materiálu, cenou, ale hlavně vlastnostmi. O kvalitě dveří vypovídá nejen materiál profilu dveřního rámu a křídla, ale i technologie zpracování.

Vchodové dveře musejí odolat větru, dešti, zlodějům i rozdílným teplotám, kdy na vnitřní straně se teploty pohybují kolem 20 °C a na venkovní straně např. -15 °C.

Široký výběr

Škála tvarů a barev plastových dveří je prakticky neomezená. Vybírat můžeme z klasických, moderních a dokonce i historických vzorů, příp. požadovat individuální řešení. Barevná paleta zahrnuje téměř všechny barvy vč. imitací různých druhů dřeva. Dveře by měly být dobře udržovatelné, kdy pro tento účel je lepší zvolit povrch hladký, který dnes upřednostňuje také moderní architektura.

Dveřní profily a výplně

Důležitou roli ve výběru vstupních plastových dveří hrají dveřní profily a výplně.

Kvalitní a pevné profily jsou předpokladem pro výborné tepelně a hlukově izolační vlastnosti dveří. U dveří hraje zásadní roli pevnost a tuhost, která je zajišťována robustními výztuhami rámu.

Základními a zároveň nejlevnějšími výplněmi vstupních plastových dveří jsou výplně z ABS a PMMA plastů. Mají poměrně nízkou cenu a nabízejí pouze dostatečnou odolnost proti povětrnostním vlivům. Pro dveře s ABS výplněmi je nejvhodnější základní bílé provedení. Ostatní barevné varianty vč. velmi žádaných imitací dřeva zvyšují míru pohlcování slunečního záření a tím i tepelnou roztažnost výplně - dveře tzv. více pracují. Bez této vlastnosti by nebylo možné tvarování materiálu, na druhou stranu se jedná o jeho největší nevýhodu. Rozhodnete-li se pro tyto dveřní výplně, výběr dekoru konzultujte s výrobcem a požadujte především podrobné informace o záruce.

Dveře s HPL výplní jsou ideální pro ty, kteří chtějí přizpůsobit dekor dveří vzhledu celého domu a nemusejí být ve svém výběru limitováni. HPL je vysokotlaký laminát tvrzený syntetickými pryskyřicemi. Je dlouhodobě velmi odolný a stálý, má nízké hodnoty tepelné roztažnosti. V praxi to znamená, že mu nevadí změny teplot, tedy vystavení přímému slunečnímu záření a mrazu. Imitace dřevodekoru jsou na první pohled od pravých dřevěných dveří k nerozeznání.

Současnou špičku výplní pro plastové vstupní dveře jsou sklolaminátové GFK výplně. Jedná se o materiál využívaný při stavbě trupu lodí a letadel a při výrobě automobilových dílů. Výplň GFK se na rozdíl od ostatních výplní lepí přímo na dveřní křídlo, překrývá ho celoplošně, čímž se zvyšuje pevnost a odolnost dveří. Plastové dveře s GFK výplní poznáte na první pohled díky jejich velmi elegantnímu vzhledu. Pro oko laika jsou nerozeznatelné od dveří hliníkových.

Pokud se zajímáte o úsporu energie, bude pro Vás příjemné zjištění, že hodnota koeficientu tepelné propustnosti u tohoto materiálu se pohybuje kolem 0,55 W/m2K. (Pro srovnání - pro požadavky pasivních domů musí mít dveře koeficient tepelné propustnosti menší než 0,8 W/m2K.)

Dveře s GFK výplní jsou ekonomicky nejnáročnější variantou vstupních plastových dveří, ale ani zdaleka nedosahují cenové úrovně dveří hliníkových. Vyšší cena je však dostatečně kompenzována dlouhou životností a v neposlední řadě i elegancí.

Prosklení

U plastových dveří můžete vybírat i z prosklených variant. Sklo čiré, matné i se vzorem působí dekorativně, ale zároveň propustí do tmavé předsíně denní světlo. Zhoršení bezpečnostní či izolační funkce není třeba se obávat. Do vstupních dveří bývá využíváno bezpečnostní standardní dvojsklo či izolační trojsklo. Důležité je i uchycení skla, které minimalizuje jeho rosení v chladném období.

Doplňky plastových dveří

Při výběru vchodových plastových dveří je nutno myslet na doplňky - kukátka, vhozy na poštu, průlez pro psa nebo kočku. Jejich dodatečná montáž by mohla negativně ovlivnit mechanické vlastnosti dveří, a proto je zakomponujte již do objednávky. Výrobce připraví dveře na jejich montáž již ve výrobním procesu.

Údržba dveří

Plastové dveře nevyžadují žádnou náročnou údržbu. Důležité je po jejich instalaci odstranit zbytky malty a jiných stavebních materiálů. Pro pravidelné čištění je dostačující voda se saponátem či prostředkem určeným speciálně pro plasty. Není vhodné používat abrazivní prostředky, chemikálie a rozpouštědla. Tyto mohou nenávratně narušit strukturu materiálu. Pro zajištění bezproblémové funkce je důležité pravidelně provádět údržbu kování a těsnění.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)