Kategórie

Predokenni Rolety

PŘEDOKENNÍ ROLETY

Pokud přemýšlíte o tom, jak v létě zastínit Váš dům či byt před žhavými slunečními paprsky a zároveň v zimě snížit tepelné ztráty, zaměřte se na kvalitní stínicí techniku umístěnou na vnější straně skleněné plochy - okna. Jednou z alternativ jsou předokenní rolety. Ty jsou navíc díky široké škále dalších funkcí velmi efektním prvkem Vašeho bydlení.

Funkční vlastnosti předokenních rolet

Obecně se uvádí, že v zimě dokáží předokenní rolety zabránit úniku až 30 % tepla z interiéru. Mezi sklem a roletou se vytvoří vzduchový polštář, který funguje jako izolační vrstva, díky níž okna neprochladnou tak rychle a z interiéru uniká méně tepla. Náklady na vytápění jsou redukovány průměrně o 10 % - 25 %.

V létě rolety sníží prostup tepla do místnosti přes skleněné plochy až o 95 %, neboť sluneční paprsky jsou zadrženy před samotným dopadem na sklo. Za horkých letních dní se teplota v domě díky venkovním roletám sníží až o 9℃, čímž se sníží náklady na provoz klimatizace.

Předokenní rolety také nezanedbatelně redukují hluk přicházející z vnějšího prostředí, což oceníte zejména tehdy, bydlíte-li na rušné ulici. Kvalitní výrobky sníží vnitřní hluk až o 10 dB, což uvnitř místnosti vnímáme jako pokles hlučnosti o polovinu.

Mezi další praktické funkce předokenních rolet patří úplné zatemnění místnosti, kdy ale nejsou (na rozdíl od lamel venkovních žaluzií) schopny intenzitu přicházejícího světla citlivěji regulovat. Regulace je možná pouze zastavením rolety v určité pozici.
V neposlední řadě dokáží předokenní rolety zabránit poškození okna kroupami a kamínky odletujícími od projíždějících automobilů.

Materiál

Předokenní rolety jsou vyrobeny z hliníkových lamel, které jsou vyplněny termoizolační PUR pěnou, nebo z vysoce kvalitního PVC. Hliníkové rolety se upřednostňují tehdy, jsou-li kladeny vyšší nároky na jejich odolnost a využity jako bezpečnostní prvek. Plastové rolety nemohou být instalovány na velkých plochách, kdy by hrozilo jejich prohnutí a následné vypadnutí z bočních vodících lišt. Box je vyroben z pevného extrudovaného nebo válcovaného hliníku, příp. z plastu.

Lamely lze vybírat v mnoha barevných provedeních i imitacích dekoru dřeva, proto instalací rolet není narušen komplexní vzhled domu – rolety i box mohou ladit s fasádou domu, nebo barvou okenního rámu. Předokenní rolety se tak stávají velmi estetickým doplňkem stavby.

Pohon předokenních rolet

Nejčastější a nejlevnější způsob ovládání rolety je manuální - pomocí popruhu, příp. kliky. Ten, kdo však chce maximálně využít úsporný potenciál předokenních rolet, svěří jejich ovládání elektronice. Každá roleta je pak opatřena elektromotorkem a připojena k centrální jednotce, která na základě podnětů z venkovního čidla sleduje intenzitu slunečního svitu a venkovní teplotu. Když slunce začne hřát příliš intenzivně, rolety se automaticky stáhnou a ochrání tak interiér před slunečním zářením a vysokou teplotou. Naopak za slunečného počasí v zimě zajistí automaticky vytažené rolety vyhřátí interiéru. Automatické stahování a vytahování rolet lze díky spínacím hodinám nastavit i na konkrétní čas.

Způsoby instalace

Předokenní roleta je v podstatě soustava lamel zasazená do vodicích lišt. Lamely se shrnují do boxu.
Způsob upevnění boxu je závislý na tom, v jaké fázi stavby jsou rolety instalovány.
Nejideálnější variantou je plánovat instalaci předokenních rolet již ve fázi návrhu stavby. Box je v tomto případě zabudován do zdi buď ve speciálním nadokenním překladu, nebo v tzv. podomítkovém provedení, kdy je pouzdro rolety schované pod omítkou.
Majitelé bytu či domu po finálních úpravách fasády mohou využít tzv. předokenní rolety s viditelným boxem. Ten je umístěn před oknem a mírně zasahuje do jeho světlosti. Vodicí lišty se montují na rám okna, nebo na fasádu. Výhodou tohoto způsobu montáže je rychlost a nenáročnost

Boxy, ve kterých jsou rolety umístěny, mohou mít různé tvary - hranatý, kulatý, nebo zkosený. V roletovém boxu může být také umístěna ochranná síť proti hmyzu. Velkou výhodou je, že mechanismus spouštění sítě není závislý na roletě.

Bezpečnostní funkce

Stažené předokenní rolety dokáží vytvořit velmi odolnou překážku, kterou lze překonat jen stěží, i když se nejedná primárně o bezpečnostní prvek. Naprogramováním automatizovaného systému lze simulovat přítomnost v bytě, když jste právě na dovolené.

Na trhu existují i rolety se speciálními bezpečnostními prvky. Jsou sestaveny z vysoce odolných komponent – lamel z dvojitého hliníku a speciálního spojovacího materiálu. Speciální ochranný mechanizmus s pojistkou proti nadzvednutí udržuje rolety v uzavřené poloze. Pro velmi náročné spotřebitele jsou v nabídce i rolety s neprůstřelným pancířem.

Údržba předokenních rolet

Rolety vyrobené z hliníku neohrozí koroze, proto je jejich údržba velmi nenáročná. Dostačující je jedenkrát za rok je umýt mýdlovým roztokem a u vodicích prvků vlhkým hadrem setřít prach a jiné nečistoty.

Pokud venkovní teploty klesnou pod bod mrazu, je třeba vypnout automatiku. Předejdete tak poškození rolety, pokud by např. její okraj přimrznul k parapetu.

Nevýhody předokenních rolet
Jedni považují funkci absolutního zatemnění za výhodu, druzí ji ale mohou považovat za nevýhodu. Pokud chcete v létě zastínit interiér stažením rolety a v místnosti se nenachází žádný další zdroj denního světla, budete muset svítit.

Cena předokenních rolet

Finální cena rolety je závislá na řadě faktorů – především na celkové velikosti a způsobu ovládání. Průměrná nejnižší cena kvalitních výrobků v provedení z hliníku se pohybuje kolem 2.500 Kč/m2, v provedení plastovém pak kolem 1.000 Kč/m2. Přestože cena venkovní stínící techniky je vyšší než cena interiérového stínění, musíme vzít v potaz budoucí energetické úspory, které nám venkovní stínění zajistí.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)