Kategórie

Psaci Stul

Psací stůl

Ať už má být v pracovně, dětském pokoji, pracovním koutě či jinde, bytelný psací stůl vám poskytne solidní pracovní prostor pro psaní úkolů do školy, pro práci z domova nebo jenom k posezení a surfování po internetu. Využít se dá pochopitelně i při dalších aktivitách.

Nač si dát pozor při výběru?

Jediným parametrem, který nakonec rozhodne a který musíte zohlednit při výběru psacího stolu, je jeho velikost. Musíte zvážit rozměrové možnosti prostoru, kam stůl umístíte, ale také individuální potřeby uživatele. Nezapomeňte, že kromě stolu musíte do prostoru umístit ještě židli a na stůl se vám musí vejít vše, co potřebujete – počítač, klávesnice, myš, tiskárna apod. Myslete také na pohodlné vstávání ze židle a možnosti pohybu po místnosti, když to bude třeba.

Platí, že prostor na židli, tedy prostor mezi hranou stolu a pevnou zarážkou (stěnou či skříní za zády uživatele), by měl být asi 1 metr a k pohodlnému přístupu je zapotřebí prostor široký alespoň 60 cm.

Rozměry stolu

Klasický pracovní, resp. psací stůl by měl být hluboký alespoň 60 cm a široký minimálně 80 cm. Pokud u něj budete pracovat na počítači, je směrodatným faktorem velikost monitoru. V dostatečně velké místnosti a při potřebě větší pracovní plochy lze zvažovat pořízení stolu ve tvaru písmene L nebo U.

Když vybíráme psací stůl, musíme také zohlednit kromě tvaru i velikost pracovní plochy a všechno to, co na ní chceme mít. Musíme zvážit množství zásuvek, umístění a velikost těla počítače (pevný počítač nemusí stát nutně pod stolem), další úložné prostory (například stěhovatelné kontejnery) a v neposlední řadě místo na nohy. Měli byste počítat s velikostí pracovní plochy alespoň 60 x 60 cm.

Standardní výška pracovního, resp. psacího stolu je 70 až 75 cm. Menším či vyšším lidem ale nemusí vyhovovat, proto lze zvažovat nákup stolu s nastavitelnou výškou. „Rostoucí“ stoly oceníte, pokud máte děti. Stůl poroste spolu s nimi, čímž se bude plně přizpůsobovat jejich potřebám. Správnou výšku stolu můžete také zajistit pomocí nastavitelné stoličky, kterou nastavíte tak, aby vaše stehno a lýtko svíraly pravý úhel. Vzdálenost mezi plochou sedadla a horní hranou desky stolu by měla být asi 25 až 30 cm.

Materiál a příslušenství

Psací stůl si můžete vybírat i podle materiálu, dekoru a v neposlední řadě podle příslušenství. Nejčastěji se setkáváme se stoly z dřevotřísky, případně dřevěného masívu. Povrch desky by měl být umyvatelný, například kvůli tomu, kdyby ho pokreslily nebo počmáraly děti.

Pokud bude součástí stolu i pevná PC sestava, zvažujte nákup tzv. PC stolu, jenž mívá například vyvýšenou poličku na umístění monitoru, výsuvnou pro klávesnici a dole praktickou poličku na umístění tiskárny. Praktické mohou být i různé zásuvky, skříňky nebo jiné úložné prostory pro uschování aktuálních pracovních materiálů.

Psací stůl s menší plochou

V současnosti jsou velice oblíbené nábytkové sestavy, které propojují úložné prostory, otevřené police a pracovní zónu s psacím stolem. Uplatnění nacházejí zejména v dětském, resp. studentském pokoji. Nejednou se jedná o subtilní řešení, která se bez problémů vejdou i do malého panelákového pokoje. Podobnou alternativou jsou i vyvýšené postele, které pod sebou nabízejí psací stůl a úložné prostory.

Další možností jsou mobilní stojany na počítač, které lze v případě potřeby přesunout k tradičnímu stolu a pracovní plochu tak rozšířit. Další oblíbenou verzí jsou pracovní, resp. psací stoly ukryté ve skříni. Jde o jednotlivé kusy nábytku, v rámci něhož se pracovní deska zavírá za dvířka. Ta se jednoduše otevřou, vysune se deska a můžete pracovat. Po práci stačí stůl zasunout a dvířka zavřít – a z pracovny je rázem obývací pokoj nebo ložnice. Výhodou tohoto řešení je ušetření místa, navíc nábytek působí velice esteticky v době, kdy se nepoužívá.

Osvětlení psacího stolu

Nejlepší pochopitelně je, pokud můžete využívat při práci denní světlo, proto je umístění psacího stolu pod vyvýšenou postel z této příčiny poměrně problematické, neboť je v tomto případě nutné používat umělé osvětlení téměř vždy. Psací stůl je vhodné umístit blízko okna, žádoucí je, pokud světlo dopadá na stůl v případě praváka zleva, v případě leváka zprava. Stůl ale není možné takhle postavit vždy – stůl, na němž stojí monitor počítače, by neměl být umístěný přímo proti oknu (denní světlo dopadající na monitor způsobuje nepříjemné odlesky) ani před ním, protože prudké denní světlo znamená pro oči velkou námahu.

Pokud je třeba si při práci svítit, mělo by se celkové stropní osvětlení místnosti vhodně kombinovat se svítidlem umístěným na pracovním stole – mělo by mít nastavitelný úhel dopadu světla, k tomu mohou sloužit dvou či vícekloubové lampičky, a nemělo by při práci uživatele oslňovat. Pokud by měla stolní lampa příliš ubírat z plochy pracovního stolu, je lepší ji nahradit modelem připevněným například na poličce nad stolem.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)