Kategórie

Renovace Dveri

RENOVACE DVEŘÍ, KTEROU SI UDĚLÁTE HRAVĚ SAMI

Cílem renovace starých věcí je snaha o jejich záchranu a prodloužení životnosti. Při renovaci dveří nejde jen o zachování jejich funkčnosti, ale také o vzhledové vylepšení, zkrášlení a zvýšení upadající kvality. Leckdy bude renovace dokonce cenově výhodnější, než by byl nákup nových dveří. Uvažujete o ní? Nevíte, co všechno vás při renovování čeká? Jak si ji můžete provést doma sami? K vlastnoruční renovaci dveří vám nabízíme stručný návod.

Úvod do renovace dveří

Omlácené a vrzající dveře nepůsobí dobře, ale jejich stav vede postupně i k dalšímu snižování kvality a fungování. Jak jim ale vrátit původní „lesk a slávu“?
Pokud jste se pro renovaci vlastními silami rozhodli, měli byste v prvé řadě zvážit, jak rozsáhlé budou úpravy, které dveře potřebují. Také je nutné zvážit, jestli je daný typ dveří opravdu vhodný pro vlastnoruční opravu – jestli nepotřebují odborný zásah. Neodborně se renovují především dveře, které nebyly finančně nákladné, jako jsou například dveře na chatě či na chalupě – většinou se jedná o starší dřevěné dveře, k jejichž renovací postačí základní úkony.

Renovaci dřevěných dveří v domácích podmínkách začneme odstraněním poškozeného povrchu: obroušením, k němuž použijeme brusný papír nebo v případě vybavenějších dílen brusku, která zajistí rovnoměrnější obroušení povrchu dveří. Broušení je základní úkon při renovaci, protože zbaví dveře popraskaného a oprýskaného nátěru. Obroušené dveře pak očistíme od jemného prachu. Ještě před broušením nezapomeňte odinstalovat kování, zámky a kliky. Kompletní renovace se neprovádí na místě, ale dveře se vyjmou z rámu a opravují na místě, které by mělo být suché, kryté a dobře větrané.

Ochrana a opravy prasklin při renovaci dřevěných dveří

Renovace má rovněž za cíl chránit dveře před nežádoucími vnějšími činiteli: škůdci, vlhkostí, mrazem nebo slunečními paprsky. Aplikací hloubkové impregnace před nimi dveře ochráníte, provedete ji například syntetickými napouštědly. Zároveň je třeba vyplnit drobné praskliny a škvíry tmelem. Po nanesení vrstvy tmelu se často stává, že zatmelené místo začne praskat. Proto je vhodné nanášet tmel v tenkých a rovnoměrných vrstvách, ideální je vytváření nové vrstvy na původní zaschlé. Po zatmelování prasklin a škvír se povrch přebrousí, čímž dosáhneme rovného a čistého povrchu. Tím ale renovace není zdaleka u konce.

Renovace dveří – dokonalý vzhled

Renovací chceme také dosáhnout dokonalého vzhledu. Na povrch dřevěných dveří můžeme použít lazury nebo krycí barvy různého druhu, jež překryjí renovované defekty.
Dobrou alternativou při renovaci interiérových dveří jsou samolepící fólie, které představují chytrý způsob zakrytí nepříliš pěkného povrchu dveří. Před nalepením této fólie je nutné povrch dveří připravit, zastěrkovat všechny škvíry, aby byl povrch dokonale rovný, hladký a zbavený nečistot. Pak můžeme přistoupit k lepení fólie. Začínáme obvykle u pantové strany dveří, musíme si dát velký pozor, aby při pokládání fólie nevznikaly vzduchové bubliny, protože by znehodnotily vzor a celkový vizuální efekt. Tento způsob renovace zvládne i méně zručný domácí kutil, navíc je tato renovace rychlá, laciná a splňuje náročné požadavky na odolnost a design.

Renovace dveří – zárubně

Při renovaci dveří nezapomeňte na zárubně! Renovace starých a nemoderních kovových zárubní se obvykle upřednostňuje před jejich kompletní výměnou, zejména pokud se v interiéru nachází větší množství zárubní a jejich výměna by byla finančně náročná.
I při renovaci můžeme dosáhnout vizuálního zlepšení starých kovovoých zárubní. Nejdříve odstraníme staré nátěry a pak můžeme přistoupit k aplikaci nové barvy na kov. Barevný nátěr zárubním dodá nejen nový lesk, ale překryje i povrchové nerovnosti. Výběr barev je přitom velmi důležitý, aby byl nátěr odolný, dobře přilnavý a také jednolitý po celém povrchu zárubní. Doporučujeme si zvolit syntetické nátěry, které rychle schnou a přiléhají k povrchu. Takové jsou pro renovaci zárubní nejvhodnější. Pokud ovšem chcete své zárubně sladit s barvou dveří, radíme, abyste se poradili ve specializovaných prodejnách s barvy a laky, kde vám namíchají požadovaný barevný odstín. Na zárubně se obvykle nanášejí dvě vrstvy nátěru, aby se dokonale překryly nerovnosti a nedodstatky.

Poslední detaily renovace dveří

Svůj půvab a krásu ztrácejí časem nejen dveře, ale i jejich dopňky, proto je při renovaci často nutné vyměnit opotřebované kliky a zámky. Díky novým doplňkům budou pak zrenovované dveře vypadat jako nové.
Nepříjemného vrzání dveří se zbavíte promazáním pantů. Na promazání se používá vazelína.
Po dokončení všech těchto činností můžeme říci, že vlastnoruční renovace dveří byla kompletní a splněna do posledního detailu.
Renovace dveří má mnoho pozitivních stránek, z hlediska ceny je výhodnější než výměna vícerých dveří najednou, z hlediska životního prostředí je projevem ekologického chování. Přispívá nejen k navrácení původní krásy, ale prodlužuje také životnost a funkčnost dveří.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)