Kategórie

Samolepicí tapety

Samolepicí tapety, nazývané též samolepicí fólie, vám mohou pomoci uskutečnit představy o krásném a zajímavém bydlení. Nejen že dokážou zkrášlit každou místnost k nepoznání, ale jsou i dostatečně odolné vůči oděru a jsou omyvatelné. Chystáte-li se zútulnit svůj prostor, oživit jednotvárnou stěnu nebo starší nábytek, neváhejte je vyzkoušet. Dnešní nabídka samolepicích tapet poskytuje značnou rozmanitost barev a vzorů, díky kterým určitě dosáhnete požadovaného efektu. Jejich pomocí jednoduchým způsobem zvýrazníte interiér podle svých přání. Domov je totiž místem, které odráží váš charakter, životní styl, pohled na individualitu či osobní vkus.

Použití samolepicích tapet

Samolepicí tapety nejsou vhodné na velkoplošné tapetování, proto se využívají spíše na menší plochy stěn a úpravy hladkých ploch nábytku. Jejich použití je velmi univerzální, záleží jen na vlastní kreativitě. Kromě stěn je můžete aplikovat i na laminát, plast, sklo, dřevo, kov a různé jiné lakované povrchy. Použít je můžete také jako dekoraci na obkladačky, zrcadla, úložné krabice apod. Často se využívají k renovaci starých částí nábytku či kuchyňských linek, proto jsou perfektním řešením při úpravě vašeho interiéru. Touto rychlou a tvořivou úpravou vylepšíte design obývacího pokoje, oživíte dětský pokoj pestrými barvami, zrenovujete poškozené povrchy a zároveň zvýšíte jejich odolnost. Máte-li nápad a znáte správné rozměry, tapety mohou vašemu bydlení dodat nový estetický vhled.

Správná aplikace samolepicích tapet

Výhodou samolepicích tapet je především jejich nenáročné a okamžité použití. Vyrábějí se z termoplastického materiálu, jehož vrchní část tvoří fólie s lepicí vrstvou a spodní podkladový papír. I když je samotná aplikace velmi jednoduchá, musíte dbát na to, abyste tapetu lepili vždy na hladký a čistý povrch. Když potřebujete samolepicí tapety nalepit na povrchy s drsnější strukturou, nezapomeňte je předtím dostatečně upravit. Čím bude totiž povrch hladší, tím jednodušší tapetu nalepíte, protože přilne k povrchu mnohem rychleji. Při vyhlazování nalepené fólie na povrchu směřujte postupně od středu k jejím okrajům, aby nevznikly nerovnosti a vzduchové bubliny. Pro lepší dosažení výsledku si můžete pomoci například hadříkem. Speciální lepicí vrstva umožňuje i několikanásobné nalepení tapety, proto se nemusíte obávat, že se při nalepování okamžitě znehodnotí. Její odstranění je stejně nekomplikované. Odlepíte ji bez toho, aby zanechala jakékoliv stopy na vašem interiéru.

Jak vybírat samolepicí tapety

Předností samolepicích tapet je jejich poměrně nízká cena a dobrá dostupnost. Vybrat si je můžete skutečně podle své fantazie, vše záleží na tom, jakého výsledku chcete dosáhnout. Dostanete je ve specializovaných prodejnách s tapetami, ale nabízejí je i papírnictví a obchody s bytovým textilem či dekoracemi do domácnosti. Obrovskou nabídku najdete především na stránkách internetových obchodů s tapetami.
Koupíte je v různých rozměrech, záleží na druhu samolepicí tapety. Vyrábějí se buď navinuté v rolích v několika metrech, potom dostaneme délku podle vlastní potřeby, dále v různých univerzálních rozměrech nebo v podobě konkrétních tvarů a motivů. Vybírat si můžete mezi jednobarevnými tapetami, dekorativními vzory imitujícími dřevo, kámen či cihlu, s motivem ornamentů, květů, zvířat, dětských postaviček apod. Lišit se mohou i matným a lesklým materiálem. Při samotném výběru dbejte především na celkový dojem z místnosti, abyste se cítili komfortně a zároveň harmonicky.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)