Kategórie

Sprchové dveře

Dveře ke sprchovému koutu

Při rekonstrukci a plánování koupelny řeší většina majitelů menších koupelen otázku, zda pořídit vanu, nebo sprchový kout. Pokud jste se již rozhodli, máte obrovský kus cesty k vysněné koupelně za sebou, i když velký kus pochopitelně ještě musíte urazit. Pokud vaše volba padla na sprchový kout, máme pro vás několik doporučení.

V prvé řadě je třeba si vybrat vhodný typ sprchové vaničky, nebo můžete zvolit sprchový kout bez vaničky s odtokovým žlabem. S výběrem vaničky úzce souvisí i výběr dveří ke sprchovému koutu. Výběr na trhu je obrovský a jednotlivé typy se stejně jako sprchové vaničky od sebe značně liší. Volba typu sprchových dveří musí vycházet z prostoru v koupelně.

Typy dveří ke sprchovému koutu

U sprchových dveří je důležitým kritériem způsob jejich otevírání, materiál a konstrukce rámu. U dveří do sprchového koutu se nevyplatí šetřit za každou cenu, protože nejlevnější provedení bývají nejnáročnější na údržbu a ceně odpovídá i výsledná kvalita.

Nejčastěji používané jsou posuvné dveře, protože nepotřebují žádný prostor při otevírání. Jsou však náročnější na údržbu, neboť pojezdy se hůře čistí a mohou se zadrhávat. Pokud se pro ně rozhodnete, je důležité pečlivě posoudit kvalitu posuvného systému a to včetně materiálu a koleček. Kolečka by měla mít velikost alespoň 2 cm.

Zalamovací systém má výhodu prostorného vstupu, navíc pokud se dveře zalamují dovnitř, zabrání se stékání vody na podlahu, čímž nehrozí uklouznutí na mokré podlaze. Jeho nevýhodou je ale to, že kout musí být dostatečně hluboký, neboť při zalomení dovnitř zabírá vnitřní prostor.

Otočné pivotové dveře jsou dalším typem otevírání. Jde o jednoduchý systém, který je nenáročný i na údržbu. Pivotové dveře jsou usazeny v otočném čepu v určité vzdálenosti od stěny. Praktické jsou zejména při montáži do atypického prostoru – do niky. Nevýhodou tohoto typu dveří je, že se otevírají směrem ven, což způsobuje vytékání vody na podlahu.

Pantové nebo otočné sprchové dveře se otevírají do prostoru – směrem dovnitř i ven. Mohou být jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Jejich panty nebo otočné profily jsou kovové se zdvihovým mechanismem a zabezpečují aretování v základní poloze.

Materiály používané pro výrobu dveří ke sprchovému koutu

Dveře ke sprchovému koutu musí odolat tlaku, vlhkosti, určitému stupni nárazu i změně teplot.
Rám sprchových dveří se vyrábí z plastu nebo z hliníku, zvolit můžete i provedení bezrámové. Nejlevnější jsou bílé rámy tvořené hliníkovým profilem s nanesenou bílou barvou. Luxus je spojen s pochromovanou konstrukcí. Praktické a zároveň elegantní je provedení matný kovový povrch, na kterém nejsou vidět ani škrábance.
Výplň je většinou řešena bezpečnostním sklem, ale je možné zvolit i výplň z plastu. Hlavní rozdíl mezi těmito materiály tvoří cena.

Mnozí upřednostňují plastové dveře, protože se lépe udržují, jsou levnější a neusazuje se na nich vodní kámen. Přesto, že se pro výrobu plastové výplně používá speciální plast, snadno se poškrábe a postupně ztrácí čirost a získává nažloutlý nádech. Většinou se plastové zástěny zdobí jednoduchým vzorem, aby se případné kosmetické vady lépe „ztratily“. Cena kvalitních plastových dveří ke sprchovému koutu je však oproti skleněným nižší pouze o pár stokorun.

Sklo je oproti plastu na údržbu náročnější a při výběru je nutno dbát také na jeho kvalitu. Vzhledem k bezpečnosti je vhodné bezpečnostní kalené sklo. Sklo může být čiré, nebo matné, se vzorem.

Závěsy

Závěsy jsou dostupné v mnoha materiálových, barevných i tvarových variantách. U pantových bezrámových konstrukcí doporučujeme vybrat pochromované celomosazné závěsy, které udrží i těžké sklo. Celomosazné panty poznáte tak, že na ně poklepete mincí. Zvonivý zvuk spolehlivě odhalí kovový materiál, dutý zvuk značí plastové díly, které jsou pro efekt pochromované.

Údržba

V koupelně se vyplatí investice do speciální úpravy skla, která zabraňuje usazování vodního kamene. Povrch skla je dokonale vyhlazen, aby na něm neulpívaly kapky. Obchodní názvy jsou různé (Antiplaqu, AntiCalc atd.), fungují však na stejném principu. Někteří výrobci nabízejí speciální úpravu v ceně výrobku, jiní za příplatek.

K ošetření dveří se speciální úpravou povrchu se používá pouze vlhký hadr. Chemické a abrazivní prostředky speciální vrstvu poškozují.

Pokud nejsou skleněné výplně opatřeny ochrannou vrstvou již od výrobce, je nutné použít speciální prostředky, které odpuzují vodu. Na skle vytvoří neviditelnou vrstvu, po které voda rychleji stéká a zabraňuje tak usazování vodního kamene i nečistot.
Obecně jsou méně viditelné usazeniny na matné a vzorovaném skle.

Před nákupem si vyzkoušejte, jak jsou přístupné dolní části u rámových dveří do sprchových koutů. Jedná se o místa, kam stéká voda a usazuje se zde vodní kámen a nečistoty (především u posuvných systémů).

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)