Kategórie

Stresni Okna

STŘEŠNÍ OKNO – OKO DO NEBE

Toužíte mít ve svém domě kouzelné místo, které by vyzařovalo pozitivní energii a kde byste se mohli přímo dotýkat nebes? Proč k tomu nevyužít starou půdu a nezměnit ji na útulné podkroví. Důležitou roli při rekonstrukci starých půdních prostor hrají i střešní okna. Právě ta prosvětlují prostor a umožňují, aby do něj proudil čerstvý vzduch. Střešní okna jsou díky svému umístění jakýmsi okem či branou do nebe. Dnešní okna se již dávno od svých prvních typů odlišují v lepším těsnění, pohodlnějším otvírání a zavírání, jejich kvalita je prostě mnohem výš. Rozlišujeme dva druhy těchto oken, a to dřevěná a plastová. O jejich výjimečnosti, výhodách a vlastnostech se dočtete dál. Poradíme vám rovněž, jak střešní okna vybírat, a seznámíme vás s doplňky střešních oken.

Střešní okna jsou výjimečná

Střešní okna nejsou jen tak obyčejná okna. Jejich umístění zabezpečuje dvojnásobné propouštění denního světla než okna na fasádách. Dokonce i to nejmenší střešní okno dokáže prosvětlit i prostornou půdu, jež je orientována na nesluneční stranu. Můžeme vás ubezpečit, že ani jedno podkroví, v němž jsou střešní okna umístěna, nebude tmavé a nestane se temným koutem vašeho domova. Střešní okna nabízejí nové možnosti pro útulné dětské pokoje, pracovny, ložnice a relaxační místnosti. Velkou výhodou je také výhled na oblohu a dostatečné množství soukromí. Pohled na oblohu evokuje příjemné pocity, svobodu, relaxaci a dělá střešní okna tak výjimečnými, jak jsou. Prostory pod nimi můžeme v noci využít k pozorování hvězd, díky nim si můžete doma udělat malou soukromou hvězdárnu.
Střešní okna ovlivňují i energetickou spotřebu podkroví, která se projevuje i ve snížení účtů za elektřinu a náklady na topení, protože – jak jsme už zmínili – propouštějí dvojnásobné množství světla do obydlí, čímž dochází k nižší spotřebě elektřiny na svícení. Kvalitní okna snižují i náklady na topení, zejména pokud jsou umístěna na sluneční straně – propouštějí do interiéru i dostatečné množství tepla. Pokud máte podkrovní pokoj orientovaný na východ a není příliš velký, postačí vám na jeho vytápění malý radiátor nebo stačí radiátor nastavit na poloviční vytápění.
Další z předních vlastností střešních oken je i způsob větrání. Střešní okna umožňují efektivně větrat, zabezpečují rychlý přísun čerstvého vzduchu a zlepšení vnitřního klimatu.

Umístění a ovládání střešních oken

Už jejich pojmenování nám říká, že se tato okna umisťují na střechy domů, ale platí zde i jistá pravidla pro správnou instalaci, která je třeba respektovat. První vychází ze sklonu střechy, protože ten ovlivňuje výhled. Druhé pravidlo je způsob ovládání oken, tedy zavírání a otvírání, které hraje důležitou roli při rozhodování o umístění střešního okna. Nejběžnější je otvírání a zavírání pomocí rukojeti v horní části okna, v tom případě by mělo být okno umístěno 90 cm nad podlahou. Osazení ve větší výšce, tj. 150 cm nad podlahou, se hodí pro okna, která jsou ovládaná kličkou na dolní části okna. Pod střešním oknem, jež je umístěno 90 až 150 cm nad podlahou, je dostatečný prostor, je možné zde umístit pracovní stůl, komodu nebo jiný typ nižšího nábytku. Hitem posledních let jsou okna, jejichž systém je založený na výklopně-výkyvném mechanismu. Taková okna jsou osazena ve výšce cca 150 cm nad podlahou a umožňují panoramatický výhled.

Lze se vyhnout srážení vody na střešních oknech?

Dodržováním čtyř základních zásad se vyhnete srážení vody na střešním okně. První zásada je správná montáž, kterou by měli provést odborníci. Pokud se rozhodnete si okna osadit sami, postupujte podle návodu, nejlépe podle videa, které mají mnozí výrobci střešních oken na svých webových stránkách. Další zásady jsou zajištění vodotěsnosti a tepelné ochrany střešního okna, kvalitní úprava ostění (špalet) a nezanedbávání větrání.

Doplňky pro střešní okna

Střešní okna bývají vybavena nejrůznějšími doplňky od rolet přes žaluzie, sítě proti hmyzu až po vnější markýzy, oblíbené v poslední době stále více a více. Prioritní úlohou těchto doplňků je ochrana – ať už před hmyzem, nebo slunečními paprsky. Rolovací sítě proti hmyzu jsou ideální způsob, jak zabránit vniknutí hmyzu do obydlí. Skládají se z hliníkové konstrukce a síťoviny, jež je vyrobená z vláken PVC. Manipulaci s rolovací sítí představuje zaklapnutí spodní lišty o dolní profil. Rolovací síť nabízí mnoho výrobců střešních oken, např. Velux, Fakro nebo Roto.
Mezi doplňky, chránícími před slunečním zářením, patří rolety, žaluzie, markýzy a závěsy. Vnější roleta stejně jako markýza chrání nejen před slunečními paprsky, ale i před nadměrným přehříváním interiéru nebo hlukem a instalují se na vnější straně střešních oken. Vnitřní doplňky střešních oken jsou žaluzie, rolety, záclony a závěsy. Ty neplní jen ochrannou funkci, ale dotváří design celé místnosti. Proto se přizpůsobují aktuálním barvovým i vzorovým trendům. Například plisovaná záclona je elegantní a stylový doplněk střešních oken.
Střešní okno je oko do nebe. Jak jsme se přesvědčili, střešní okna nabízejí nové možnosti pro kvalitní a útulné bydlení. Právě podkrovní místnosti by bez střešních oken byly pouze temným koutem. Z podkrovních prostor se střešními okny jsou ideální pracovny, dětské pokoje a místnosti sloužící oddychu.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)