Kategórie

Tapety

Tapety prostě frčí

První tapety se vyráběly z kůží malbou, puncováním a lisováním. Textilní tapety se objevily až od 17. století, ještě později se přešlo k papírovým. Není to ovšem jen dekorativní papír na přikrytí stěn, který se využije tam, kde nechceme malovat. Dnešní tapety jsou schopny díky novým technologiím vytvořit velice příjemnou atmosféru a dodat interiéru tvář a originalitu. Pokud jste se pro tapety rozhodli, vyvstává před vámi otázka, jak tapetu vybírat.
Nejdříve si ujasněte, co od tapet požadujete, kolik peněz jste do nich ochotni investovat a rovněž jaký druh stěny budete tapetovat. S tím, abyste měli základní přehled o dnešních trendech a materiálech, vám pomůže tento článek.

Výhody tapet

V prvé řadě si uvedeme hlavní výhody tapet, kterých opravdu není málo. Tapety vydrží mnohem déle než barva a zároveň vám umožňují rychlou a radikální změnu, pokud se vám znelíbí. Dají se snadno umývat, čímž se zjednodušuje jejich údržba. Na dnešní tapety se využívají světlu odolné barvy, takže na slunci dnes již neblednou a nemění odstíny. Jsou vysoce dekorativní, můžete vybírat ze široké škály vzorů, materiálů, ale i úprav tapet. Při instalaci je z nich minimální odpad a prach.

Současné druhy tapet

Nabídka trhu je velice pestrá, dnešní tapety lze lepit nejen na stěny, ale i na podlahy, dveře nebo na nábytek. Vyrábějí se z různých materiálů a rozlišují se podle postupů, jak se aplikují na vybraný povrch.
Papírové tapety mohou být hladké nebo ražené, barevné nebo vzorované. Jejich aplikace je trochu náročnější, ale zase mají nižší cenu. Kvalita závisí na jejich hmotnosti, ale kromě ní by vás také mělo zajímat, zda je možné je přemalovat, jak se čistí a jakou mají skladbu (jestli jsou jednovrstvé nebo dvojvrstvé) a povrchovou úpravu (zda jsou hladké či strukturované). Lepí se pomocí lepidla, které se nanáší na jejich zadní stranu.

Vinylové tapety se vyrábějí z umělé hmoty a používají se především na popraskané a křivé zdi, protože mají strukturovaný povrch, který pomůže zakrýt nedokonalosti zdí. Jsou vhodné do všech místností včetně koupelny, protože je lze umývat a dobře odolávají vlivům vlhka. Jejich životnost je 10 až 15 let a také se lepí pomocí lepidla naneseného na zadní stranu.

Vliesové tapety jsou speciální tapety vyrobené z netkané textilie, snadno se přidělávají na stěnu, přičemž lepidlo se nenanáší na ně, ale přímo na místo, kam je chceme umístit, tím pádem se také snadno odstraňují. Jsou odolné a při poškození se snadno opravují. Lze je omývat a jsou v dnešní době velice oblíbené. Doporučit je můžeme nejen na zdi, ale i na stropy, podlahy a jiné plochy, jsou vhodné i na stěny s trhlinami v podkladu, protože dokáží stabilizovat tlak, který na ně působí.

Textilní tapety jsou z obou stran pokryté vinylovým potahem, který zaručuje dlouhou životnost a zachování rozměrů. Vyrábějí se nanášením textilního vlákna na podkladovou vrstvu. Jsou poměrně těžké a co do ceny patří mezi dražší, rovněž jejich aplikace je náročnější – je třeba s nimi zacházet velmi opatrně. Hodí se především na dotváření luxusních interiérů nebo historických budov.
Speciální tapety se vyrábějí z jiných materiálů, jako je například korek, koženka, velur, skelný závoj, skelné vlákno, dřevo apod. Patří sem rovněž fototapety, které dokáží vytvořit dojem pohledu z okna do přírody.

Kolik tapety budete potřebovat?

Pokud chcete interiéry v bytě a v domě vytapetovat, musíte si spočítat, kolik tapety budete potřebovat. Nezapomeňte na staré dobré pravidlo: třikrát měř, jednou nakupuj a jednou stříhej. Standardní rozměry eurotapety jsou 10,05 x 0,53 m, spotřeba se ale nepočítá na m2 jako při malování, protože vše závisí na rozměrech (obvodu) místnosti a výšce stěn, ale i na typu tapety a na tom, zda je vzorovaná nebo ne. Rovněž si uvědomte, že je lepší stříhat tapetové pásy o 3 až 5 cm větší, než je výška stěny.

Spotřebu tapety můžete zjistit následujícími způsoby:

Výpočet spotřeby tapet bez napojování vzoru
Provádí se obvykle u jednobarevných tapet nebo tapet s pásy. Orientačně lze spotřebu takové tapety vypočítat podle vzorce: obvod místnosti x výška stropu / 5 (počet rolí tapety). Výsledné číslo zaokrouhlete na celé číslo směrem nahoru!

Výpočet spotřeby tapet s napojování vzoru
Tapety se vzorem se obvykle napojují předsazeným, přímým nebo opačným napojováním vzoru. Důležitý je číselný údaj, který vám napoví vzdálenost, po níž se vzory opakují. Toto číslo musíte připočítat k výšce stěny v místnosti.

Výpočet spotřeby tapet na členité stěny
V případě, že budete tapetovat členité stěny, šikmé plochy, haly či schodiště, si můžete pomoci přepočtem na m2, protože půjde o náročnější výpočet spotřeby tapety.

Až budete kupovat tapety, kupte raději o jednu roli navíc. Bude se vám hodit při dodatečných opravách a úpravách, čímž se vyhnete zbytečným komplikacím, pokud byste tapetu se stejným vzorem po čase už nemohli sehnat.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)