Kategórie

Tepování

TEPOVÁNÍ VE VELKÉM

Skutečně čistý interiér domu nebo auta vyžaduje důkladné a hloubkové čištění. Tepování je jeden z ideálních způsobů, kterým se odstraní hluboká a mikroskopická špína usazená hluboko v kobercích a ve vláknech čalouněného nábytku. Rozeznáváme dva druhy tepování, a to domácí – vlastnoruční tepování, které ne vždy přináší postačující výsledky, a profesionální tepování prováděné odbornou firmou, která používá speciální tepovací zařízení.

Profesionální tepování

Profesionální tepování je založeno na uvolňování špíny rotačními kartáči a za pomoci tepovacích chemických prostředků včetně příslušného tepovacího přístroje, který pod tlakem vody dostává nečistoty na povrch a zároveň je zachytává do sběrné nádoby.
Mnohé domácnosti by neměly podcenit význam tepování. Chováte v domě nebo v bytě domácího miláčka? Kromě srsti, kterou zanechává na koberci a sedačkách, je zdrojem různých bakterií. Tepování má tedy kromě čisticích účinků i ochranný účinek pro naše zdraví. Několikeré tepování do roka se doporučuje v případech, kdy trpíte alergiemi nebo máte malé děti. Tepování zahrnuje čištění různých druhů koberců, sedaček a rovněž interiéru auta.

Tepování koberců

V současnosti koberce nejsou tak rozšířené jako v minulosti, ale stále se vyskytují v mnoha domácnostech. Celoplošné koberce zatlačily do pozadí plovoucí podlahy, případně je vystřídaly kusové koberce. Koberce jsou ideálním místem hromadění drobných nečistot a mikrobů. Vysávání minimálně dvakrát až třikrát týdně váš koberec / koberce zbaví jen drobných povrchových nečistot. Pokud chcete mít skutečně čistý interiér, měli byste minimálně jednou ročně podrobit své koberce tepování. Tepování zbaví koberce hluboké špíny, kterou jste pouhým okem neviděli, a rovněž efektivně zničí roztoče.

Jaké jsou časové intervaly tepování? Samotný typ koberce a výkon vysavače mají nemalý podíl na celkové úrovni čistoty. Čím huňatější koberec, tím je větší pravděpodobnost hluboké špíny ve vašem koberci. Tepování takového druhu koberců by se mělo realizovat vícekrát do roka. Stejně i koberce, které jsou vystavovány častým povrchovým znečištěním, byste měli tepovat aspoň dvakrát do roka. Předvánoční a jarní tepování je pro mnohé hospodyňky zažitým pravidlem.

Chcete si své koberce tepovat vlastním úsilím bez využití služeb odborného tepovače? Na druhé straně máte obavy, že ,,domácí“ tepování koberců nebude mít požadovaný čisticí efekt? Na tepování koberce lze použít i různé dostupné tepovací prášky a čističe, s nimiž vlastnoručně vyčistíte svůj koberec, případně mnohé společnosti nabízejí v rámci svého servisu i pronájem tepovacího zařízení. Pronájem tepovače se pohybuje okolo 400 Kč na den. Většina lidí si však netroufá tepovat koberce samostatně a raději využívají profesionální tepovací služby. Rozhodně byste měli tepování přenechat odborné tepovací společnosti, pokud vaše koberce jsou vyšší cenové kategorie nebo nemáte žádné předchozí zkušenosti s tepováním. Cenu tepování koberců si některé firmy určují podle rozměrů – velikosti koberce, jiné zas od počtu hodin.

Tepování má kromě čisticích a pro zdraví ochranných pozitiv i estetické výhody v podobě zlepšení a oživení původní barvy koberce.

Tepování sedaček a jiného čalouněného nábytku

Stejně jako v kobercích se i v sedačkách a čalouněném nábytku časem nahromadí nečistoty a špína, které běžným vysáváním neodstraníte. Tepování sedaček a čalouněného nábytku je na rozdíl od tepování koberce složitější a přistupuje se k němu s větším důrazem. Neodborné tepování sedaček může zanechat fleky nebo změnit původní barvu sedačky. Nejhorším způsobem tepování je domácí – vlastnoruční tepování, které je nekompletní. To znamená, že namísto tepování celé sedačky se vyčistí jen špinavá místa. Výsledkem takového nekompletního tepování jsou fleky. Kromě toho vlastnoruční tepování ve skutečnosti špínu neodstraňuje, ale propouští ji do hlubších vrstev sedačky. Pokud se už rozhodnete pro vlastnoruční tepování sedačky a čalouněného nábytku, vyberte si v první řadě kvalitní prostředky určené na tepování a nezaměřujte se pouze na špinavá místa, ale protepujte sedačku nebo čalouněný nábytek v celku.

Ovlivňuje typ potahové látky tepování? Nejsložitější tepování je u vroubkované látky. U vroubkovaných potahů sedaček se obvykle prach a ostatní drobné nečistoty zanášejí do vroubků. Vysávání sedaček je nejen časově náročné, ale na odstranění hluboce usazeného prachu a dalších nečistot je potřebný vysavač se silným výkonem. Proto je variabilnější nejen z hlediska úspory vašeho volného času, ale i peněz minimálně jednou ročně podrobit vroubkované sedačky tepování. Mikroplyšové a semišové sedačky jsou náchylné na fleky, proto jejich tepování byste měli přenechat profesionálům.
Cenu tepování sedaček a dalšího čalouněného nábytku ovlivňuje velikost plochy. Tepování jednoho křesla a sedačky s trojsedákem vás vyjde přibližně na 600 Kč, manželská čalouněná postel na 300 Kč.

Tepování interiéru auta

Tepování interiéru automobilu patří do kategorie jarní údržby. Samozřejmě v případě potřeby se tepování provádí i vícekrát do roka. Tepování interiéru auta nezahrnuje pouze sedačky, ale i čalouněné boky dveří, strop a samozřejmě i kufr auta. Nevhodné pro tepování jsou kožené sedačky, ty byste neměli podrobovat nesmyslnému tepování, které by je nakonec mohlo zničit. Komplet tepování interiéru auta stojí cca od 1 000 do 3 000 Kč, v závislosti na velikosti automobilu, respektive době věnované tepování. Cena tepování jedné sedačky vychází zhruba od 300 Kč, případně dohromady za všechny sedačky 650 Kč.

Skutečná čistota neznamená odstranění volně viditelné špíny, ale zejména odstranění hlubokých nečistot a bakterií. Tepování je ideální způsob, jak dosáhnout, aby vaše domácnost byla nejen čistá, ale i zdraví nezávadná.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)