Kategórie

Vánoční dekorace

Nikdo z nás si zřejmě neumí představit, že by nám doma na Vánoce chyběla typická vánoční dekorace. Už od dětství máme vytvořenou představu o tom, jak má všechno během těchto svátků vypadat, a potom ani v dospělosti nechceme zanevřít na pravou vánoční atmosféru. Naše stoly zdobí adventní věnec, ubrusy s vánočním motivem, svíčky a svícny a samozřejmě nesmí chybět vánoční stromeček.

Čas na kreativitu

Mnozí z nás možná používají každoročně stejné vánoční dekorace, avšak někteří si ponechají prostor na vlastní kreativitu a k pěkné výzdobě si pomohou vlastní šikovností. Inspirace na internetu je dnes víc než dost, proto je nejdůležitější najít si čas a odvahu pustit se do něčeho nového.
Všichni se rádi podíváme na krásně osvětlený dům, proto pokud i vy chcete zanechat dobrý první dojem, pohrajte se i s výzdobou na domě anebo okolo domu.
Je na vás, zda se rozhodnete pro vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace, anebo upřednostníte jejich koupi – hlavní je, abyste se cítili příjemně a svátky prožili harmonicky.

Chutné vánoční dekorace

K dekoracím koneckonců patří i to, co doma napečeme, vánoční stoly zdobí různé druhy cukroví či ozdobených perníků. Ty nejkrásnější je nám někdy líto vůbec sníst. I tady platí to, co u podomácku vyrobených dekorací – je třeba se nechat inspirovat a nesmíme se bát nechat si poradit od jiných a vyzkoušet i nové recepty.
I když se možná během roku nesnažíme o to, aby večeře vypadala dokonale, a klidně nám stačí pocit, že se můžeme do sytosti a s chutí najíst, o Vánocích musí být uspokojena i ta estetická stránka. Obvykle vytáhneme příbory a talíře, které používáme jen o těchto svátcích, a to právě dělá Vánoce výjimečnými.

Co s vánočními dekoracemi během roku?

V lednu (případně dříve, nebo později) přichází ta chvíle, kdy se veškerá vánoční dekorace opět odkládá. Sundávání ozdob ze stromku už dětem nebude dělat takovou radost, jako když stromeček zdobily, ale co se dá dělat. Zpravidla bývá problém věci opět uskladnit. V tom případe by bylo dobrou inspirací ozdobit celý stromek vánočními salonkami. Jsou to nejchutnější dekorace, ale musejí se kupovat každý rok. Chcete-li mít zcela netradiční Vánoce, pořiďte si dřevěný nebo plastový vánoční stromek, který vyžaduje minimum ozdob.
Vánočními světly na stromeček můžete během roku ozdobit například dětský pokoj. Světla obtočená okolo postele navodí pohádkovou atmosféru v průběhu celého roku a mohou sloužit i jako doplňkové světlo.

Živý, nebo umělý stromek?

Každý z nich má své výhody, ale i nevýhody. Vůně jehličí vznášející se celou místností se dá dosáhnout jedině živým stromečkem, ale jednoznačně je s ním víc práce kvůli opadávajícími jehličí a nezbytné úpravě větviček. Umělý stromeček má svůj stojan, zatímco ten živý budeme muset do stojanu jaksi „napasovat“.
Chcete-li brát ohled na životní prostředí, ekologičtější alternativou bude překvapivě právě živý stromeček, a to z důvodu, že umělé stromky jsou vyráběny z nerecyklovatelných plastových materiálů (PVC), při jejichž výrobě vzniká množství nebezpečných látek škodlivých pro životní prostředí. Nevýhodou živého stromku však je, že se dá využít jen jeden rok a potom skončí na smetišti. Proto je z ekonomického hlediska ten umělý stromek levnější alternativou. Jednorázová koupě, ale dlouhodobější investice.
Řešením může být právě třetí možnost – živé stromky v květináčích, nebo umělé vyrobené ze šetrnějších materiálů.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)