Kategórie

Zahradni Krby

Kdy začneme grilovat?

Grilování a posezení s rodinou a přáteli bez pochyby patří k létu stejně jako koupání nebo zmrzlina a navozuje teprve tu správnou letní atmosféru. Ti, kdo mají zahradu, chatu nebo chalupu si na ni mohou pořídit zahradní krb. Dříve než se rozhodnete pro vybudování zahradního krbu svépomocí nebo nákup již hotového, přečtěte si tento článek. Dozvíte se z něj něco o umístění, materiálu a údržbě krbu, navíc zjistíte, že kvalitní zahradní krby mohou nabídnout mnohem víc než jen večerní grilování.

Kam zahradní krb umístit?

Zahradní krby nemají jen praktickou funkci, ale měly by svým designem zapadnout do zahradního prostředí nebo altánku. Umístění by mělo vycházet z podstatných dispozičních faktorů. Zahradní krby by se měly umisťovat na závětrnou stranu pozemku, zohlednit je třeba i stránku architektonicko-estetickou. Exteriér zahrady je možné upravit výsadbou okrasných stromů a keřů v okolí krbu, čímž se docílí soukromí a zamezí pronikání dýmu k sousedům. Zahradní krby lze umístit i do altánků nebo na okraj zastřešené verandy či terasy, abyste ho mohli využívat i za nepříznivého počasí.

Materiál zahradních krbů

Zahradní krby jsou vyráběny z materiálů odolných vůči povětrnostním vlivům. Druh materiálu bude mít vliv i na životnost krbu, protože krby jsou vystaveny i vysokým teplotám a jejich změnám, a to zejména v místě topeniště. Vybírat můžeme krby kamenné, betonové, cihlové a keramické. Pro materiál se rozhodněte i s ohledem na prostředí, kam krb umístíte, aby s ním korespondoval. Nejčastěji si lidé pořizují krby kamenné, cihlové jsou zase nejlevnější.

Využívání zahradních krbů

Zahradní krby si především pořizujeme, abychom si mohli připravovat pokrmy. Kvalitu grilování i kvalitu krbů ovlivňuje roštový systém – jídlo můžeme připravovat na roštech z potravinářské slitiny, která je odolná vůči vnějším podmínkám, dále třeba na grilovacích jehlách s motorkem.

Kvalitní zahradní krby nabízejí i možnost bočního hoření, díky kterému nebude jídlo kontaminované zplodinami z kouře.
Zahradní krby nemusíte využívat pouze na grilování, ale můžete v nich i udit nebo vařit kotlíkový guláš, upéct pizzu, chléb či sele. Důležité je, aby byly dané zahradní krby vybaveny kromě topeniště i píckou nebo prostorem na uzení.

Výstavba zahradního krbu

Zahradní krb si můžete pochopitelně postavit svépomocí podle svých vlastních představ, a ušetřit tak nemalé peníze, ale je to poměrně složité, zejména pokud chcete postavit krb i se zabudovanou udírnou. Kromě toho se k němu buduje prostor na dřevo nebo pracovní plocha na přípravu jídla a odkládání náčiní.

O stabilitě celého krbu rozhodnou pevné základy. Betonové byste měli zasadit do hloubky alespoň 60–80 cm. Kromě betonových základů tvoří bázi ještě železobetonová deska, vysoká asi 50 cm, která představuje spodní část krbu. V ní jsou otvory na rám, rošt na grilování a záklopka na uzení. Na základní desku navazuje část, která se staví z cihel. Předělením dané části vzniknou dvě komory, z nichž jednu můžete využít jako udírnu, pak do ní zasadíte záklopku pro regulaci tepla a kouře, druhá je vybavená komínovou záklopkou a reguluje se s ní otvor komínu. Tato komora slouží především na grilování. Poslední a velmi důležitou částí zahradního krbu je komín. Často se nevyhnete jeho zvýšení, především pokud je krb umístěn pod přístřeškem v altánku. Komín musí být výše než altánová střecha, je vhodné na něj ještě instalovat krycí stříšku.

Montované zahradní krby

Pokud se na výstavbu vlastního krbu necítíte, můžete se obrátit na profesionální firmu, která krby prodává a montuje. Montované zahradní krby jsou nenáročný a hlavně rychlý způsob pořízení krbů, jejich výstavba spočívá ve spojení jednotlivých dílů. Tyto typy se umisťují na travnatý povrch a není nutné je zpevnit podstavcem. Při nákupu tohoto zahradního krbu dbejte na to, aby byl spalovací prostor minimálně 80 cm nad zemí.
Montované zahradní krby se vyrábějí z vymývaného betonu.

Údržba zahradního krbu

Zahradní krby jsou vyráběny z materiálů, které jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám, což ovšem neznamená, že o ně nemusíme pečovat. Právě pravidelnou a důkladnou péčí se prodlužuje jejich životnost. Zahradní krby je třeba před grilovací sezonou i po ní pečlivě vymést, nekryté byste měli před zimou zakonzervovat vhodným krytím.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)