Kategórie

Zamkova Dlazba

Zámková dlažba

Mnozí jí nesprávně říkají zámecká, protože si myslí, že se používala na zámcích, ale není tomu tak. Zámková dlažba se používá venku jako dlažba chodníků, vnějších schodů, cestiček na zahradě, teras nebo návsí a městských center. Protože je určená k venkovnímu použití, musí být venkovním podmínkám a vlivům počasí uzpůsobená. A skutečně, zámková dlažba je vysoce odolná vůči povětrnostním podmínkám a vydrží i velice tuhé zimy díky dobré mrazuvzdornosti. Je také odolná vůči vlivům chemikálií a nadměrnému zatížení.

Estetická stránka

Většina z nás klade estetickou stránku materiálů při stavbě na první místo a třeba zámkovou dlažbu můžete dle svých představ a požadavků pořídit v nejrůznějších barvách a provedeních. Základními barvami jsou přírodní odstíny, ale značně oblíbené jsou i okrová, červená, hnědá, černá, antracitová či karamelová.

Různé možnosti nabízí i povrchová úprava. Lze si vybrat z jemných, hrubých nebo polohrubých provedení, mezi nimiž není rozdíl pouze ve vzhledu, ale i v protiskluzových vlastnostech. Právě u jemného provedení tyto vlastnosti chybí, proto jestli je pro vás tato stránka při výběru dlažby důležitá, volte raději hrubé varianty povrchové úpravy, které jsou protiskluzové. Dlažba s jemným povrchem je ale zase jednodušší na údržbu a více vynikají její tvary.

Výhody zámkové dlažby

I přes zjevné výhody je pořízení zámkové dlažby poměrně levná záležitost. Složitější a kvalitnější dlaždice jsou pochopitelně o něco dražší, ale vysoce kvalitní jsou i levnější dlažby. Nesmíte zapomenout na to, že u zámkové dlažby je možná mobilita, lze ji snadno přesunout na jiné místo.

Než začnete dlažbu pokládat

Jako u každé dlažby je i u zámkové důležitá správná pokládka, aby vynikly přirozené kladné vlastnosti materiálu, jako je třeba již zmíněná odolnost. Před pokládkou si pořádně prohlédněte místo, kam chcete dlažbu usadit, promyslete několik věcí a prostudujte si co nejvíc informací. Vyberte si barvu a tvar podle svého vkusu a tak, aby se co nejlépe sladil s domem. Plochu si vyznačte kolíky a šňůrami a základní výkop připravte dle potřeb vybrané dlažby.

Výběr dlažby

Jak už jsme zmínili, vybírat si můžete z nepřeberného množství dlaždic, které jsou tvarově uzpůsobeny tak, aby do sebe přesně zapadly. Určité tvary se ovšem na sebe váží lépe, což zvyšuje jejich nosnost.

Nevýhody

Ačkoliv má zámková dlažba mnoho výhod, má i jisté nevýhody. Nákladná je například příprava podkladu, protože je složitá a potřebuje speciální techniku a stroje. Speciální nástroje potřebujete také na řezání dlaždic. Pokud nebude solidně vybudovaný podklad, naruší se kladné vlastnosti dlažby a například při vyšším zatížení se může dlažba začít propadat.
Povrch dlaždic může být zanášen nečistotami, které mohou způsobit vznik plísní. Tomu se můžeme vyhnout, pokud dlažbu postříkáme speciálními prostředky.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)