Kategórie

Zimni Zahrady

Zimní zahrady – relax i v zimě

Když se řekne zimní zahrada, představíme si nějaký prosklený kout v domě, kde je spousta květináčů s rostlinami. To je ale už hudba minulosti. Tyto zahrady jsou navrhovány v dnešní době tak, abyste si v nich mohli odpočinout při kávě na pohodlné sedačce nebo se ponořit do knihy a pohupovat přitom v houpacím křesle. Je to kus přírody, který máme doma. V dnešní době se vrací do módy, takže pokud nějakou plánujete sami, můžeme vám poradit, na co byste se měli zaměřit a s čím vším je třeba počítat.

Využívání zimní zahrady

Kromě toho, že je zimní zahrada kouskem přírody doneseným domů, je to také místo věčného léta, a to i v týdnech, kdy za okny poletují sněhové vločky. Vždy v ní bude teplo, zeleň a příjemná atmosféra. Z hlediska duchovního žije člověk díky zimní zahradě v souladu s přírodou téměř nepřetržitě, navzdory nepříznivým vlivům vnějšího okolí. Zimní zahrada zkvalitní život v bytech i domech díky tomu, že jde o vzdušný a prosvětlený prostor, v němž lze příjemně odpočívat a relaxovat, nádherně také propojí interiér s exteriérem. Kromě rostlin v ní může být i pracovní kout nebo posilovna.

Funkce a účel zimních zahrad

Zimní zahrady plní čtyři základní funkce. Dominuje jim funkce estetická, protože účelem zahrady je udělat si obydlí krásnější, čehož lze dosáhnout už vhodným zakomponováním zimní zahrady ke stavbě domu. Druhá funkce představuje zlepšení obytného rázu, protože díky zimní zahradě se rozhodně zvýší komfort obydlí. Třetí funkce je se druhou úzce spjata, neboť jde o rozšíření obytného prostoru. Čtvrtá funkce je sblížení člověka a přírody.
Díky rozdělení zimních zahrad podle jejich účelu si můžete ujasnit, o jakou zimní zahradu máte zájem. Jde o zimní zahrady jako obytný prostor, energetický systém a místo pro pěstování rostlin.

V zimní zahradě, která funguje jako obytný prostor, je možné trávit volné chvíle s rodinou a přáteli, ale také podávat společná jídla nebo si číst o samotě knihy. Do tohoto prostoru pochopitelně patří i rostliny, nejlépe ty, které zároveň plodí exotické ovoce.
Zimní zahrady jako energetický systém vyžadují orientaci na jih, příkré skleněné plochy v prostoru, které povedou alespoň přes dvě podlaží, aby se dosáhlo požadovaného proudění vzduchu. Využívá se v nich skleníkový efekt a slouží jako kolektor teplého vzduchu, díky tomu je možné snížit energii na vytápění o 7–40 % v porovnání s domy, které takovou zimní zahradu nemají.
Zimní zahrady, kde se pěstují rostliny, jsou v podstatě typy skleníků. Obvykle se v nich pěstují rostliny subtropického pásma. Tento typ zahrad není určený k celoročnímu obývání. Rostliny tu obvykle přezimují, ale na léto se dávají ven – na zahrady, terasy nebo balkony.

Konstrukce zimních zahrad

Pokud se na zimní zahrady zaměříme z technického pohledu, jde o zasklenou konstrukci přičleněnou k budově. Typ nosné konstrukce záleží nejen na tvaru zimní zahrady, ale také na její velikosti – a pochopitelně i na vašich peněžních možnostech. Kromě nosné konstrukce jsou důležité i izolační vlastnosti oken, bezpečnostní skla v obvodových zdech zahrady, mřížky ve sklech, oblouky, profilování hranolů, klimatizace, vytápění, odstínění a odvlhčování.

Materiály na stavbu zimní zahrady

Zimní zahradu je možné postavit z různých materiálů a v různém provedení. Nejčastěji se staví ze dřeva, kovu, plastu a jejich kombinace. Pokud se ale rozhodnete pro kombinaci různých materiálů, měli byste vzít v úvahu jejich vlastnosti tak, aby se vhodně doplňovali. Nejčastější jsou kombinace dřeva a hliníku, jež spolu skvěle ladí a vytvářejí impozantní dojem ze zimní zahrady.

Zimní zahrady ze dřeva

Dřevo je vhodné zejména pro menší zimní zahrady, které mají vytvářet dojem tradičního přírodního stylu, dostupného i cenově. Drobnou nevýhodou může být to, že masivní rámy zmenšují prosklenou plochu a ubírají tím zimní zahradě přirozené světlo. Pokud se pro dřevo rozhodnete, musíte počítat s tím, že je náročné na údržbu, tudíž vás po nějaké době nemine renovace povrchové úpravy. Kromě toho dřevo podléhá biologickým procesům, stárne a rozkládá se. Na druhé straně dotváří krásný přírodní styl zimní zahrady.

Zimní zahrady z plastu

Největší výhodou zahrad z plastu je jejich nízká cena a rozmanitost typů, které se na trhu nabízejí, nevýhodou je, stejně jako u dřevěných, robustnost. Plasty jsou vhodným řešením pro malé zimní zahrady, protože nemají velkou nosnost. Pokud se bojíte, že na bílém plastu bude vidět špína, vyberte si jiný odstín a barvu – vyrábí se i imitace dřeva.

Zimní zahrady z kovu

Velkou výhodou kovu je, že se může využít i pro atypické konstrukce a u velkých zahrad. Za zmínku stojí i nosnost kovu. Navíc rámy mohou být mnohem tenčí než dřevěné a plastové, takže propouštějí dovnitř mnohem více světla. Dříve se často využívala ocel, dnes se kvůli snadnější údržbě používají různé slitiny hliníku, jež nekorodují a mají delší životnost.
Kovové rámy pro zimní zahrady se vyrábějí v různých barvách, kromě základové to bývá často zlatá nebo bronzová. Nevýhodou je ovšem vyšší cena materiálu.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ a provedení zimní zahrady, určitě nebudete litovat. Jsou investicí do budoucnosti, protože v zahradě pak budete moci neustále doplňovat energii.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)