Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování.

135
15. čvc 2013
VYBRALI JSME
Malá zahrádka slouží k odpočinku, ale i k pěstování všeho možného. A některé rostlinky si tady žijí vlastním životem. Občas zkouším pěstovat i něco méně...
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Každoroční radost. Ty žluté jsou tak obrovské, že je to až neuvěřitelné. Škoda, že květy vydrží docela krátce.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 2
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Každoroční radost. Ty žluté jsou tak obrovské, že je to až neuvěřitelné. Škoda, že květy vydrží docela krátce.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Růžový má květy nejmenší, ale bývá jich nejvíce.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Je to dva roky a dva měsíce, co jsem si přinesla ani ne dvaceticentimetrový lístek epifylia. Už je z něj docela pěkná rostlinka a právě teď rozvil první květ.
2
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Úroda hroznového vína vypadá letos velmi slibně.
3
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Lilky mají nasazeno také pěkně.
3
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Paprika Kozí roh pěstovaná venku na záhonu.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Poprvé zkouším hnědé rajče Kumato, kupovali jsme v zimě v Lidlu a moc nám chutnalo.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Ipara - maličká, velmi sladká rajčátka, na jednom hroznu jsem jich napočítala i přes 100.
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Žluté banánové.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Červené banánové, letos zkouším poprvé.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Odrůda Roma.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Část našeho rajčatiště, máme asi 35 sazenic.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Cukety nestíháme sbírat, ale milujeme je, přes léto je máme skoro každý den, v mnoha výborných a často málo známých úpravách.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - 23 let starý keř červeného rybízu, velmi pozdní odrůda, každoročně bohatá úroda.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - 25 let stará meruňka. Před 5 lety jí půlka zašla (napadená kde čím), nebyl čas ji pokácet a letos se odměnila neskutečnou úrodou. Plody má velké jako broskve, krásně zbarvené a chutné.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Miminka bobkového listu z loňska se mají čile k světu, problém je přezimování, ale snad se zase povede.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Agáve - mám několik druhů, tahle se mi moc líbí.
1
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Na dokvétající dobromysli se to celý den hemží čmeláky, včelami a motýlky.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 21
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Lichořeřišnice - nenáročná letnička, výborná k jídlu a snad ještě lepší léčivka. Manželovu nohu napadenou zlatým stafylokokem pomohla zachránit před amputací.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Černucha setá - další nenáročná letnička, sama se každoročně vysemení. Semena - černý kmín, výborné koření.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Zahrádkový kontryhel - prý má také léčivé účinky, ale ještě jsem to nezkoušela.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Krásný osladič - několik let u nás živořil, ale zvykl si a teď je ozdobou zahrádky.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Verbenky koupené v Hornbachu jako mrtvolky za 40 Kč 10 kusů. Teď trochu pomlácené deštěm.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Tuhle mám nejraději.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Lichořeřišnice je sice krásná a nenáročná letnička, ale u nás je převážně k jídlu. Má nezaměnitelnou chuť, doplní saláty, maso, ...
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Ledový salát Tarzan. Zatím ještě nemá 1 kg jako obvykle, ale už má pevné hlávky, takže postupně sklízíme. S kupovaným se nedá srovnat.
3
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Čekanku milujeme. Letos zkouším celoroční odrůdu, tak jsem zvědavá.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Rajčata jsou pěkně silná ...
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - ... a nadějně nasazují.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Zkouším novou odrůdu - hnědá, semínka z rajčat koupených v Lidlu. Moc nám chutnala.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - K nim nesmí chybět bazalka. Nejraději máme tu obyčejnou klasiku, různé barevné a mini nejsou to pravé.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Slibně nasazují i papriky ...
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - .. a také lilky.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Cukety už sklízíme.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Bobkový list, na zimu musí domů.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Rukola čeká na dozrání semínek pro další výsev. Letos několik sazenic přežilo i zimu.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Křez hodně podobný rukole, v zimě u nás nevymrzá a chutná skoro stejně.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Další semínka na dozrání - výhonkatá brokolice. Seju brzo na jaře do skleníku, sklízím a používám mlaďoučké celé rostliny jako první jarní zeleninu.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Stará odrůda červeného rybízu. Keř máme na zahradě 25 let a pořád bohatě plodí. Má velké kuličky a plné hrozny, dozrává až na konci srpna nebo v září.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Zkouším avokádový lesíček ze semen posbíraných přes zimu z koupených plodů.
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Vysemenila a vyrostla mi teď spousta rukoly. Už je z ní vynikající pesto.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Pesto na zimu do mrazáku.
2
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Suší se provensálské bylinky.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 47
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Naše keříčkové fazolky - dala jsem k nim docela velkou lžičku, aby byla vidět jejich velikost.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Dnešní sklizeň mangoldu ze záhonku velkého asi 1x1,5 m. Určitě z něho letos ještě sklidíme další.
1
6
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Je ho plná vana. Používáme ho místo špenátu a je výborný.
6
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Rozmarýn rostoucí i přes zimu venku
2
5
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Zadní strana - je vidět sílu větviček
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Cínie (ostálka) - tuhle letničku mám moc ráda, protože je opravdu nenáročná a na zahradě i ve váze udělá spoustu parády.
4
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 54
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Vykvetla mi nebožka - koupená bez květů a bez uvedení odrůdy, takže bylo napínavé, co to bude.
2
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 56
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - A ještě jedna. Ty nebožky zachraňuji ráda, je to pokaždé velké překvapení, když se zadaří.
2
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 58
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - A jedna další z mé korálkové zahrádky.
4
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - A takto mi to rozkvétá v mé dílničce - jahůdky v nadživotní velikosti
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Klásky obilí - s oštinami měří kolem půl metru
6
4
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Vlčí mák - také docela přerostlý, ve váze vypadá moc hezky
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Chrpa - je veliká, mohutná a jako solitéra ve větší váze krásně vyniká
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Mučenka - maličká, jemná dekorace
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Konvalinky - vyšlechtěné do nadměrné velikosti, jen bohužel nevoní - zato ale nezvadnou
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Boubelka pro petra_d
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 67
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Lavandula × allardii. Tato levandule se mi moc líbí, má lístky úplně jiné, než ostatní levandule. Je ale mrazuvzdorná jen do -6°C, takže se musí na zimu uklízet.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Asi před 6 týdny jsem si z ní přinesla větvičku, zapíchla do skleníku a čekám, jestli pustí kořínky. Zatím to vypadá dobře, nevadne, je svěží.
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Slunečnice si většinou žijí vlastním životem - někde se vysemení, vykvetou a pokud všechna semínka nesezobají ptáci, celý cyklus pokračuje další rok.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Sléz - také velmi vděčný, nepotřebuje po mnoho let žádnou péči, pouze ostříhání odkvetlých stvolů.
1
3
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 72
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Koriandr už rozkvetl.
1
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Levandule s posledními kvitky, stále ale hojně navštěvované včelkami.
2
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Dobromysl - oregáno. Už je potřeba ostříhat a usušit. Na kořeněnění hlavně italských jídel moc dobré.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Šanta pro radost kočiček.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Kocour si ale lebedí v trsu odkvetlých kosatců.
2
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Pokouším se vypěstovat routu z malé sazeničky z Itálie. Mám ráda její nezvyklou vůni, která je ale mnohým nepříjemná. A taky nádherné zvláštní kvítky, snad se jich u téhle dočkám.
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Malý bobkový list ze semínka.
2
10
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Ostropestřec mariánský - nádherný léčivý velký bodlák, ale má ostré trny. Vysela jsem ho naposledy před 20 lety a jeden se vysemenil - od té doby se probouzí k životu každý rok několik semínek.
3
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Koupila jsem si svazek citronové trávy ke spotřebě. Ve sklenici s vodou všechny stonky pustily kořínky a mají se čile k světu. Teď rostou ve skleníku, ale musím je přesadit do květináče a na zimu uložit dovnitř.
2
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Před vánocemi jsem si koupila jeden plod jedlé mučenky pruhované a vybrala semínka. Vzešla snad všechna vysetá. V jednom plodu jich je snad několik set - na netu je běžně cena za jedno semínku kolem 9,- Kč. No, někdo ví, jak přijít ke korunkám.
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Na nevzhledné zdi máme vyvázanou mochyni. Myslím, že vypadá zajímavě, kvete spoustou bílých kvítků a na podzim ji ozdobí hrozny oranžových kuliček. Ptáci si na nich v zimě pochutnají.
3
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Další část zdi pokrývá hrušeň, letos bohužel hodně zasažená rzí. Hrušeň (stejně jako hlohyni) stačí zasadit k patě zdi, vést jeden hlavní výhon nahoru, natahat vodorovně dráty asi 25 cm od sebe a na ně vyvazovat postranní výhony.
3
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Z italského ostrova Ventotene jsme si přivezli tamní specialitu - výborné obří boby mandlové chuti. A moc dobře se jim daří i u nás. Jsou dobré za zelena jako hrášek i sušené jako luštěnina. Suchá zrna měří až 3 cm.
4
6
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obřích bobů narostlo opravdu hodně. Rozhodli jsme se nechat je letos dozrát a vyzkoušet nasucho jako luštěninu - už se těším, mají mandlovou chuť.
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Koncem dubna jsem koupila v Lidlu malá velice sladká rajčátka Iperino. Hned jsem pár semínek zasela a už se těšíme na vlastní.
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Naše oblíbené Marzano. Je masitější než běžná rajčata a proto vhodné hlavně na tepelnou úpravu, ale i syrové je výborné, sladké.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obří fazolky, nemají vůbec žádná vlákna, před přípravou je stačí nakrájet. A plodí mimořádně hodně, jen se u nás asi nedají koupit. Semena jsme přivezli před mnoha lety z Itálie a každý rok necháváme některé lusky dozrát na setí příští rok.
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Okorky hadovky letos opět nezklamaly, nestačíme je sbírat. Osvědčila se nám odrůda Saladin.
2
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Mangold je u nás moc oblíbený. Připravuju ho hlavně jako špenát - roste rychle a netrpí žádnou chrobou ani ho žádný hmyz nesklízí před námi.
2
5
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Ledový salát Tarzan. Některé hlávky narostou až do 1 kg, je slaďoučký a mimořádně křehký.
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Fíkovník vydrží i venku, musí být přikrytý ale stejně mu většinou vše nad zemí omrzne, obrazí sice znovu, ale fíky už nedozrají. I tak to je ale hezká rostlina.
4
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Cukety jsou naše nejoblíbenější zelenina. Musí se sbírat maličké (tak do 20 cm délky), potom jsou lahodné a šťavnaté a také rychleji narůstají další a další. Výborných receptů na jejich přípravu známe nespočet.
1
3
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 95
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Pár posledních obřích cukrových hrášků - ty už se budou sušit na vysetí na příští rok.
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - I velké okrasné jednoleté máky si u nás žijí svým životem - vykvetou, dozrají a vysemení se. Takže rostou po celé zahrádce, i mezi zeleninou. A nejsou krásné?
6
1
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 98
5
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Obrázek č. 99
2
Zahrádka převážně k jídlu. A pár zajímavostí k pěstování. - Oblíbená marzana - jen se letos rajčátkům nechce moc červenat, mají skoro měsíc zpoždění.
2
1
 • malenka1307Krásné, a ta úroda 🙂
  • mat_ovaÚžasné album, díky za něj! Tolik inspirace...
   • irca12Nádherný album....
    • mavorTak jsem ti pěkně zaspamovala upozornění 😃 Nádhera! 😉
     • tanaz
      AUTOR
      Pěstování se nebojte a pokud máte jen kousek místečka, využijte to. Ten pocit jít sklízet první vlastní úrodu za to určitě stojí. A s kupovaným se to nedá srovnat - i když to třeba nevypadá tak krásně, chuť je úplně jiná.
      • iwij@tanaz  souhlasím s tebou 🙂
       • manteca73skvělé album...v pěstování jsem naprostý laik🙂 takže se ráda poučím od znalců 😉
        • zuzkanka12To je parádní urodicka 🙂
         • essusMoc pěkné album, super úroda!
          • tanaz
           AUTOR
           @essus  Děkuji. Úroda je letos opravdu pěkná - a to zrovna nemáme čas se o zahrádku moc starat.
           • iiiviiiČubrním jako blázen 😉
            • salualsopěkné album i fotky 🙂
             • sar12Úžasné!!! Dokonalá úroda, radost pěstovat 🙂.
              Členem od 19. pro 2011
              50
              profil uživatele