Kategórie

Bydlení

Každý z nás má jinou představu o tom, kde chce bydlet. Volí jiné detaily, potřebuje jiné věci. Pokud někde bydlí rodina, měly by se jejich požadavky vyladit tak, aby došlo k vzájemné shodě. Ruku v ruce s požadavky na bydlení jde také cena bytu, kde žijete. Závisí na tom, zda je to ve městě nebo na venkově, jaká je dopravní dostupnost, infrastruktura atd. Bydlení je jeden z důležitých ukazatelů ovlivňující úroveň životního standardu a kvalitu života. Ideální místo pro život s sebou nese několik rozhodujících faktorů, které jsou s tím spojení. Je to: lokalita, typ bydlení, cena a náklady s tím spojené, rozloha bytu, počet pokojů, počet členů, kteří v daném obydlí žijí.

Jak si vybrat co nejlépe?

Existuje více způsobů, jak si najít co nejlepší místo, kde chci bydlet. Nejoblíbenější způsob hledání bydlení je ten, že se lidé spoléhají na realitní kancelář. Samozřejmě vždy závisí na penězích. Pokud si chcete koupit vlastní byt či dům, je dobré sledovat trh s nemovitostmi, vývoj hypotékových úvěrů a také nabídku na internetu. Rozhodující roli hraje výška vašeho příjmu a bonita (schopnost splácet úvěr) zájemců o bydlení.

Další podmínkou pro získání vlastního bydlení je to, že v dané lokalitě musí existovat volné byty, domy nebo pozemky vhodné ke stavbě. Zvýšená poptávka po vlastním bydlení dala jasný signál stavebním společnostem. Ale ne vždycky dokáže stavební trh flexibilně reagovat na požadavky kupujících. Nejméně dostupné je bydlení v Praze a Středočeském kraji, naopak dostupné je v severních Čechách a na severní Moravě.

Co je in?

Toužíte mít vkusné, stylové a moderní bydlení, ale vaše finance nestačí na koupi moderní novostavby? I bydlení ve starším domě či starším bytě může být stejně kvalitní, pokud byt či dům vhodně zrekonstruujete. Můžete to dělat postupně, nebo využít pomoci bytového architekta. Ten vám může nabídnout nové možnosti, váš byt či dům se rázem změní na stylové a pohodlné sídlo! Součástí interiérové designu jsou i drobné detaily – doplňky. Ty nikoho finančně nezatíží, vaše bydlení bude estetičtější, hezčí a také to oživí váš byt či dům.

Rezidenční styl bydlení v sobě skrývá luxus. Takový byt má obvykle nadstandardně vybavený interiér, pěkný výhled do krajiny a je umístěn v lukrativní lokalitě. Jednou z výhod je například i to, že můžete parkovat přímo v garáži uvnitř budovy. Luxusní bydlení nabízejí i bytové domy v historických centrech měst. Kromě bezkonkurenční lokality – všude se rychle dostanete, takovéhle bydlení má atmosféru. Navíc se zde střetává historie s modernou. Byt v historické části versus moderní vybavení, to je unikátní varianta bydlení. Samozřejmě vysoký standard odpovídá ceně, kterou za byt či dům zaplatíte.
Zajímavé trendy s sebou přináší také bydlení v rodinných domech. To je dnes také velmi oblíbené. Výhodou rodinného domu je to, že máte soukromí, dostatek místa i pohodlí. K domu navíc obvykle patří pozemek či zahrada. Je to ideální místo pro rodinu s dětmi. Bydlení v rodinném domě je ekonomicky náročnější. Proto se v současnosti klade důraz na úspory energií. Lidé často chtějí např. nízkoenergetický dům, který spojuje prvky komfortu, modernosti, ale je také ekologický a šetří vaši kapsu.

Bydlím sám, nebo s rodinou?

Bydlení má tisíc možných podob. Vždy závisí na povaze daného jedince či více lidí, a také na jejich potřebách. Když někde bydlí člověk sám, má úplně jiné požadavky než tří či čtyřčlenná rodina. Prvním základním rozdílem je počet místností a velikost obytné plochy. Jedinec obvykle potřebuje menší prostor než rodina o mnoha členech. Obvykle volí prostor, který je menší, například garsoniéru, dvojgarsoniéru nebo byt typu 1+kk nebo 2+kk. Mladí lidé jsou často pracovně velmi vytížení a do bytu chodí pouze spát. Proto jejich byty nemusí být nějak složitě vybavené, celková úroveň zařízení těchto bytů je skromnější. Stačí, když tam mají základní věci, které potřebují k životu. Důležitá je však lokalita. Tito lidé se potřebují rychle dostat do práce, ale také za zábavou.

Ceny malých bytů jsou obvykle nejvyšší, pokud v nich člověk bydlí sám, nemá se s kým podělit o náklady.
Zcela jiná je situace vícečlenné rodiny. Pro ně je výběr bydlení mnohem složitější, musí vyhovovat náročným požadavkům. Kromě většího bytu či domu je pro rodinu také důležitý další faktor – příbytek se musí nacházet v lokalitě s dobrou občanskou vybaveností. Hlavně rodiny s dětmi mají požadavek na to, aby v jejich okolí byla školka, obchod, dětský lékař a dětské hřiště. Rodiny, samozřejmě závisí na jejich finančních možnostech, upřednostňují bydlení v rodinných domech nebo v bytech typu 3+1 nebo 4+1. Toto bydlení je obvykle dražší, ale také je takovýto byt či dům lépe a komfortněji vybaven. Na druhou stranu pár se může snáze podělit o náklady než jedinec.

Netradiční typy bydlení

Nebaví vás klasický způsob bydlení? V tom případě je klidně možné zvolit něco originálního. Dávejte pozor, představení začíná. Pokud vás stresuje hluk, život ve městě a hektický životní styl, seberte se a odstěhujte se na samotu. Bydlení na samotě je spojené s klidem a harmonií, která vychází z okolní přírody. Ale i přesto, že je to idyla, je tohle bydlení dost nároční, vyžaduje velké odhodlání, tvrdou práci. Musíte začít sami pěstovat plodiny či chovat zvířata. Pokud nechcete být soběstační, musíte mít auto, abyste se dostali do obchodu. Mnoho lidí tenhle způsob života nezvládne, protože jsou zvyklí na společnost lidí. Na samotě zjistí, že jim to chybí. Také nejsou zvyklí na to, že žijí postaru, což byla jejich původní představa. Chybí jim technické vymoženosti.

Tělesná práce je může vyčerpávat. Když se chce člověk odsunout na samotu, měl by to pečlivě zvážit.
Současná architektura hledá všechny možné alternativy bydlení. Upřednostňovány jsou ekologické, ekonomicky nenáročné, ty, které se rychle postaví, případně ty recyklovatelné. Bydlení v kontejnerech je nevšední, ba dokonce si ho můžeme stěží představit. Ale ačkoli je to zvnějšku podivné, je to také velmi rafinované – uvnitř kontejneru se může skrývat stylový byt, který je moderní a jeho pořízení není vůbec drahé.

Další možností je bydlet na vodě. Hausbóty jsou v překladu skutečně domy na vodě. Primárně se používaly pro rekreační účely. Dnes jsou to místa, kde se bydlí trvale. Navíc to má styl. Celoroční bydlení na lodi si však vyžaduje udělat určité úpravy na dané lodi. Je nutné vyřešit problém s topením, elektřinou, vlhkostí atd. Interiérové zařízení současných hausbótů může být luxusní i skromné, může připomínat hotelový apartmán nebo normální pokojík.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)