Plynový kotel

Dobrý den, mám 12 let starý kotel zn. BAXI ECO3COMPACT,na kterém jsou třeba udělat nějaké opravy. Neohřívá dobře vodu, plynař změřil, že jsou v místnosti zplodiny. Plynař mi řekl, že výměna součástek+práce by vyšla na 12 000 Kč, ale že by mi doporučil koupit kondenzační kotel, který je bezpečný a stejně na něj všichni časem přejdou. No jo, ale nový kotel s vyvložkováním komína by vyšel na 70 000kč,což je pro mne dost ale pokud by to bylo nutné, dala bych to. Ptám se vás, v těchto věcech se nevyznám, je starý kotel BAXI opravdu už zralý na výměnu? Mám si zaplatit opravu a ještě pár let kotel BAXI užívat či rovnou investovat do nového kotle?
Odpovědět
Šlahnout s ním z okna a dat elektrický, zažádat o NT po dobu 20h, pokud máte dostatečný příkon, aspon 3x20A, tak v pohodě může elektrokotel 12kW přes noc, rano a nebo večer běžet. U prarodičů takový podobný je, 15 let starý a už se čeká, kdy zkolabuje uplně, tak se zruší plyn, natáhne třífáz a hodí tam 12kW elektro + samostatný bojler a bude klid od všech revizí na komín a kotel a zbytečně další složenku platit a stejně ve 80m2 domečku, zatepleném protopí 50 000 za plyn, co my v 350m2 domu platíme za celou elektriku ročně a to máme TZ ještě vyšší.
Odpovědět
Já si tyhle věci počítám stejně, jako když dělám investice. Takže kolik do toho vložím, kolik to vynese. Když investuji 100 000 Kč, tak to musí vynášet MINIMÁLNĚ 1000 Kč čistého zisku měsíčně, jinak do toho nejdu. Takže konkrétně na váš případ: Topit musíte, buď do toho dáte 12 tis. a budete mít stejnou spotřebu jako dosud, nebo 70 tis. a budete mít nižší spotřebu díky kondenzačnímu kotli. Otázka zní, když do toho vložíte těch 58 tisíc navíc, sníží se vám spotřeba aspoň o 580 Kč měsíčně? Pokud ano, tak má smysl do toho jít.
Odpovědět
@nevimcovymyslet problém je, že v kotli klidně odejde další rok třeba elektronika. Ten kotel je tak, jako tak na hranici životnosti. Řešil bych nový kotel, ale spíše bych se poptal ještě u jiných firem
Odpovědět
@m_i_r_e_k vas vypocet bohuzel v tomto pripade moc nesedi. Protoze ve finale to bude 70k vs 82k otazka je kdy a zda dokaze tazatel nyni zhodnotit 58k aby mu po dobu prodlouzene zivotnosti kotle vynesli alespon 12k. Kde prodlouzena zivotnost kotle je 0-8roky (odhadem). Takze by musel vydrzet alespon 20 mesicu pri vasem navrhu zhodnoceni (ktere neni male + zanedbavam usporu noveho kotle). Pokud to samozrejme neplanuje tazatel dum prodat atd…. U el. kotle bude otazka co s cenou el energie udelaji nasledujici roky (hlavne green deal:-/) - samozrejme je otazka do jake miry bude plyn kopirovat vyvoj cen elektriny…. Ale to je na jinou debatu… Jinak schoduju se ze zubrem pozadat jeste o dalsi firmu/y odhad opravy a vymeny.
Odpovědět
Tak to je spíš otázka úhlu pohledu, možná i štěstí. Je to asi jako s autama. Dřív jsem si myslel, že když si koupím nové auto, tak nebudu muset řešit závady a servis. Omyl byl pravdou. Akorát jsem musel jezdit na drahé garančky, ale závady se tam objevovaly stejně jako u starého. Pointa je, že ten nový kotel se taky může rozbít a oprava pak možná bude ještě dražší. 70k za kondenzační kotel plus vyvložkování komína je luxusní cena. Předpokládám, že se jedná stejně o nějaký levný kotel, tak jen aby neměl menší životnost než ten starý, kde se už vychytaly závady a problémové díly se vyměnily.
Odpovědět
@raziel628 nevim kde máte 70 vs 82k? Pokud je již 3f natažen, coz pokud je RD, tak asi že je, tak jedině co, tak kotel, jistič na kotel+ nějaké přepojení trubek a drátů vyjde na 15-20k
Odpovědět
@vladimir_sacha 70 vs 82 bylo z toho ze ten plynovy kotel i po oprave nebude mit neomezenou zivotnost… takze ho vymena drive nebo pozdeji ceka tak jako tak(pokud chce plyn)… jestli vyjde levneji elektrina nebo plyn si musi vypocitat kazdy sam ale zatim je plyn cca o 1/2 levnejsi nez elektrina… u plynu je zase vyssi vstupni investice a naklady na udrzbu… takze s vyssi spotrebou se vyplati plyn, u pasivu naopak elektrina.
Odpovědět
@raziel628 Nemáte moc pravdu. Vím jak to je, mluvím z vlastní zkušenosti, kdy TZ domu máme nějakých +- 14 kW při -15 a přitopíme krbovou vložkou tak měsíc dohromady za zimu a zbytek topí elektrokotel do PT a to ještě máme 3x50A jistič, původně měla být 3x63A, ale tu nepovolili, ovšem někdy by se hodila, takže několik tisíc korun jde akorát za rezervovaný příkon ročně. A za celou elektriku to dělá suma sumárum cca 50 000 ročně a to u nás jede trvale, když je víkend, od rána do večera 300W TV a 3 routery pořád, akvárium, filtr na bazén jede přes léto asi 6 hodin za den a další věci... Prostě plyn se u RD nevyplatí, vůbec zřizovat přípojku je v dnešní době nesmysl.
Odpovědět
@vladimir_sacha me vysel lepe plyn staci zadat veskere parametry: https://m.tzb-info.cz/tabulky-a-vypoc... V mem pripade jsem plynovou pripojku mel a stejne tak mam 3x50A a stejne se mi nevyplatil el kotel… jestli pri vasich TZ vyjde lepe elektrina tak jsem schvalne dejte fotku…
Odpovědět
@raziel628 Zde je porovnání jak to vyšlo, ale nikde sem nenašel kolonku vnitřní teploty, která je na elektro hlídana na 22-22.5C Nevím jak přesně toto měří, ale pokud vezmu že za 10 let se udělalo 185MWh NT a 55MWh VT, tak se to dá krásně spočítat na průměr, ovšem první rok nebyl dům zateplen a platilo se 76 000 za elektriku, potom to skáče kolem 45 - 55. Zhruba NT 18.5 MWh ročně VT 5.5 MWh ročně Pokud vezmu toto v uvážení + měsíc topení v krbove vložce, tak se vejdem krásně na 50 000 ročně, někdy to je akorát 45 000, když se dřevem netopilo, když byly zimy kolem 0, tak se proplatilo k 55-60 A to jen 10-12 k ročně zaplatíme za Jistič, který stejně nižší být nemůže, přesto, že by se dal například slabší kotel, tak musime zůstat u soudobosti. Kdyby měla být hlavní 3x40A (což je teď akorát pro dům bez topení), tak by musel být podružny na dům 3x32A a kotel 3x32A.... Jistič by lítal jak papírový čert a to by kotel ani nemusel topit.
Odpovědět
@vladimir_sacha ano teplota tam asi nejde ale tu mate hlidanou stejne na plynu. Stejne tak muzete topit v krbu/kamnech ikdyz mate kondenzacni kotel takze castecne snizite naklady(ne tolik jako elektriny, protoze u plynu jsou v pomeru vyssi fixni naklady). Ale sam vidite ze topeni plynem je cca o 1/4 levnejsi… takze tvrdit ze pro RD topeni plynem nesmysl je hodne odvazne. Drevem se da usetrit nevim zda tolik a navic take neni to vhodne pro vsechny
Odpovědět
Dobrý den. Zaznívá tady, že se vůbec nevyplatí dělat přípojku plynu a dávat plynový kotel. Chtěli jsme si to u nového RD usnadnit ( nedělat další přípojku) a dát elektrokotel, využívat levný tarif. Budeme mít i malá kamna. Bohužel se zpřísnil výpočet energet. štítku domu a bylo nám řečeno, že to nevyjde, takže bez plynu smůla. Takže to asi není tak jednoduché, říct - dáme elektrokotel a hotovo, ne?
Odpovědět
Článek se načítá
@vladimir_sacha Pane sacha píšete a počítáte nesmysly. Cenu energie z plynu a elektřiny si můžete snadno zjistit. Za elektro platíte zhruba dvojnásobek. Takže ve Vašem případě, pokud by jste topil a ohříval TUV plynem by jste ročně ušetřil cca 20000 Kč. Jen snížení jističe na normální hodnotu znamená ušetření cca 10000Kč/rok. Navíc straší razantním navýšenímn cen elektřiny. Pokud k tomu dojde, tak jsem pak zvědavý co budete psát. Samozřejmě, pokud Vás primárně zajímají náklady na instalaci, tak je elektrokotel levnější. Do novostaveb je potřeba splnit podmínky PENB takže tam je to úplně jiná diskuze. Radit tazatelce, že má zrušit plynový kotel a použít elektro lze jen v případě, pokud by uvedla hodnotu TZ svého domu.
Odpovědět
Máme podlahovou plochu cca 240m2 včetně chodeb a příslušenství, vytápíme plynem + ohřev vody, topíme na víc než jen 22 stupňů, zdivo 50 cm bez zateplení, oken jak u sklenáře a za plyn 20000/rok, elektřina 10000/rok, byla i nějaká vratka. Plyn určitě bude taky zdražovat, ale u elektřiny to bude jistě mnohem horší. Tazatelka sice nepíše jak velký a jaký vůbec objekt vytápí, ale plynovou přípojku má, proč bude vložkovat komín, když do něj už kotel má nepíše, ale kondezační lze dát i odtah přes zeď jestli se nepletu.
Odpovědět
@zubr487 To je sice pěkné ale my ten jistic stejně nesnižime. Máme tu 3f mašiny, pak třeba vapku co spolehlive srazi v rozběhu 32A B atd... Pokud tu bude bydlet v horním patře jeden z potomků, tak ta 3x50A bude málo, když si vezmu že ve špičce, která by nastat potom mohla, by byl odběr asi 32kW a to jenom čistě topeni + vaření... Pokud by se měla rozjet nějaká velká věc, tak spalime pojistku až v HDS jak se už jednou stalo... A to, že vyšla elektrina dráž je ano, sice pravda, ale 10k za jistic, 12 by se zhruba zaplatilo za elektriku jako tak na ostatní, tak ten kotel protopi ciste asi 30k což na 350m2 je dobré.
Odpovědět
@vladimir_sacha no prave proto tu dost znas pouziva plyn aby nemusela potrebovat jistice ktere vam ani distributor neda… samozrejme je otazka co potrebujete za stroje proto jsem psal ze si to kazdy musi spocitat sam ale cim mensi by jste mel vyhrazeny cas NT tim nasledne i mene platite za jistic… vetsina z nas tu nepouziva 3F wapky s ohrevem a nemyje dene traktor nebo kamion takze a vetsina stroju ma dnes soft start takze nepotrebuji 10x vic proudu pri startu… takze je mozne ze vam muze vychazet lepe elektrina, ac dost pochybuju viz porovnani nahore ale jsou to vase peniz… jenom jsem chtel poukazat na vase tvrzeni ze plyn je nesmysl pro RD proste neni pravda
Odpovědět
@raziel628 Je to dům na 2 rodiny plánovaný, tudíž 2 kuchyně atd... Dílna kde svarečka, vapka nebo 200kg těžká velká bruska s X kW motorem jede často. Takže u nás by slabší jistic moc nepomohl. Stačí aby topil kotel, jely 2 plotynky + trouba a spadne ta 50A Proto je tu kabel od elmeru do rozvaděče nachystany co unese tu 3x63A a nejlip kdyby pak byla v C
Odpovědět
@barebare a budete davat klimu a krb? Pokud se zapocita i to, tak by to melo vyjit i s elektrokotlem.
Odpovědět
@vladimir_sacha dvojgenerační dům si v pohodě vystačí s jističem 25 až 32A. Pokud máte doma továrnu, nebo jste milovníkem žravých vykopávek, pak hold potřebujete 64A jistič jako Vy. Kromě toho, normálně se v podobných případech používá prioritní relé. Tím se zajistí vypnutí elektrokotle, pokud se spustí nějaký žravý spotřebič.
Odpovědět
@zubr487 Ano, ještě kovárna je v plánu stavět na zahradě, to bude další odběr, když se bude pracovat, to kdybychom teď zapli vše, co máme doma a neměli jistič hlavní, tak máme asi 60kW odběr a to sem nezapočítal horní kuchyň, která by zežrala dalších 8, kdyby tu už byla... To by dělalo pane téměř 70kW, což je pak 100A z každé fáze, by hořely dráty kdyby tu bydlelo pak 8 lidí a každý dělal něco. Jinak pak s druhým kuchynským zázemím se na 36 kW můžem dostat v pohodě při klasickém vaření + topení a to bude ta 3x50A velice na hraně. Jen pro hospůdku 80 - 100m2 máme 3x32A a bude tam 5 přímotopů dohromady 10 kW a krbové kamna.
Odpovědět
@vladimir_sacha jsou to Vaše peníze, tak si to dělejte jak chcete, ale normálně platí co jsem napsal. I pro dvojgenerační dům s plně vybavenou dílnou stačí maximálně 32 A jistič, kde proti Vašemo přístupu ušetřítě víc jak 10000Kč/ročně jan na paušálu.
Odpovědět
@kekita my jsme na tom podobne ale nam projektant vypocital ze musime mit plyn i klimatizaci i krb. Klimatizaci teda planujeme jen do dvou pokoju v podkrovi.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?