Alarm + zabezpečení. Máte tip na nějaké rozumné řešení?

Stavím nový rodinný dům a rád bych vyřešil zabezpečení a senzory. Konkrétně mám zájem o - Magnetické zabezpečení oken a vchodových dveří. - Pohybové čidlo ve 4 obytných místostech a na chodbě. - Venkovní siréna. - Záplavový senzor do koupelen, technické místnosti a kuchyně. - Kouřový senzor do obýváku, technické místnosti a do chodby. Volitelně pak by systém mohl umět řídit také - Smívání světel v obýváku - Dálkové ovládání žaluzií - Kamery na dům ... to ale není podmínkou a klidně to může být nezávisle. Nejsem náročný. Na bytě mám čínskou wifi zabezpečovačku s několika bezdrátovými senzory, slotem na SIM, sirénou, klíčenkami, záložní baterií, digitálním terminálem a mobilní aplikací. Funguje to naprosto spolehlivě a stálo to nějakých 1200,- Kč. Jestli nějaký číňan sleduje, kdy jsem zakódoval, to je mi jedno :o) Na barák bych ale přece jen chtěl něco sofistikovanějšího, třebaže to bude stát o řád více. Máte tip na řešení s dobrým poměrem užitné hodnoty a ceny?
Odpovědět
Docela je problém, že ty levné systémy jsou jen bezdrátové, pak že jim chybí nějaké periferie - tedy hlavně vstupně výstupní porty, se kterými se dá pracovat. Zůstávají jen velcí hráči - Satel, Paradox, Jablotron a možná se ještě něco najde. U Jablotornu mi třeba vadí, že majitel oficiálně nemůže do celého nastavení zasahovat, ale jen autorizovaný technik, pak také měsíční paušál za dálkové ovládání přes aplikaci. Dále je možné funkci alarmu přidružit k nějakému automatizačnímu systému - Unipi, Teco, Loxon, Haidy, ale není to plnohodnotný alarm.
Odpovědět
@martin_s Je to tak, ty levné jsou bezdrátové. Snažil jsem se zjistit, nakolik se to dá třeba rušit, ale nic jsem pořádně nenašel, což ve mě vzbuzuje docela naději, že to průměrný zloděj se šroubovákem nebude mít tak jednoduché. Ale pravdou je, že když čidlo přijde o signál, tak většina těch alarmů ani nezahlásí, že se něco stalo. Na druhou stranu, kdyby ty výpadky byly hlášeny, tak čekám, že těch hlášení bude strašná hromada. Jen se zeptám: Na co mi budou vstupně výstupní porty? Přiznám se, že vůbec netuším...
Odpovědět
@robertpok U těch kvalitnějších zarušení moc nehrozí, resp. bez toho abyste se to nedozvěděl, u méně kvalitních to může být horší, ale pro běžné případy bych se toho taky moc nebál. Spíše mě vadí, že to živí baterky, které se musí měnit a představa, že budu u 10 zařízení po dobu několika desítek let měnit baterky je bídná. Další problém je, že k systému nejde dát jakékoliv čidlo, tzn. kdyby za 5 let odešlo a už se nebude dělat, tak co pak s tím. Vstupně výstupní porty se dají použít např. na to, že lze připojit i čidla, který výrobce nemá. Dále třeba na výstup ovládání vrat, abych to měl na jednom ovladači a ne, že budu mít třeba 3 ovladače na alarm, bránu, vrata. Případně na dálkové ovládání (topení, vrata, žaluzie) v rámci jednoho systému.
Odpovědět
@martin_s Jablotron chce 600 Kč/měsíc? To je 7200,- Kč za rok. To je hrozná raketa peněz s ohledem na to, co všechno s tím budu chtít hlídat (pár kousků techniky v ceně pár desítek tisíc Kč). Paradox má naprosto žalostnou mobilní aplikaci. Je super, že mají drátové připojení je super, ale když si lidé stěžují na nechodící notifikace, tak je to horší alarm, než ta moje čína :o) Satel na mě zatím tak nepůsobí 2x přesvědčivě, ale to je jen první dojem. Možná by nějaká drátová chytrá domácnost byla lepší, nežli alarm. Přece jen výsledek bude stejný ale technologicky by mohli být o kousek dál.
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok 600 Kč rozhodně ne. Platí se za sim kartu je to něco okolo 150 Kč. Je to kvůli aplikaci, podle mě ani nevolají při tomto “tarifu” z infolinky, když je nějaký problém na domě- seplé čidlo, poplach..Za 600 Kč je to pak v rámci výjezdů a kontroly objektu v případě problému.
Odpovědět
Profilova fotka
Já jsem zrušil venkovní sirénu, která pouze otravuje sousedy a nic neřeší. Použil jsem dvě vnitřní, které současně fungují jako zvonek. Pokud tě zajímá certifikace alarmů, tak není moc na výběr a navíc vše v podobné ceně - Jablotron, Paradox a možná nějaké další. Co mi vadí je řešení zabezpečení dvojitého vstupu do domu, který výrobce Jablotron neumí, respektive neumí tak, jak si jej představuji. Paušál u Jablotronu přes lokální bezpečnostní službu platím 100 Kč/měsíc.
Odpovědět
@radim2015 Máš pravdu, tu sirénu možná nebudu mít aktivní, ale rád bych ji měl v nabídce... Co myslíš dvojitým vstupem do domu?
Odpovědět
@radim2015 Je vidět,že se v tom vyznáš, tak se ještě zeptám... Jablotron je proprietární řešení? Ptám se proto, že kdyby razantně zvýšili ceny nebo kdyby se mi řešení znelíbilo, mám šanci jej snadno ohnout na jiného poskytovatele?
Odpovědět
@robertpok Jablotron určitě nejde ohnout, protože používá proprietární sběrnici. Ta možnost je u Paradoxu a také myslím Satelu. Já koukal ještě na Eldes. Ten paušál není třeba platit, ale nejde ovládat přes aplikaci, ale jen přes SMS nebo telefon, takže to není tak pohodlné. Také najde přímo ovládat termostat. V tom paušálu je i datový provoz s tou aplikací. Můžete si pořídit jinou SIM kartu, ale taky to na 10 až 30kč za měsíc vyjde. To že zdraží je dost možné, protože ta cena byla už před 5ti lety a v té době se mi těch 100 Kč taky nechtělo platit, ono to sice není raketa, ale já jsem na různé pravidelné platby háklivý, za 30let je to 36 000.
Odpovědět
Profilova fotka
1. Když vystupuji z jedněch dveří, tak nevím, jestli jsou druhé zamčené (senzor je na zamčení dveří, ne na jejich otevření). Pokud nejsou, tak po chvíli dostanu notifikaci, že vnější okruh se nepodařilo zajistit, protože jsou dveře otevřené. Při odchodu nikde nevidím, jestli jsou nebo nejsou zamčené ty druhé. 2. Jde o centrální jednotku a službu s ní spojené. Senzory jsou samostatné a já mám i od jiných výrobců i samodomo přes digitální vstupy od Jablotronu.
Odpovědět
@radim2015 Ten stav by měl jít nastavit na ten semafor klávesnice, chci to tak mít, ale ještě jsem to tedy nezapojil. Tzn. na semaforu chci vidět, jestli jsou zavřená vrata a druhé dveře zamčené.
Odpovědět
@martin_s Ok, takže v případě zájmu o jiného poskytovatele EZS použiju jen kabeláž a nebo ani ty kabely mi k ničemu nebudou?
Odpovědět
Článek se načítá
@robertpok Jablotron se tahá do série, pak je třeba jiný systém použít také na sběrnici nebo jiné řešení, jak jsem to tahal já, tak všechno do hvězdy, pak je kabeláž univerzální.
Odpovědět
@martin_s Ještě se zeptám, jakou kabeláží je veden ten Jablotron? Já jen abych si napočítal, na kolik by vyšlo, kdyby to bylo řešené do hvězdy...
Odpovědět
@robertpok Mají svůj kabel - https://www.jabloshop.cz/cc-01-instal... Je dobrý, že má 2 páry silnější a sedí barvy svorek s dráty. Je možný použít i SYKFY nebo UTP, ale tam volit větší průřez nebo pak spojit 2 dráty.
Odpovědět
@martin_s Ufff, takže když ještě nejsem rozhodnut jestli budu mít Jablotron nebo třeba Satel, tak jaké mám roztahat kabely, abych měl možnost se rozhodnout později? Jinak čekám, že když nejsem rozhodnut, tak bude nejlepší ty kabely tahat do hvězdy, je to tak?
Odpovědět
Ano do hvězdy. Nejlépe se pracuje s kabelem CC-01 nebo použít SYKFY 3x2x0,5.
Odpovědět
Mám bedo ajax a je to nejlepší řešení … na 21 století nějaký jablotron to bych si raději odplivnul
Odpovědět
@lakaj23 To zní jak od prodejce. Zřejmě o tom hodně víte, tak nám napište v čem je lepší! Napište také nevýhody!
Odpovědět
@martin_s Ano do hvězdy. Nejlépe se pracuje s kabelem CC-01 nebo použít SYKFY 3x2x0,5. Aha, takže CAT5e-čko je tedy nesmysl? Přišlo mi to takové univerzálnější
Odpovědět
@robertpok Cat5e může být také, ale pro některé věci to bude chtít sdruzit napájecí vodiče.
Odpovědět
@martin_s pokud to bude tahat do hvezdy a v ramci jednoho objektu tak si myslim ze to nutne nebude …
Odpovědět
Já jsem taky velmi spokojen se systémem Bedo Ajax. Původně jsem zabezpečovačku ani nějak neplánoval, neměl jsem tedy roztahané kabely. Jen na dvě kamery, tam jsem šel cestou Hikvision a použil je v kombinaci se stávajícím NAS od Synology a napájím je přes PoE switch. Narazil jsem ale náhodou na Ajax a po necelém roce užívání vše šlape jak má. Bavilo mě, že jsem instalaci a nastavení zvládl sám, periferií mají taky nespočet. Osobně mám kombinaci klávesnice, vnitřní sirénu, pohybové čidlo, dveřní čidlo, záclonové čidlo, kouřový senzor a záplavové čidlo. Systém funguje spolehlivě, ale je hodně uzavřený. Osobně bych si dokázal představit např. propojení informací z teplotních čidel (každá periferie umí zobrazit teplotu okolí) do Homekitu, sirénu využít i pro zvonek apod. Ale zase u zabezpečovačky asi uzavřenost není na škodu…
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?