Datové kabely - dvojité rozvody jako rezerva. Kam schovat tu rezervu?

Budeme dělat datové rozvody a slaboproudař mi říká, ať datové kabely taháme vždy dva, i když bude třeba jen jeden. Kdyby nějaký kabel byl špatný nebo se v rámci dalších prací (např. zakrývání stropu) poškodil, tak ať máme rezervu. Osobně s tím nemám problém, ale kam schovat ten druhý kabel? Nechat ho viset ven, to by vypadalo blbě. Když ho elektrikář schová dovnitř (do stropu), tak se k němu nikdy nedostanu. Na nějaké protahávání provázků se elektrikář vykašle (dům je na klíč a elektrikář dělá jen to nejnutnější). Máte nějaký nápad?
Odpovědět
@robertpok pokud to taháš v chráničce, tak pokud se ti poškodí, tak za konec toho poškozeného vytáhneš nový...
Odpovědět
@robertpok Mně osobně to příjde jako zbytečný výdaj. Elektrické kabely taky tahají dvoje? Kdyby se náhodou jeden poškodil? A to nemluvím o tom, že při dnešních rychlostech wifi snad už ten kabel ani není po domě potřeba, pro nějaké to standardní použití. Pokud stavíš chytrej dům, tak snad....ale pro běžné pokrytí domácnosti internetem.....
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok Datové nebo koaxialni kabely tahat v chranickach od rozvaděče až po zásuvku a ten druhý datový kabel vždy dotáhnou do krabičky, protože existují datové dvojzasuvky a na každou zásuvku je potřeba jeden kabel sólo. Takto to mame natahane my. U TV mám 4 datové kabely čili 2 dvojzasuvky..
Odpovědět
Profilova fotka
@kekita pokud není chranicka uložena v čele své délce na pevno tak nikdo nic už ne vytáhne. Osobní zkušenost 😉 a to jsou na cestě plynule ohyby. Prostě jak je chranicka na volno tak se z táhne a nehne s tím nikdo.
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius datový kabel jsem na víc nedával, dimenzoval jsem zásuvky tak aby jich bylo dostatek a není pravdou že v dnešní době je kabel zbytečný, PC, TV Domácí kino, vše funguje rychleji po kabelu než wi-fi a nehledě na to že některé TV při vypnutí že sítě se musí pokaždé na wi-fi přihlašovat ručně, mám osobní zkušenost u naší TV LG stáří 4 roky. Po připojení na kabel se připojí sama. 🙂
Odpovědět
@atilius @jarin1 U zásuvek je to v pohodě, mám všude dvojzásuvky, takže kdyby jedna byla špatně, tak mám druhou. Na protahování kabelů chráničkou spoléhat nechci, šance že se to někde zasekne/neproleze to, je příliš velká. Já to řeším pro různá čidla PIRka, detektory kouře, záplavovky, video telefon apod. Tam když ten kabel bude nějak poškozen, tak mi nepomůže ani wifi, protože mi bude chybět napájení. Co s tím?
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok No proto to říkám dát to do chráničky aby se nestalo že se kabel někde prodře o konstrukci CD profilů. A ty kabely do té chráničky sem dával mimo zeď vždycky jsem si natáhl na hrubo chráničku z místa A do místa B a pak jsem protáhl kabely, nechal rezervu a celé uložil, takže pokud ten kabel bude v chráničce ta se přeci nemůže poškodit a to že ho někdo prosekne tak to už neovlivníte, jinak kabelu jako takovému se nemůže normálně nic stát, elektroinstalaci také ukládáte rovnou do zdi a funguje mnoho let. Co se týče venkovních chrániček kopoflex třeba pro ten videozvonek jsem dal DN50 a i když to je v zemi tak to šlo normálně protáhnout mám to svedené v kuse od podlahy u rozvaděče rovnou ke koncovému spotřebiči či zařízení, musí se udělat velké plynulé poloměry a nesmí se chráničky křížit přes sebe jinak se zmáčknou a pak už nic neprotáhnete, což se my stalo na délce cca 40m chráničky DN40 ve třičtvrtě cesty se to zastavilo a dál to nešlo, takže musím rozkopat pozemek. Jinak pro ten videozvonek jsem tahal jeden kabel CAT6 kde využiju z 8 žil jen 6 žil takže je tam rezerva 2 žíly ale nepřepokládám že by se s ním něco stalo když je po celé své délce v kuse v jedné chráničce. To samé třeba u AP bodu ve stropě také taháno v jedné chráničce jeden kabel od rozvaděče až místu kde AP bude na stropě. Navíc tohle už mělo být vyřešené pokud to staví firma na klíč. Já už třeba ty chráničky co jdou ven z baráku tahal rovnou když jsme dělali základy.
Odpovědět
@jarin1 Díky moc za feedback. Je to na klíč, ale třeba elektrika byla v projektu jen ve velmi základní podobě a tak se spousta věcí tam řeší za pochodu...
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok Jasný my to měli taky jen pro úřad a pak se to dělalo dle našich požadavků které jsem měl už vymyšlené a v průběhu se také něco přidalo či upravilo. Ale tohle co jsem psal by pro elektrikáře neměl být žádný problém.
Odpovědět
chceš zit 500rokov
Odpovědět
naco 2krat fofo amiery stacia
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?