Elektrika a PC sítě na pozemku. Kde všude? Prosím pomoooc :)

Se stavební firmou řeším rozvody elektro sítí na pozemku (tzn. všechno mimo dům) . Počítám s tím, že bych měl - přípravu k budoucímu skleníku - přípravu k zahradnímu domku - přípravu do druhého kouta zahrady (co kdyby) - k motorizované bráně pro auta - k brance videozvonek Všude by to bylo 1x230v a 1x LAN (CAT6a) Dává to smysl a nebo jsem něco zapomněl?
Odpovědět
Já bych si všude natahal chráničky (husí krky) 1x pro silnoproud 1x pro slaboproud.. těma si pak můzeš prostrčit co budeš potřebovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok Taky nezapomenout na venkovní osvětlení. My máme chráničky pro : Studnu, Zahradní domek či dílnu do budoucna, stání pro auta (zásuvky a osvětlení), bazén (technologie), retenční nádrž (pro signalizaci hladiny a 230V pro zahradní čerpadlo), ČOV, osvětlení venkovní, Internet-optika, branka( videozvonek a ovládání branky), posuvná brána. To je asi vše viz foto chrániček, je to rozvedené zvlášť. Jen pozor na souběh datových a silových rozvodů, dá se řešit tak že se použije stíněný datový kabel v nouzi když to jinak nejde. Já to osobně neřešil protože žádné data ven netahám, c se týče ovládání brány a branky pomocí videozvonku tak tam stačí jen sepnutí dvou kontaktů nic víc. Pokud budete vědět že někam chcete tahat data tak dejte chráničku zvlášť a dejte ji alespoň 30cm daleko od silového vedení pokud budete pokládat souběžně do stejného místa. Jsou na to normy a počítá se to dle délky kabeláže.
Odpovědět
Profilova fotka
Zapomněl jsi na bazén, saunu, studnu, zavlahu
Odpovědět
Profilova fotka
Přidám případně venkovní meteostanici na vhodném místě (jasně, jde i bezdrát, ale drát je drát).
Odpovědět
Budem mit pripravu na pripadnou dobijeci stanici na elektromobil. Pak brana, zvonek, zavlaha, bazen. Venkovni zasuvky k bazenu/na terasu/jedna na automatickou sekacku. Osvetleni.
Odpovědět
@jarin1 Díky moc za informace i za super fotku. Jen se zeptám... Rozvody, které jsou z venku na baráku se vedou barákem po baráku k zemi a poté se táhnou zemí a nebo se to zasekává z venku do baráku? ps. Mě to staví firma na klíč, takže jsem to neřešil. Spíše se ptám proto, abych věděl, kdy s nimi co všechno řešit.
Odpovědět
@jarin1 Zaujalo mě zvlášť vedení datového kabelu a silového. Jaký to má důvod?
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok Záleží v jaké fázi to je, předpokládám že zatím hrubá.. Jinak ja tahal venkovní rozvody, na domě jakože osvětlení a zásuvky tak že jsem vyřezal drážky pomocní drážkovací frézy a do nich ukládal kabeláž, tu jsem vedl po zemi v domě a ven jsem šel skrz zed v první řadě zdiva, čili i přes zateplení soklu, nechtěl jsem vrtat zdi výše tak aby nevznikaly tepelné mosty. ( máme zdivo bez zateplení). A kabely na kamery ty potáhnou přes půdu a nad po zedníci je vyvedu ven prakticky těsně pod podhledem. A skrz strop do technické místnosti. Každopádně řešit s firmou když je hrubá stavba kdy je dům pod střechou, příčky jsou hotové. 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@japona Je to kvůli možnému rušení, jsou na to normy. Ale běžná praxe je že to moc nikdo neřeší.
Odpovědět
Hlavně bacha, které datové kabely jsou určené do vody, protože v těch chráničkách často voda je. Mám info, že sykfy a obyč utp jsou po pár letech nefunkční. Nejodolnější je datový telefonní, akorát nevím, jak ho rychle oholit, protože co jsem dělal 2 konce, tak to s ním byla pěkná pakárna - vnější obal tvrdý, silný a ještě vyplněný nějakým tmelem.
Odpovědět
Profilova fotka
@martin_s Dobrá poznámka. Na to se také zaměřím protože máš pravdu ta voda tam prostě je.
Odpovědět
Škoda, že jsem to neřešil také tak, v minulosti, hodně jsem venkovní elekřinu podcenil a mám tam prakticky akorát EL na závlahu 😞 Takže pokud bude někdy bazén a podobné věci, musím natahat kabely znovu, nebo udělat odbočku za elektroměrovým rozvaděčem.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?