Přeseknutý kabel - řešení

Ahoj všem. Stala se mi bohužel nemilá věc a podařilo se mi ve dvou místech porušit kabel, co vede k zásuvkám v ložnici. Bude se tedy muset propojit cca 10cm nového kabelu. Výměna celého kabelu bohužel není možná tak mě zajímá řešení. Mám více variant. 1) Dát 2 krabičky, kde bych to vysvorkoval wago svorkama a poté zaomítal, aby nebyly vidět. 2) Spojit lisovací dutinkou, dát na každý káblík smršťovačku, poté ještě smršťovačku na celý kabel, dát to do menší chráničky a zaomítat. 3) Spojit wago svorkama, zaizolovat, dát do chráničky a zaomítat. Prosím o relevantní odpovědi, protože se to týká elektriky, kde nechci nic podcenit :) Díky moc.
Odpovědět
@davex pokud mas poruseny kabel, tak opravit (je celkem jedno, jestli stocit, wago nebo svorkovnice-kazdy elektrikar ti rekne neco jineho), ale nezaomitavat-musi to byt pristupne.
Odpovědět
Rozebiratelný spoj musí zůstat přístupný. Takže 1) ano , ale nesmí se zaomítat. 3) vůbec ne. 2) ano a je možné zaomítat, protože se jedná o nerozebiratelný spoj. Ale vyfotit a pamatovat na to.
Odpovědět
https://www.elima.cz/obchod/kabely-vo...
Odpovědět
Ahoj, udělal jsem něco podobného jak jsem dělal obestavbu krbu, že jsem provrtal kabel. Takže jsem to rozpojil, dal tam dutinky a scvaknul speciálními kleštěmi , aby se to časem nevypálilo, měl by to být pevný spoj. Zasádroval dal na to tu izolační desku, kterou jsem tam chtěl přivrtat, čímž jsem se trefil do kabelu a zatím není žádný problém. Nechápu kekitu, proč nezaomítávat, to jako když bagr prokopne venkovní kabel, tak taky necháme na tom místě díru, aby to bylo přístupné nebo necháme vysekanou stěnu s dírou, aby jsme viděli na kabel. Hoooodně úsměvné. Jsem elektrikář a to mě pobavilo.
Odpovědět
@milan1965 Ona to spíš myslela tak, že rozebíratelné spoje by měly být přístupné. Já to udělám dle bodu 2, vyfotím a zahážu omítkou. V případě problému budu vědět, kde to je.
Odpovědět
@davex Jo bod 2 je myslím nejideálnější. Předělával jsem teď jeden byt, kde byly ještě kroucené spoje tj., že ty dráty byly spleteny jako cop a zaizolované. Já jsem se zhrozil, ale prý to byl jeden z nejlepších spojů.
Odpovědět
@milan1965 spíš jde o to, že když se ti ten spoj za tím krbem vypálí, tak co uděláš? Zboříš celý krb? A ještě je blbé to, že za pár let na to zapomeneš a taková porucha se blbě hledá... Zatímco když tam máš krabičku, tak není problém to zkontrolovat.
Odpovědět
Kekitko, když uděláš obestavbu krbu, kde za ním vedou kabely, tak v té obestavbě nemůžeš nechat díru, natož krabičku s platovým víkem, kde je uvnitř teplota cca 80 °C. Rozum do hrsti,neboj vím, kde to je. Mrkni na fotky té obestavby, třeba to pochopíš. Hezký den.
Odpovědět
Ale já jsem nikde nepsala, že tam máš nechat díru, nebo krabičku za krbem - já bych třeba osobně vytáhla spoj z jedné strany krbu a druhý z druhé strany - za krbem by vedl kabel bez spojů. Ale tohle je úplně jiný případ, než má davex. Ale to je jedno - fakt se nechci hádat. Jenom jsem napsala, jak si myslím, že by to mělo být.
Odpovědět
Profilova fotka
Prostě nalisovat dutinky a dát izolaci.Žádná krabička není potřeba.Je to spoj,který může být i ve vodě a nic se nestane.Zeptejte se Vašeho elektrikáře.Ten to určitě bude znát.Je jedno jestli lisujete kabel na světla,nebo třeba přívod k paneláku.
Odpovědět
Není zde elektrikář z jižních čech a není pracovně vytížen v červenci na zhotovení elektriky na novém RD ;-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@milan1965 Vracím se k Vašemu starému příspěvku, protože řeším stejný problém, přeseknutý kabel. Nechci tam dávat krabici, tak hledám řešení. Protože se doba posunula, nabízí nové možnosti. Jednou z nich jsou gelové krabičky a tak se ptám, zda by bylo řešením drát napojit Wago svorkami zalitými v gelové krabičce
Odpovědět
Článek se načítá
@stavitel007 krabička je jen krabička... spoj realizuje ta svorka. A je to pak spíše otázka důvěry ve svorku. Jestli mi rozumíte. U spoje je zásadní dosáhnout minimálního přechodového odporu a vysokou životnost takového kvalitního spoje. Wago svorky mám rád, ale těžko říct, jak bude spoj vypadat za 15 - 20 let. Ke světlu, nebo běžné zásuvce, např. za televizí, bych to neřešil. U kabelu bojleru, ke sporáku, k zásuvce obecně bych se bál a místo wago zvolil jiné řešení, profi šroubovací.
Odpovědět
@stavitel007 Já to vyřešil podle bodu 2 z úvodu. Je to už 2 roky a vypadá to, že všechno je v pohodě 🙂
Odpovědět
@davex ?Já jsem vodiče smotal a proletoval. Smrstovacku na jednotlivé vodice a dalsi smrstovacku na cely spoj.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@ivetkaprochazkova 😄
Odpovědět
@ivetkaprochazkova Tohle neni modry konik, aby sem chodily radit maminky na materske. Dost pruhledna reklama.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?