Rozvod Datové sítě, zapojení

Profilova fotka
Ahoj Potřeboval bych se poradit ohledně zapojení a zvolení správných komponentů datového rozvodu v domě. Od poskytovatele služeb budeme mít zavedené optické vlákno do domu v technické místnosti kde bude od nich převaděč na lan síť. Vše bych chtěl mít v jedné bedně. Mám plechovou skříň viz foto, stála mě 600,- Kč, rozměry šířka 400 mm výška 490 mm hloubka 170 mm, na zadní stěnu skříně ještě přijde přišroubovat pozinkovaný plech který je odsazený od zadní stěny cca 1 cm. Rozměry bedny jsou tak akorát možná bude malá tak bych popřípadě koupil rack. V domě bude 7 dvojitých datových zásuvek Cat6 takže do technické povede 14 kabelů, dále k TČ, kamerový systém, do budoucna fotovaltaika, takže zatím 17 kabelů které je potřeba rozvést. Kabel mám od schrack UTP Cat6 HSEKU423H1 500m celkem. Tím že ta bedna není dostatečně široká pro 19" patch panel tak bych zvolil dva 10" a dal je nad sebe. Switch 24 portů dle rozměrů tak aby se vešel. Wifi Router máme od ZTE ZXHN F660 je přímo od poskytovatele nejspíš nám zůstane nebo nám dají nový dle co oni budu požadovat tento má optický kabel zapojený napřímo do něj což bych to chtěl takto zachovat. Prosím vás tedy znalé s oboru o doporučení zdali vyhovuje bedna pokud ne jaký rack mám koupit dále jaký patch panel od jakého výrobce a samozřejmě jaký switch. V bedně by byl jen patch, switch a wifi router i když aby mu nevadilo to že bude ukrytý v plechové bedně tak bych ho dal mimo třeba na ní. Rozvod bude využívaný jak na internet tak na IPTV od samého poskytovatele, možná bych se časem rozhodl pro NAS ale zatím mám HTPC kde mám pevný disk 1TB ale asi časem přikoupím další takže ten NAS by padl. Cena do 10 tisíc Kč. Díky.
Odpovědět
Nevím moc, jak to máte u vás velké a jak je toto složité, nicméně odpovím na jednu věc. Wifi routery apod... Nemají moc rády být schované - zahřívají se, takže radši bych tyto věci pověsil na zeď My sice tak složité to nemáme (Anténa - switch - Router vrch a Router přízemí + v přízemí ještě zesilovač na jiném místě) Nicméně je to funkční a máme to rozvedené v klasických kabelech na internet.
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 já bych opravdu začal tím, že bych se rozloučil tady s tou rakví na komponenty a koupil normální rack, který větrá.. Třeba něco jako na obrázku... + dokoupit jednu dvě police.. Snad to neni reklama..
Odpovědět
Plechová dvířka určitě ne, nepropustí wifi signál. Dělají se speciální multimediální rozvodnice https://www.kvelektro.cz/multimedialn...
Odpovědět
Nebyl bych si jist, zda cat6 je dostatečný na propojení NAS, pokud nebude ve skříni nebo mezi NAS a PC. 1Gbit už dnes brzdí maximální využití disků. keline.cz: V roce 2016 byly standardizované dva nové protokoly 2,5GBASE-T a 5GBASE-T, které by měly umožnit zvýšení přenosové rychlosti na strukturovaných kabelážích Cat.5E a Cat.6 na 2,5 resp. 5 Gigabit/s. Testy na nainstalovaných kabelážích však ukázaly, že jde o spíše o zbožné přání, než o reálnou perspektivu. Díky přeslechům mezi jednotlivými kabely ve svazcích (Alien Crosstalk) na většině kabeláží tyto protokoly nefungovaly. Proto jedinou cestou pro dosáhnutí vyšší přenosové rychlosti než 1 Gigabit/s nadále zůstává instalování strukturovaných kabeláží Cat.6A.
Odpovědět
Profilova fotka
Wifi AP bych vůbec nezavíral do bedny, ani do komory - pokud to jde, samostatný vývod kabelu na strop/zeď do obytného prostoru a přes PoE napájené vhodné "designové" AP - třeba Mikrotik cAP, někdo preferuje Ubiquiti. V patrovém domě s železobetonovými stropy to většinou chce do každého patra.
Odpovědět
Tedy nevím, ale 1Gbps je na domácí použití naprosto v pořádku. Nebo si snad pán bude doma stavět datové centrum, aby potřeboval CAT6A? Lidi přistaňte, kde berete datové přenosy Gbps+ v domácnosti? Teroretickou výhodu vyšších rychlostí zaplatí komplikacemi při instalaci a výrazně vyšší cenou jak za kabeláž, tak při terminování kabelů do zásuvek a patchpanelů. Co taháte z domácí NAS? Filmy? Které mají až 50Mbps stream při nejvyšší kvalitě? Nebo snad přesouváte terabajty dat každý týden aby vás trápil limit výkonnosti disků? To by se asi neřešila plechová krabice za 600,-. Vzhledem k tomu že 99% lidí stačí k normálnímu životu wifi s přenosem okolo 80Mbps při režimu 802.11n a drtivá většina domácích zařízení nedokáže ani to, tak na co kapacita 5 nebo 10 Gbps? Ano, pokud máte supertechnickou domácnost, v každé druhé místnosti AC1200 AP nebo lepší, ve sklepě datové centrum do kterého denně zálohujete všechna svá zařízení, tak pro vás má supermoderní Cat6A možná význam. Ale pro normálního člověka, zdůrazňuji normálního, nepředstavuje Cat6/6e, s možností tahat i více než 1Gbps při odpovídající technice na konci drátu, komplikaci. Pokud chcete řešit budoucnost, natrasujte si husí krky, 25mm a více a lacný kabel v případě skutečné potřeby snadno nahradíte v budoucnu za Cat.XY nebo optiku. Co se týče wifi, jsem zastánce Mikrotiku, bohužel v poslední době nějak kulhá schopnost psát ovladače na wifi chipsety a propustnost například hAPac2 je poloviční proti běžnému routeru ze supermarketu se stejným čipem. V tuto chvíli, je za mne UniFi jasně lepší. O umístnění do plechové bedny samozřejmě nemůže být ani řeč, to je jako s pláštěnkou do sprchy.... P.S. tu minikrabičku zahoďte a kupte si alespoň 9U 19" rack, pokud se vám tam alespoň trochu vejde. Nikdy nevíte co tam budete chtít všechno nacpat......
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimir_sacha Zapomněl jsem dodat je to bungalov žádné patro užitná 114 m2.
Odpovědět
Profilova fotka
@username Z rakví se nerozloučím 😄 jen si ji nechám na něco jiného, díky za seznam jen asi vezmu větší rack jak píše @obludak
Odpovědět
Profilova fotka
@amorgunov Pěkná rozvodnice, koaxiál ten budu také tahat a rozvádět ke čtyřem TV takže se bude také hodit ale to bych možná mohl využít tu plechovou bednu pokud bych tam svedl jen koaxiál tak na to si myslím je vhodná.
Odpovědět
Profilova fotka
@martin_s S tím NAS nejsem úplně rozhodnutý zdali ho dám ale ta rychlost by měla být dostačující jak píše obludak. Cat6 500m jsem sehnal za 2500,- od člověka který si s tím dělal rozvod po celém domě, tahal to i ke kamerám, sám dělá IT technika a řekl my že na domácí použití to bohatě stačí. Navíc tím že vše budu tahat do chrániček tak si kdykoliv můžu kabel vytáhnout a dát jiný který bude zvládat vyšší přenosové rychlosti ale to teď opravdu nevyužiji. Pokud budu chtít se podívat na nějaký film a budu ho mít na NAS tak si ho přetáhnu do HTPC kde mám SSD M2 o velikosti 500 GB. Zas na druhu stránku se NAS dá využít pro připojení IP kamer, chtěl jsem dávat kamerový systém ale pokud tohle řešení bude lepší tak o něm budu více uvažovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@petr86 Tak wifi router dám klidně na zeď, vše bude v technické tak my nevadí když bude viset a ani není třeba dávat nějaký designový.
Odpovědět
Profilova fotka
@jarin1 Na kouknuti na film ve 4k rozliseni neni treba z nasu nic kopirovat ani na 100mbitove siti... 😉
Odpovědět
Článek se načítá
Souhlasím, že gigabit je pro spoustu situací více než dostatečný, ale při některých situacích si bude muset hold člověk počkat a ono čekat před monitorem, když by to mohlo jít až 10x rychleji už znát je. Což může nastat např. při práci s videem, se zálohováním na externí medium. Já bych tedy k počítači na k NASu myslel na rezervu u ostatního to třeba není, protože potvrzuji, že práce s cat6a není pohodová. @jarin1 Ty husí krky jsou fajn, ale pokud tam nejsou oblouky.
Odpovědět
Profilova fotka
@obludak Myslím že si vystačíme s tím co bude tedy ten Cat6. Vše bude v chráničkách. Rack samozřejmě vezmu větší jak píšete, wifi router pokud my pokryje signál po celém domě což předpokládá že ano když vezmu v potaz ten náš v bytovce ZTE ZXHN F660 který si nejspíš vezmeme s sebou na dům tak má pokrytí docela slušné, jsme v 1. patře když vylezu ven tak ještě zhruba 30m možná víc od bytovky mám sílu signálu 4 čárky tudíž skoro plnou, router je umístěný na druhé straně bytovky cca +10m, v tom bych problém tedy neviděl. Za další venku jsem stejně na LTE takže mě ta wifi venku tolik netrápí. Jinak vhodný router pro IPTV od poskytovatele nabízí Mikro Tik hAP ac2 nebo TP Link Archer C6. Jinak ten switch a patch panel je jedno jaký výrobce nebo se mám tedy dívat po tom Mikrotiku či Ubiquiti nebo výše zmíněné.
Odpovědět
@martin_s Určitě, že gigabit je víc než dostatečný, když si vezmu u nás kabelem a u routeru 10-11 Mbps (1.36MB/s), ve většině domu tak 5Mbps, někde dokonce nic a stačí nám to pro běžnou domácnost, 4 lidi vč. internetu na TV
Odpovědět
@martin_s Koupený kabel HSEKU423H1 by měl zvládnout i 10Gbps, jeho technický list říká, že šířka pásma je do 300 MHz. Ve firmě jsme obdobný kabel SXKD-6-FTP-LSOH se šířkou pásma 250 MHz používali na i těch 10Gbps. Záleží však na délce spoje, udává se 37m ve špatných podmínkách až 55m v dobrých. https://community.cisco.com/t5/server...
Odpovědět
Profilova fotka
@wacko V technickém listu píší ale 1GB/100m si myslím že těch 10GB asi nedá už. Nebo pokud říkáte že máte zkušenosti tak asi jo.
Odpovědět
@jarin1 Ono je to celkem šumák. Pokud nejste nachystaní investovat do 10Gbps aktivních prvků hned ze startu - doporučuji si zjistit ceny - tak si jen kvalitně natrasujte krky. Bez ostrých ohybů, s krabicemi po 5 až 10 metrech a s minimálním úsilím to můžete za pár let vyměnit tam kde to bude opravdu potřeba.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?