Refinancování hypo před uplynutím fixace

20. úno 202160

Ahoj, v roce 2019 jsme uzavřeli hypotéku u Hypotečky na 7let za sazbu 2,89%. Momentálně jsme vyčerpali a rádi bychom požádali o přehodnocení úrok.sazby. Kdo má s tímto zkušenost? Vyhověli vám banky? Platí se nějaká sankce za případné odstoupení od smlouvy před koncem fixace v případě, že by nám jinde nabídli něco atraktivnějšího? Díky všem za názor / radu.

 • Jde o to, v jakém měsíci jste hypotéku uzavřeli. Pokud už máte hypotéku déle než 24 měsíců, banka po vás může chtít jen skutečně vynaložené náklady, max 50000,-. Pokud neuplynulo ještě 24 m~síců, může po vás banka chtít i ušlý zisk. To by vám ale měl přesně spočítat váš fin. poradce, který vám doporučil 7 roků a nyní vám zařizuje refinancování a zná přesné podmínky vaší hypo smlouvy.

 • @pajapo   Když si v HB požádáte, tak vám s velmi vysokou pravděpodobností vyjdou vstříc.
   @norikakaa  V případě splacení z důvodu refinancování přicházejí do hry "účelně vynaložené náklady banky", které můžou být vyšší než 50.000,- Kč. Nezáleží zde na době trvání smlouvy. Evropské směrnice o hypotečních úvěrech mají zcela jiné znění, než je výklad této části zákona o spotřebitelském úvěru ze strany ČNB.
  Na jednu stranu je výklad zákona ze strany ČNB pro spotřebitele zajímavý, hlavně z krátkodobého hlediska, na straně druhé má tento výklad ze strany ČNB potenciál výrazně změnit podmínky hypotečního trhu, které můžou být ze střednědobého a dlouhodobého pohledu spotřebitelů velmi negativní.

 • @pajapo  Na podzim jsme na radu našeho fin poradce zavolali na HB s tím, zda by nás mohli informovat, jaké jsou podmínky pro odstoupení, jelikož jsou na trhu nižší úroky. Pan na lince nám samozřejmě nic neřekl, ale dostalo se to dal (což bylo účelem) a dostali jsme nabídku na nižší úrok bez jakéhokoliv papírování, vše jsme podepsali SMS klíčem v hypoteční zóně a dostali se z úroku 2,59 na 1,98. Smlouva uzavřena v 05/2018. Maximální spokojenost, vstřícnost a rychlost.
  Stejny postup jsme doporučili i švagrovi (hypo od 2019 u jiné banky) a také uspěl.
  Takže vyzkoušejte nejdříve toto než rovnou přecházet a vyřizovat milion papírování.

 • Sponzor fóra
 • @pajapo  - urcite skuste nam hypotecka 2 krat dorovnala k najlepsej sadze na trhu takze sme nikdy nepresli 🙂 stacilo im poslat konkurecnu ponuku

 • @vladimirsvorba  děkuji za názor. Banka mi vstříc vyšla. Je možné stejným způsobem změnit i dobu fixace? Momentálně máme zafixováno na 7let a uvažujeme nad 10lety?

 • @pajapo  dotažte svojí banku, ale tohle asi nedělají.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Články od našich partnerů
  Schody z odolného betonu upoutají proměnlivým vzhledem
  Při výstavbě domu přijde kvalitní zákaznický servis vhod
  Nadkrokevní izolace: jednoduchý a účinný systém
  Archiv článků od partnerů