Garáž ako súčasť domu, alebo mimo? Čo je lepšie?

Profilova fotka
Môžete sa vyjadriť k umiestneniu garáže? Čo je lepšie, ak sa vezme do úvahy praktickosť, náklady, hluk a pod? Garáž ako súčasť domu alebo garáž mimo ako samostatne stojaci objekt? Dík za názory...
Odpovědět
Profilova fotka
Máme jako součást a znovu bych to asi nedělal. Dal bych ji samostatně, ale blízko domu, se snadným krytým přístupem ke vchodu. Důvodem je pouze to, že garáž nevytápíme, což v zimě přináší citelné ztráty. V předsíni, na kterou je garáž napojena, máme v zimě cca 16 st. a chlad se přenáší i dál do domu. Jinak je to vcelku jedno. Hluk, když se přijede autem, je skoro nulový.
Odpovědět
No my určitě vůbec neplánujeme garáž. Nejenže nejsme fanoušky garáží, budeme to řešit krytým stáním, ale zároveň mi to přijde zbytečné, abych platil zděnou garáž. Radši si udělám kryté stání a k tomu přilepím dřevěnou místnost pro haraburdí. Prostor na to mám. Ale je to věc názoru.
Odpovědět
Profilova fotka
M garáž mít taky nebudeme...jen přístřešek před domem. Jak píše @flakac je to spousta peněz navíc jak na stavbu tak potom na provoz...ani by to snad nepokrylo cenu aut ;-)
Odpovědět
My garáž v baráku máme a už se těším, až budu vyjíždět autem s "nezamrzlým" motorem ještě za tmy za prací a poté se vracet "suchou nohou", aniž bych díky dálkovému ovládání garážových vrat vůbec vystoupil z auta. A i když tohle využití čeká na to, až doděláme vjezd do garáže, i teď je to paráda, když se po přestěhování veškeré drobnější věci či krabice s nimi naházely do garáže, kde se postupně třídí a poté nosí "suchou nohou" dle uvážení do baráku, na půdu nebo rovnou do popelnice... Podstatné ale je, že nad garáží, jejíž podlaha je o cca 1m níže, než podlaha baráku, je další velká obytná místnost perfektně přístupná z mezipodesty schodiště do patra - a protože máme dřevostavbu, je ve stropě nad garáží pod anhydritovou podlahou obytného prostoru tlustá vrstva vaty, takže obytný pokoj nad garáží (= aktuálně pracovna a do budoucna ev. obývák pro horní patro) nemá problémy ani s hluky z garáže, ani se studenou podlahou (zvláště když i obvodové venkovní stěny garáže jsou již zateplené, takže garáž nevymrzá ani bez vytápění). Neméně podstatné je přitom také to, a že pozemek pod garáží v aktuálních cenách kolem 3000 Kč/m2 je maximálně využitý, což u samostatných garáží není příliš myslitelné - a kdyby bylo třeba, není problém udělat z garáže po zateplení podlahy další obytnou místnost s vlastním sociálním zařízením. Ve srovnání s přistavěnou garáží bez obytného prostoru nad ní to tak suma sumárum (i se zahrnutím ceny pozemku pod garáží) vychází cenově srovnatelně - avšak při nesrovnatelném pohodlí a flexibilitě.
Odpovědět
@beropa To je prostě jiný úhel pohledu. Zatímco ty vnímáš garáž jako možnost, že nad ní vyroste obytný prostor, já vnímám garáž jako něco, co mi ubírá v domě místo, které mohu využít právě na obytné prostory. Navic ja jsem v jine situaci, mi se venkovní stání na 7tis. m2 opravdu ztratí. Já nepotřebuji použít každý metr pozemku.
Odpovědět
taky nemáme garáž jako součást domu,. máme ji sice shválenou jako samostatnou stavbu vedle domu,ale je to otázka do budoucna, a jestli se bude stavět tak až někdy, kdy budem bydlet, ale rozhodně jsme ji vypustili i kvůli tomu, aby nenavýšila rozpočet hypotéky na stavbu, kterou budem vyřizovat. mám za to že se dá postavit i bez hypo postupne.. a pokud nestojí km daleko od domu tak pár metrů od domů je téměř jako součást domu... jedině že by fakt vadilo pár kapek či vloček že někomu padne na hlavu...
Odpovědět
Profilova fotka
tak za me urcite garaz u domu - my ji mame prilepenou k baraku, vchod sice nemame primo z garaze do domu, ale ten kousicek mame pod strechou, takze jdeme take suchou nohou. Mame tedy dvougaraz, abychom v ni mohli parkovat oba. Za nic bych ji nevymenila. presne jak pise @beropa vyjíždění autem s "nezamrzlým" motorem, v létě naopak s krásně vychlazeným autem.
Odpovědět
my máme dvojgaráž jako součást domu, jsme maximálně spokojeni, máme jí v zimě vytápěnou, v celém domě máme podlahovku, ale v garáži máme radiátory, chtěli jsme jí jako součást domu a to z toho důvodu, že s předsíně jsem hned v garáži, nákup vynosím hned do kuchyně, pejsky mi skočí hned do autosedačky, takže pokud je venku sníh nebo prší, tak to vůbec nevadí jsou v teple a v suchu, takže krásně čistý auto a taky jsme si říkali, že až jednou budeme mít děti a pokud by byli nemocní tak je nemusím táhat do zimy. v předchozím domě, byl to straší dům a celý se rekonstruoval byla garáž na jedno auto a nebyla vytápěná a taky nebyla průchozí do domu, tak to bylo v zimě horší a pro mě i nepraktické, všechno se muselo daleko nosit. takže při stavbě jsme věděli že chceme dvojgaráž a vytápěnou a hlavně průchozí do domu. není nad to si sednout do auto, zmačknout čudlík vyjet z vrat a z bránky a být pěkně v teplíčku a v suchu pokud prší.
Odpovědět
Profilova fotka
@lin18 jaké peníze prosím tě potřebuješ navíc na provoz garáže ? =-) @hugo58 taky máme garáž napojenou na dům s vchodem do předsíně, ale nechápu o jakých mluvíš ztrátách ? Do garáže mám dveře a v zádveří topíme max na 18st, bohatě to stačí....
Odpovědět
Profilova fotka
Mám o čom rozmýšľať, dali ste mi veľa podnetov, v podstate každý spôsob má svoje rácio, či už finančné alebo praktické. Doposiaľ som mal garáž vedľa činžiaku, ale keďže chcem stavať, pripadá mi rozumné mať garáž alebo aspoň kryté státie pre auto. Ešte raz díky za nápady...
Odpovědět
Přidám ještě můj. Dokončujeme dům garáž máme atypicky připojenou k RD. Část garáže tvoří i zádveří, takže garáž je propojena s domem, ale není jeho součástí. Už se stejně jako beropa těším na to jak budu mít v garáži všechno co nechci mít v domě (kola, lyže, nářadí, sekačku apod.). Obě auta budou garážovaná a ja budu suchou nohou a bez zbytečných přechodů teplo/zima vstupovat a vystupovat...nebudu škrabat ničit auto studeným startem atd. atd.. Ano barák by byl o 300-400 tis levnější, ale co potom s tím vším? stejně bych musel mít velkou technickou místnost protože na to vše nějaká zahradní budka nestačí no a to jsem cenově skoro tam kde jsem s garáží a navíc to musím vytápět. Další co mi vadí na garáži v domě jsou bezpečnostní rizika. Spleteš si brzdu s plynem, začne ti nedejbože hořet auto apod. katastrofy. Pokud máš garáž zvlášť potom ti shoří garáž a máš nižší riziko, že se ti oheň rozšíří do baráku, nebo že udusíš spalinami. To je můj pohled a názor. Za mě pokud na to je pozemek a peníze v rozpočtu jednoznačně garáž a samostatná propojená s RD.
Odpovědět
Profilova fotka
@petrsv1000 Problémem jsou dveře. Máme tam klasické, interiérové, a to je prostě tepelný most. Topíme teplovzdušně, takže detailní regulace jednotlivých místností není dost dobře možná. V předsíni je prostě chladněji a předsíň je zase napojená hned na obývák (a dveře jsou podříznuté kvůli proudění vzduchu). My tu garáž máme navíc z velké části (cca 75 %) "vysazenou" mimo půdorys domu, je to zrekonstruovaná starší garáž, která už na pozemku byla (šikovně umístěná), dům jsme vlastně přistavěli k ní :-D Dnes bych to udělal, přesně jak popisuje @cheops007. Jinak propojené v garáži vidím taky výhody, ať už jde o skladování věcí, snadný přístup k nim nebo pohodu s autem. Moje "pracovní" stojí venku a když v zimě každé ráno škrábu skla, říkám si, že by to chtělo dvojgaráž :-D
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@petrsv1000 Tak minimálně náklady na vytápění, ne? A taky na větrání. My jsme ty peníze prostě radši vrazili do baráku....a ráno pro mě není problém vylézt, nastartovat a do práce pak jezdím taky s nezamrzlým autem ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@lin18 tak my treba v garazi radiator mame, ale je stale vypnuty, garaz se krasne ohreje, kdyz se prijede teplym autem a teplo se tam drzi. zadne vetrani tam nemame ;-) takze zadne naklady nejsou
Odpovědět
Není nad to když se přijede teplým autem do garáže a to teplo se tam drží. :-D .To pak autíčko jen kvete. :-D .Kdybych nepotřeboval garáž na podnikání,tak mám místo garáže raději přístřešek.
Odpovědět
Profilova fotka
@lin18 garáž nevytápím a čerstvý vzduch snad zatím nic nestojí ne ? Mě to tedy navíc nic nestojí a hlavně jsem nechtěl stavět na pozemku nějaké další "boudy" ;-) @maitland musíš si koupit pořádný auto :-D ne co ti zrezne přes víkend :-D jasně že přes zimu ;-)
Odpovědět
Ono je to vše otázka konkrétního pozemku, jeho velikosti/ceny, požadovaných dispozic, způsobu dojíždění do práce... Jako že kdybych třeba jezdil do práce MHD a auto měl jen na výlety, nepotřeboval bych přístup do garáže "suchou nohou" (takže na stará kolena u nás onu naši garáž "podědí" některé z našich dětí nebo nájemce bydlící v patře a my zůstaneme v "bezbariérovém" přízemí s venkovním parkovacím stáním). U nás je to tak sice aktuálně možná asi trochu jinak, než jak to vnímá třeba hugo58 - avšak jeho příspěvky vřele doporučuji sledovat, neboť zvláště pokud nejde o tyhle subjektivní odlišnosti (jako že mj. my třeba máme dřevostavbu, zatímco on zděný barák, on topí primárně teplovzduchem s rekuperací, zatímco my podlahovkou a vzduchotechniku s rekuperací budeme řešit, až na to budou peníze), patří právě hugo58 na tomhle fóru k autorům těch nejhodnotnějších (protože osobní zkušeností podložených:-) příspěvků.
Odpovědět
Profilova fotka
@beropa To je snad historicky první pochvala takového kalibru, co jsem tu dostal :) Dík!
Odpovědět
@hugo58 Ahoj, Tvé příspěvky sleduji už dlouho a hodně jsem se z nich poučil - a patrně ještě poučím, až budeme někdy dodatečně řešit tu vzduchotechniku (asi něčím na způsob Nilanu Anacondy), což by v naší dřevostavbě (na rozdíl od zděné stavby) neměl být takový problém natahat mezi trámy ve stropech... Skvělé - neboť taktéž podložené osobními zkušenostma - jsou taky příspěvky @zdenkaj, co si postavili dům kousek od nás a co nakonec po hořkých zkušenostech se "staviteli" stavěli víceméně svépomocí, takže jejich dům je i v drobných dílčích detailech provedení téměř dokonalý a jejich rady nám tak taky ušetřily (a to doslova) spoustu peněz.
Odpovědět
Dobrý den Měl bych dotaz ohledně přístavby garáže k již postavenému domu(hrubá stavba) garáž bude mit rozměry 3,5x9 m. Můj dotaz zní jestli garáž kotvit a spojovat s barakem, a nebo ji nechat volne stoji cca1cm od baraků a nechat mezi garaží a barakem tzv.dilatačni sparu?? samozřejme udělat kvalitní základy atd..,. děkuji za odpověd
Odpovědět
@marek4now Je to jen muj soukromy nazor, ale nespojoval bych to. Oboji bude sedat rozdilně a mohly by se objevit praskliny. Sice ne nebezpecne, ale urcite neesteticke.
Odpovědět
@flakac take si to myslim dekuji.. bude to nejlepsi reseni
Odpovědět
My máme garáž zvlášť + jedna místnost navíc na zahradní a sportovní potřeby. Chtěli jsme to tak od začátku, ale myslím, že je to úplně jedno. Jde o individuální potřeby lidí, a o to co od garáže každý očekává.
Odpovědět
Na toto téma jsem diskutoval s mnoha odborníky vč. svého projektanta a mimo jiné jsem přečetl nespočet literatury o tepelných ztrátách a garáží jako součásti domu. nakonec vyhrála varianta, kterou bych zvolil i v budoucnu, kdybych znovu stavěl. Ve zkratce tedy dům bungalov s přilepenou garáží jakožto samostatná oddělená stavba. 1) Základy: základy domu a garáže postaveny zvlášť hned vedle sebe a jsou odděleny izolací. 2) Napojení garáže: Dům je v podstatě postaven jako samostatná stavba kompletně zaizolovaná a garáž je pomocí dilatace napojena na boční stěnu domu. 3) Střecha: střecha domu a garáže je společná 4) Výsledek: Dům spojený s garáží přesto úplně tepelně oddělené jako dvě samostatné stavby, žádné tepelné mosty. Z garáže se nelze dostat dveřmi do domu, ale suchou nohou pod přesahem střechy do hlavního vchodu. Na toto téma je hodně názorů, ale já si výfukové plyny do domu pouštět nechtěl. Garáž nevytápím, pouze je zateplená ESP a jak v zimě tak v létě v garáži ideální teplota. Zpočátku jsem se této varianty obával ale výsledek mluví za své, žádné tepelné mosty ani studená zeď obývacího pokoje, na kterou mám garáž přilepenou. Doporučuji.
Odpovědět
Určite mimo ;)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?