Technická místnost: co a jak, potřebné rozměry místnosti?

Připravuji si návrh projektu pro architekta a potřebuji umístit technickou místnost. Kolik prostoru potřebuji, respektive co vše musím v technické místnosti určené pro topení a vodu mít? Může být "technická místnost" součástí např. koupelny nebo chodby sousedící s ložnicí - rozvody a nádoby v místnosti oddělěny jen posuvnými dveřmi. Jsem laik, tak prosím někoho zkušenějšího o radu. Díky :) Máme v plánu podlahové teplovodním topení - bungalov cca 130m2 obytné plochy + 25m2 garáž (jen temperovaná). Chceme kombinaci krbových kamen a elektrokotle. Do budoucna možná nějaké soláry. Co všechno bude muset být umístěno v TM? Moje představa: V rohu TM bude komín (kamna za zdí v obýváku), kotel, expanzní nádoba, nějaké čerpadlo, rozvody - kolik to zabere místa? Jak je to s teplou užitkovou vodou? Počítám, že budeme muset mít bojler + nějakou nádrž na vodu ohřátou kamny?, v případě solárů další nádrž? - jak daleko může být nádrž na vodu o kamen? jak velká? (koupelna pro 2 os. vana a sprcha + kuchyňe; pro další 2 os. bojler zvlášť mimo TM v oddělené koupelně). A teď realita? :) Díky za odpovědi.
Odpovědět
Stačí vám jedna akumulační nádrž, která bude mít dole solární smyčku, nad ní bude smyčka pro krbová kamna (pokud budou s výměníkem) a nad tím může být topná patrona (asi zbytečná, když plánujete kotel). Akumulační nádoba zároveň slouží jako bojler, tzn je v ní teplá užitková voda. Nádrž zabere s izolací a napojením tak metr na metr. Soláry jsou dobré, abyste nemuseli v létě topit kvůli teplé vodě na mytí. Takhle to máme my, jen nemáme ten kotel. Používáme krbovou vložku. Topíme cca od října do března a v tom zbytku ohřívají vodu soláry. V létě topíme ještě do bazénu, protože toho tepla je moc a nevíme kam s ním.
Odpovědět
@davescz Díky za odpověď :) Kamna chceme určitě s výměníkem a kotel proto, aby jsme mohli případně předtopit, než dorazíme domů. Ještě prosím o info jaká vzdálenost akumulační nádoby od kotle je ještě vhodná? Šlo by cca 250 cm?
Odpovědět
@lenik654 Asi se nedá takhle říct. Kotel může jet na krátkou vzdálenost při dostatečném průměru samospádem, tudíž se šetří za elektřinu (čerpadlo). My máme krbovou vložku odhadem 5 metrů od nádoby a funguje to. Podívejte se například na aku nádoby ROLF - tu máme my. Teplá voda se ohřívá smyčkou uvnitř aku od topné vody, tzn není tam zásobárna tak jako v bojleru, kde by se mohla množit legionella. Voda je vždy čerstvá a průtokem se spolehlivě ohřeje. Na výstupu máme termoventil, aby nehrozilo popálení. Podobné nádoby dělají i další výrobci a dost možná i levnější.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?