Jak udělat komín?

11. úno 201950

Dobrý den,

plánujeme dát do chaty krbovky a řešíme, jak udělat komín. Chtěli bychom to raději nechat udělat odbornou firmu, ale rádi bychom měli předem nějaké nezávislé informace. Nejprve jsme uvažovali o komínu venkem (na obrázku červeně), protože nám to přišlo jako nejjednodušší řešení. Ale pak jsme si řekli, že bychom se okradli o vyhřívání komínovou trubkou. Je ale otázka, jak moc by to vadilo, když je vytápěný prostor jen cca 45 m3 (bez podkroví) a uvažujeme o 4kW kamnech. Druhá varianta (na obrázku modře) počítá s vyvedením komínu do podkroví a pak až ven. On by totiž člověk řekl, že teplo půjde nahoru, ale teď, když topíme provizorně plynem, tak nahoře je stále chladno i když je tam velký otvor u schodů. U stropu dole se teplo drží, ale nahoru nejde. No a třetí, "nejhezčí" je varianta od kamen přímo nahoru a střechou ven (zeleně). Jenže tam by se musel komín a asfaltová šindel (a vše, co k tomu patří), dělat souběžně a bylo by to logisticky náročnější. Co jsme koukali, tak většina lidí to má opravdu hned dole ven a pak přichycené na zdi.

Co vidíte jako nejlepší variantu a proč? Nevíte, proč nám nejde teplo nahoru do podkroví? Jestli to hraje roli, tak spodek je zateplený, vršek nikoliv.

Předem děkuji za rady a tipy.

 • Tak jednoduché to zas není, protože musíte mít revize. Min délka komínu je 5 m ale měří se od vyústění do sopouchu, ne od vyústění z kamen. Pokud vychází komín nevzhledně moc vysoký musíte mít výpočet spalinové cesty. Píši z vlastní zkušenosti rovněž s chatou. Nejjednodušší je venkem.

 • @advid  pokud nemate vrsek zatepleny a spodek ano, tak vam nahoru podle mne teplo jde, ale nedrzi se tam
  take zalezi na tom jak daleko je dira nahoru od kamen
  ke kominu cervena verze je podle mne nejjednodussi, zelena vam necha co nejvice tepla uvnitr, kazdopadne bych to konzultoval s nekym kdo vam bude delat revizi

 • Díky moc! My bychom určitě kontaktovali nějaké kominictví s tím, že už budeme mít předvybraný komín a jestli nám to schválí a řeknou, že pak udělají revizi, tak ho až koupíme.

  S tím unikajícím teplem to asi tak bude. Ale zdá se nám divné, že by unikalo tak rychle. A taky je tam vysoká vlhkost a říkali jsme si, že kdyby to teplo unikalo, tak bude se vzduchem unikat i vlhkost. Díra nahoru je na druhé straně místnosti, než máme kamna.

 • Sponzor fóra
 • Tak u známého jsem viděl na chatě stejně zapojená kamna jako při modrém nákresu . Metr kouřovodu vevnitř , pak ven a pak vzhuru cca 2,5 metru . Komín byl z nerezu pr 150mm, sám si ho koupil na eschopu a instaloval . Kamna jotulky f 602 a naprosto bezproblémové . Asi bych řekl , že to je hodně dáno kamny co mají malá dvířka a tedy nemají problém se zakuřováním . Také s konstrukcí kamen , kdy jsou nenáročná na tah (nemají tam žádné brzdící deflektory) . Komín pak čistí zezdola , kdy jen oddělá pokličku a protáhne komín štětkou na těch nastavovacích tyčích . Nemusí tedy lézt na střechu . Docela elegantní řešení .

 • @jendad  Díky, tahle "mezivarianta" nás nenapadla. Ty Jotulky jsou moc pěkné.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?