Jak postupovat při darování pozemku?

Ahoj, přítele babička, chce věnovat svému vnukovi pozemek, na kterém postavíme dům. Kde začít a kolik si připravit peněz? Vytvořit darovací smlouvu a..... ?
Odpovědět
Asi nejlepší sepsat u advokáta. částky budou různé, v řádu pár tisíců. Potom se musí nechat ověřit podpisy obou účastníků a vložit na katastru, tam se platí kolem 1.000,-Kč
Odpovědět
@adula000 A to je vše ? :-)
Odpovědět
Řešili jsme to v prosinci. Z internetu jsme stáhli formulář smlouvy na darování pozemku, vyplnili,nechali ověřit podpisy a vyplnit návrh na vklad a s kolkem, nebo bez donést, nebo zaslat na katastr. Pokud posíláte nalepíte kolek, pokud nesete osobně zaplatíte až na místě. Vůbec bych to neřešila přes advokáta, zbytečně utratíte peníze. Není tam nic, co by řešil advokát. Jenom musíte vše správně vyplnit . Nám se stalo třeba to, že jsme vše vyplnili správně - je to opravdu lehké, ale na poště nám špatně ověřili podpisy a paní z katastru nám volala a jen jsme to nechali u ní ověřit sami a nový poplatek katastru jsme platit nemuseli.
Odpovědět
@andiexx já teď taky řeším darovací smlouvu, mám ji sepsanou. Klidně Vám ji pošlu do zprávy... Musíte mít 5 x darovací smlouvu a 1x návrh na vklad do katastru. Ověřit podpisy, dát na finaňčák a katastr a příští rok nezapomenou přidat pozemek k dani z nemovitosti. jo a babička by si měla pozemek z finaňčáku odhlásit, aby příští rok za něho nemusela platit daň.
Odpovědět
Odhlasit ne, to se děje automaticky. Z čeho by babička platila daň, když v katastru není uvedená už jako majitel..
Odpovědět
@heryna Správně by měla babička podat nulové daňové přiznání, kterým se nemovitost odhlásí a nový vlastník podá rovněž DP a nemovitost si přihlásí.
Odpovědět
@rihapa to už myslí není pravda, pokud vím, stačí 1x
Odpovědět
@rihapa Tedy samozřejmě ji asi budou chtít všichni účastníci pro sebe, ale na katastr už se dává pouze 1x
Odpovědět
@korodujicividle Tak to my jsme dávali jen na nového majitele. Pokaždé. Pokud jsme byli v pozici kupující, jako prodávající jsme nikdy nic nepodávali. Asi to děláme celou dobu špatně... Bez ironie. Nicméně, to takto stačilo. Smlouvy jsme měli následovně - 1x nový majitel, 1x starý majitel a 1 x na katastr s návrhem. Na FÚ jsme zasílali jen to daňové přiznání na nového majitele.
Odpovědět
@rihapa mockrát děkuji za vyčerpávající info, budeš moc hodná když mi smlouvu zašleš do zprávy :-)
Odpovědět
@heryna Někdy to FÚ nevyžaduje, ale dle platné metodiky FÚ se má podávat i nulové DP ze strany předchozího majitele. Z vlastní praxe mohu říct, že to FÚ standardně vyžadují, a jen ve výjimečných případech si to odškrtnou v DP sami /záleží rovněž na pokynu ředitele FÚ/. Někdy jsou prodávající i vyzýváni, aby se na FÚ dostavili. Neznamená to ovšem, že byste hradila daň z něčeho, co Vám už nepatří. FÚ si Vás vyjede podle rodného čísla a hned vidí, které nemovitosti vlastníte a z nich je vám doměřena daň z nemovitosti.
Odpovědět
@korodujicividle No tak vidíte, to alespon zase jsem v něčem chytřejší. Ikdyž už asi a doufám pozdě. Už je hotovo :-)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@korodujicividle Já jsem vždycky posílala pouze informativní dopis, že už nejsem majitelem. Ani jsem nepsala, kdo je, to už je jejich věc ;-) V zákoně je (nebo vždycky bylo), že se pouze "ohlásí" změna. A to nemusí nutně být nulové daňové přiznání ;-)
Odpovědět
@slabici Ano, nulové DP lze nahradit písemným ohlášením změny; správce daně musí být prodávajícím o změně vlastnictví vyrozuměn. Rovněž tak je nutné ohlásit změnu výměry pozemku, přístavbu domu apod.
Odpovědět
Profilova fotka
@korodujicividle Ano. Pravda ale i je, že dělám daně všem okolo a každý mi hodil na hlavu, že nikomu nic oznamovat nebude. A ještě nikdy se mi nestalo, že by někdo přiběhl, co má dělat, protože ho FÚ doběhl ;-)
Odpovědět
dobrý večer, nevíte jestli je nutný odhad ceny pozemku při darování pro FÚ? nesplňujeme podmínky pro osvobození, tak budu muset odvést daň, ale teď zjištujeme, jestli musíme nechat udelat odhad, nebo si cenu stanoví fú, nebo si sami zjistime např. na obci trzni cenu pozemků v obci... Nemáte někdo zkušenost?
Odpovědět
@rihapa Dobrý den, mohla bych Vás také prosím poprosit o zaslání smlouvy do zprávy. Děkuji
Odpovědět
Dobrý den, řešíme také darovaní pozemku od mého dědy. Proto i já mám pár dotazů (možná až banálních, ale chci mít jistotu :) ) Tedy 1) Když bude dědeček darovat pozemek mě a já bych ráda darovala polovinu manželovi, jaký je nejlepší postup? 2) Na katastr musím zajít pozemek přepsat já sama a pak znovu až sepíšeme s manželem darovací smlouvu tak znovu na KU, nebo to lze najednou přepsat až bude pozemek obou? 3) A teď rekapitulace: Podepíšeme DS, tu nechám na poště ověřit nejlepší bude asi 3x-já, děda, KÚ) pak zajdu s vyplněným návrhem na KÚ, zaplatím poplatek 500,-. A pak zajdu (až když bude vše na KÚ vyřízeně- v katastralních mapách budu já a manžel)tak na FÚ? Pokud budeme majiteli oba, musíme na FÚ oba? 4)Nic víc (odhad ceny, geo. výměr,.....) potřeba není? 5) Na co si dát pozor v DS, aby na KÚ nebyl problém? Děkuji Děkuji
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Dobrý den, budu převádět pozemek na sestru vzájemnou dohodou podle §628 Občanského zákoníku. Mohu tento § použít. Děkuji za odpověď fletna
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?