Koupě pozemku a stavba domu

Dobrý den budeme s manželem kupovat pozemek a stavět dům...financovat to budu z 90% já, ale to není podstatné. Já bych chtěla vědět jak vše ošetřit tak abychom byli jako vlastníci oba dva - jak u pozemku tak u domu. Je mi už 38 let a nedej bože se rozvedeme nebo se přihodí cokoliv jiného a co potom....Taky bych chtěla vědět zdali je možné udělat někde zápis at už u notáře nebo kdekoliv jinde o tom, že v případě úmrtí jednoho z manželů připadá dům a pozemek tomu druhému manželovi - četla jsem že lze toto udělat jako manželskou smlouvu - zúžení SJM. Je to z toho důvodu že máme dohromady 5 dětí a opravdu nestojím o to abych se nedej bože v případě že se manželovi něco stane musela handrkovat o svůj majetek a naopak. Děti samozřejmě zdědí veškerý majetek až tady oba nebudeme :-)
Odpovědět
Profilova fotka
pokud jste manželé, tak pozemek i dům bude v SJM. A i když uděláte zúžení, tak až jeden zemře, tu jeho půlku budou dědit jeho děti. Což bude znamenat, že ten druhý bude mít svojí půlku domu a druhou půlku budou mít ty nevlastní děti. Je to stejný jako když ti dva nejsou manželé. Jsem docela zvědavá, co kdo odpoví, protože přesně nad tím už několik měsíců přemýšlím a zatím jsem nic nevymyslela. Nevím, jestli lze vymyslet něco jako "odložené" dědictví do doby, kdy zemře i ten druhý (ale pochybuju)..
Odpovědět
Já právě četla že to lze ošetřit... :-(
Odpovědět
....já se přeci nebudu handrkovat o svůj majetek, na který tvrdě makám s nevlastnimi detmi nebo s mymi detmi..vše dostanou až umřeme oba dva...
Odpovědět
Profilova fotka
No jo, ale to se týká jen zúžení. Ale neřeší to, že v případě, že manžel zemře, tak tu jeho "půlku" budou automaticky dědit jeho děti zároveň s vámi. Takže vlastně sice budete mít ve finále větší podíl, ale stejně v tom ty nevlastní děti budou zaháčkovaný. Ještě horší situace je, když ti dva nejsou svoji a ten jeden zemře.. tu jeho půlku zdědí jeho děti a dům je pak napůl toho partnera a napůl jeho dětí... Něco asi lze ošetřit závětí, ale i ta musí mít určitý pravidla a děti se opomenout nesmí. Ale možná by to šlo právě "pozdržet" a dát tam podmínku dožití toho druhýho
Odpovědět
to je ale fakt šílené...no já budu muset sehnat nějakého notáře aby mi řekl jestli je nějaké řešení...
Odpovědět
Me prekvapuje, ze pocitate, ze se s detmi budete handrkovat o majetek. Budete stale vetsinovy vlastnik a snad deti nejsou takove hyeny. Pokud mate strach, tak vyuzijte zuzeni spolecneho jmeni a bydleni mejte napsane jen na sebe.
Odpovědět
Profilova fotka
@terina123 tak dejte vědět, jak to dopadlo @wendy_ nejde o handrkování se s dětmi. Jde o to, že chcete v klidu dožít tam, kde momentálně jste. Což nejde v případě, že tomu necháte volný průběh a děti budou dědit ze zákona a máte děti ze dvou předchozích manželství...
Odpovědět
no moje děti ne...o to se nebojím...:-(
Odpovědět
ano ,,slabici" já se nechci s nikým handrkovat ,ale člověk neví co bude třeba za 20 let :-( Myslím že je v dnešní době dobré mít uspořádaný majetek a vše vyřešeno do budoucna...není to nic proti dětem mým ani manžela. Ale člověk musí být trochu chytrý a myslet na budoucnost.
Odpovědět
@terina123 @slabici Tak potom vyuzit toho zuzeni spolecneho jmeni.
Odpovědět
Profilova fotka
@wendy_ to bohužel nepomůže
Odpovědět
Profilova fotka
@terina123 Závět může vyřešit hodně......
Odpovědět
Článek se načítá
@vladimirsvorba takže pokud bychom já i manžel sepsali závět s tím že pozemek a dům ( svůj díl ) například po mé smrti přenechám manželovi a zbylý majetek ( nebo nějaké finanční částky pro každé dítě) tedy mezi děti tak by to bylo řešení? je mi jasně že nemůžeme vynechat děti...jde mi opravdu jen o dum a pozemek...člověk opravdu neví co se může stát... znám hodně případů kdy rodiny byly v pohodě a v momentě kdy zemřel jeden z manželů se děti slétly jako mouchy a trvaly na dělaní majetku od rodičů...a tomuhle chci předejít.
Odpovědět
Profilova fotka
@terina123 zajděte za notářem
Odpovědět
@terina123 Z toho co si pamatuju z práva, tak závěť musí dítěti ponechat minimálně polovinu jeho zákonného nároku, jinak se jedná o vydědění a pro to musí být splněny zvlášť závažné důvody. Záleží jakou hodnotu má váš další majetek...
Odpovědět
Profilova fotka
zde to chce možná trošku širší odpověď. @terina123 bohužel máš pravdu, a jestli někdo tvrdí že ne, tak se s tím ještě nepotkal, ne že to tak není. @slabici úplně přesně to tak není. Po smrti jednoho z manželů tomu druhému zůstává jeho půlka a tu druhou dědí zákonní dědici rovným dílem, t.j. manželka i děti. Takže kdyby např. on měl 3 děti, tak jste na dědění 4, t.j. tvoje bude "tvoje" půlka + 1 čtvrtina z té jeho půlky. V případě, že by zanechal závěť, tato má přednost pře děděním ze zákona, ale ne absolutní. Nepamatuji si přesně poměr, ale: neopomenutelný dědic, pakliže je plnoletý a není vyděděn(to je složité) a závěť na něj nepamatuje, má stejně nárok na půlku zákonného podílu, který by získal, kdyby ta závěť nebyla. Pakliže není plnoletý, tak má nárok na 3/4 takového podílu. Ty poměry se také mohly změnit a úplně přesně si to nepamatuji, to by věděl notář. Dále jednodušší by bylo, kdybyste měli i jiný majetek, než pozemek a dům, protože tam by notář, který by řešil pozůstalost, i jakýkoli případný soud, přednostně dětem určil jiný majetek, než je zrovna dům, ve kterém bys bydlela. Také dobrou pojistkou je věcné břemeno dožití. Nevím, jak se to teď dělá, ale jde to udělat tak, že na domě budou váznout 2 věcná břemena - dožití tvoje a jeho. Takový dům se pak stává mnohem méně atraktivním pro potenciální zájemce o prodej / koupi / (dědice)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?