Na co si dát pozor při koupi bytu?

24. lis 201870

Dobrý den všem,
předpokládám, že tady bude takových diskuzí spousty, tak případně, prosím o přesměrování protsřednictvím linku na diskuzi. Můj dotaz na co si dát pozor při koupi bytu? Budu ráda za jednotlivé zkušenosti těch, co už to mají za sebou. 🙂 Kupujeme byt v Praze. Pravděpodobně 2+1 v paneláku.
Děkuji moc a pěkný víkend!

 • Aby byla úhrada kupní ceny bezpečná, aby byl byt a dům po technické stránce v pořádku. Dále pak zjistit, kolik se platí fond oprav, jaké jsou závazky SVJ a zjistit is, jestli nemá prodávající vůči SVJ nějaké dluhy 🙂

 • Super, děkuji moc!

 • Osobně bych koukala i na stav samotné budovy. My koupili byt v cihlovém paneláku a všude praskliny atd. Tehdy nás to úplně neznepokojovalo, ale teď to třeba vypadá, že kvůli prusaku vody nebudeme moc používat parkovací stání (jeden prusak je zrovna nad tím naším), když se to tam bude kdovíjak dlouho opravovat. Pak bych nekupovala byt od kuřáka, pokud to nechcete otloukat na panel a dělat znova. Opravdu se to NEvyvětrá. U novostaveb neporadím. Tam se dost často objevoval názor na nezávislý dozor při kolaudaci bytu a reklamovat, dokud není uděláno vše správně. Hlavně mít vždy napsanou dobře smlouvu...

 • Sponzor fóra
 • Osobně bych zaplatila nezávislého právníka který vám byt prověří a pokud máte pochybnosti o stavu nemovitosti tak i stavaře, co se vám na budovu a jednotku mrkne . My nedůvěřovali realitní makléřce, oslovili jsme nezávislého právníka, ten nemovitost - byt prověřil a my se nestačili divit. Inzerovaný byt s garáží byl byt s černou stavbou, nezkolaudovanou atd...., byt neměl přístupovou cestu - "odjakživa" to bylo hraběcí a v restituci se to někomu vracelo takže pozemek pod domem byl vlastníků bytů, ale přístupová cesta už ne. Když pominu možné budoucí značné problémy, tak toto by byl opravdu velký problém pro banku kvůli zastavení nemovitosti. Bylo nám řečeno že je možná půdní vestavba nad bytem. Pozvali jsme stavaře, ten jen zakroutil hlavou a bylo vymalováno.... Díky kompletním informacím jsme zatlačili na RK, vše vyřešili, ale trvalo to skoro půl roku a kdybychom neměli nezávislého právníka, nikdy bychom na tyto problémy nepřišly.

 • @loverosie  My jsme si pohlídali, zda byt patří tomu, kdo tvrdí, že patří. Zda není zadlužený a to i vůči SVJ. Kdo (pokud) je tam přihlášený - ať už trvalý pobyt osob, nebo firmy. To se ošetřilo i ve smlouvě (tedy že kupní smlouva je neplatná, pokud je v bytě nějaký nájemník nebo to je zadlužené atd.) Pohlídala bych si, jak je na tom i SVJ s dluhy, kolik se platí do fondu atd.

  Technický stav - u bytu ve starší budově to asi nebude tak dramatické, ale přepočítala a přeměřila bych si vždy výměru!

 • @bayt  Omlouvám se, že jsem Vám tak dlouho neodpověděla. Moc děkuji! Ještě k těm dluhům, jak se to dá přesně zjistit?

 • @loverosie  Zadlužení vůči SVJ asi dotazem na SVJ, nechat si to vypsat 🙂

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?