Plánujeme koupi RD. Jaké máte zkušenosti, na co si dát pozor?

Zdravím, zatím jsme ve stavu zjišťování pro a proti a hodilo by se mi pár rad od zkušenějších, jelikož mám zatím jen zkušenosti s domky postavenými z Lega :-D Ráda bych se přestěhovala se dvěma dětmi a manželem do domku se zahradou. První krok bude prodej bytu, splacení hypotéky a něco zbude. V lepším případě by nám mělo zbýt okolo třičtvrtě milionu, počítám ale i s horším či delším prodejem bytu-nižší prodejní cenou, tím pádem nám zbyde méně. Snad ale ne méně než 300.000,- Chtěla bych si vzít hypotéku na max. 3 miliony. První otázku jsme řešili, jestli opravovat starý nebo postavit nový. Co jsem tady načetla v diskuzích, tak mě myšlenka nového domečku přešla. Pozemek jsem našla hezký do půl milionu, ale nyní pochybuji, že se s celkovou stavbou přes firmy či domem na klíč dostanu do 2-2,25 milionu, aby byla ještě rezerva. Četla jsem tady i, že mi můžou půjčit 3 miliony a domek pak ohodnotí na menší část, takže radši tam nechat rezervu. Koukám tedy po domech na prodej a teď prosím zkušenosti. Jestli vybrat dům zcela před rekonstrukcí s cenou okolo 2 milionů (trošku větší ruiny i méně :-D ) nebo vybrat již po rekonstrukci (okna, elektrika, voda, střecha...) s cenou okolo 3 milionů. Je reálné zrekonstruovat rozvody, okna, střechu, omítky... do 1 milionu nebo jsem úplně mimo? :-D Případně do jak maximálně starého domu by jste šli? Aby byly v pořádku základy, obvodové zdi... nechci koupit domek a pak zjistit, že mi jedna strana domu padá, že je tam vlhkost... toto rekonstruovat určitě nechci. Omlouvám se za možná zmatené psaní, ale jsem opravdu laik, takže se klidně rozepište o tom, co myslíte, že by nás mělo zajímat, na co si dávat pozor... budu ráda za jakoukoliv radu, zkušenost... Hezký den a děkuji
Odpovědět
zdravím, moje vlastní zkušenosti jsou zatím dost chabé, jen co jsem vyčetla z diskuzí - téměř každý kdo rekonstruoval starý dům pak napsal, že by ho líp vyšlo, kdyby ho zbořil a postavil nový... vždycky se objeví něco nečekaného a rekonstrukce se prodraží. A druhá věc - abyste si mohli vzít hypotéku, musíte mít 20% prostředků svých - tzn pokud budete stavět za tři miliony, musíte mít našetřeno 600.000,-
Odpovědět
@karakram Pokud se chystáte koupit pozemek a stavět, tak určitě počítejte s tím, že můžete za cokoliv zaplatit víc. Na získání hypotéky se teď zpřísnila pravidla, pokud nemáte kvalitní příjem, tak vám jen 20% našetřených prostředků nemusí stačit. Taky pozor na to, že pokud budete stavět nový dům a koupíte si nejdříve samostatně pozemek a pak vám nezbudou žádné peníze na dům, tak banka vám 100% hypotéku samozřejmě nedá. Nevím, v jaké lokalitě ten pozemek máte vybraný, ale je zasíťovaný? Počítáte s cenou projektu, případně dodělání sítí, napojení? Co takové ty výdaje okolo, oplocení, zahradní kůlna na nářadí, zatravnění pozemku. Celkem za 3.5 mega se dá bez problémů postavit svépomocí a snad i na klič, ale hodně tady bude záležet, kolik přesně vám na dům zbyde, z čeho chcete aby byl, jak velký, kolik vybavení a za jaké částky máte představu atd. Obecně to asi půjde, ale určitě budete dělat kompromisy a někde možná výrazné.
Odpovědět
Ona je dost potíž v tom, že jste naprostí laici, takže vás každý natáhne, podvede a oškube, na vašem místě bych se do takových dobrodružství teď nepouštěl, byt sice možná prodáte za nejvyšší cenu co jde dostat, ale veškeré ostatní nemovitosti jsou také přepálené a když píšete, že vám po prodeji zbude jen několik statisíců, takže nic moc. Na vrcholu realitní bubliny bych takové dobrodružství raději odsunul na později. Buď si najděte nějakého znalého známého kterému důvěřujete a který vás bude obrazně vodit při všem za ruku a nebo neriskujte.
Odpovědět
@skunkos co se týče pozemku, když jsem zjistila, kolik stojí natáhnutí vody, plynu, elektřiny za metr, tak je určitě prioritní mít tyto sítě na hranici pozemku či do nějaké přijatelné vzdálenosti. Nyní je prý nejlepší na dnešním trhu prodat náš byt a bydlet klidně ve volném bytě od rodiny. To bych byla ochotná, kdybychom vybrali hotový dům před rekonstrukcí, ale nechce se mi bydlet takto dva či více let, než postavím vlastní. Idýlka o domě postaveném za rok se rozplynula, protože do dřevostavby by asi manžel nešel a mě se líbí sruby, ale to je zase cenově úplně mimo :-D Protože vše teprve začínám zjišťovat, tak si chci myšlenky srovnat, nechat si poradit, něco si nechám vymluvit... Při stavbě bychom na něčem ušetřili, na něčem ne, tak střídmě. Už jsem zažila byt s koupelnou za čtvrt millionu jen v obkladech, chci vychovávat děti v normálních poměrech a ne v luxusu, takže např. projekt by byl zdarma v rodině, základy známý, hrubou stavbu zedníci z kvalitnějšího materiálu, na tomhle bych nešetřila, střechu bohužel firma, tak to asi levnota nebude, sítě odborníci, okna bychom si koupili, dveře vyrobili a montáž zdarma, omítky, podlahy sami. Garáž nechci a budku na sekačku bych si postavila sama. Se budete asi teď smát, ale se dřevem opravdu trošku umím :-D No a plot jsem zatím ještě nestudovala, jestli musí být přes firmu ten obyčejný nebo si můžu zabetonovat sloupky a udělat dřevěný sama. Určitě nemám v plánu po zkušenostech rozhazovat statisíce zbytečně, ale spíš mám obavy z těch bank. Každý má jinou zkušenost, ale při stavění nového bych nerada, aby mi barák podhodnocovali, ikdyž mám případně faktury a bát se, jestli mi uvolní celou částku z hypotéky... Tak právě zvažuji, jestli není větší jistota rekonstrukce staršího. Někde je zase problém, že nedají hypotéku, protože není zkolaudovaná studna, jinde se řeší věcná břemena na soukromé cesty... no musíme si dávat na hodně věcí pozor. Také prý, když mám pozemek za své a např. základy a metr zdiva, tak již můžu mít hypotéku a ručit tou stavbou s pozemkem nebo jak to napsat.
Odpovědět
Profilova fotka
z toho co píšete mně napadá, že by pro vás bylo dobré koupit dům, který bude ve stavu, že se v něm dá bydlet a časem si postupně šetřit a po částech rekonstruovat, myslím tím koupit novou kuchyni, udělat nové podlahy anebo novou koupelnu, do nějaké moc velké rekonstrukce, bych jako laik nešla a taky se na staveništi špatně bydlí, jsou lokality kde se dá koupit dům s pěkným pozemkem za dobré peníze
Odpovědět
@rimmer určitě v nynější situaci neplánuju nic kupovat ani stavět hned. Jak jsem to zkoumala před nějakou dobou, tak ty ceny mi přišly vyšší. Teď chtějí někde i za ruinu na strhnutí 2,5mil a pozemek takovou hodnotu rozhodně nemá. Proto mám v plánu teď pročítat, zjišťovat, ptát se... mám několik měsíců čas si všechno ujasnit a třeba budu za pár měsíců i chytřejší z toho všeho :-D
Odpovědět
Pro Vás by byl vhodný projekt řadových domů které nebývají tak drahé. Jinak na stavbu bych to neviděla a dělat rekonstrukci starého domu kde budete akorát otroci a nikdy nebude pořádně hotovo taky ne .
Odpovědět
@mitoma řadových domů jsem odpůrce, to raději zůstanu v bytě na vesnici. Bylo mi i porazeno, že když nespěchám, tak najít k prodeji dům starý max. 20 let, že ten základ bude ok a omítky... si uděláme sami. Záleží co by se našlo, kdyby se musely dělat nové rozvody, okna, střecha, tak by to bylo na delší dobu a záleží, jestli by mi na takovou rekonstrukci stačil třeba milion. Bydlet bychom počas rekonstrukce kde měli.
Odpovědět
Momentálně rekonstruuji patrový 30 let starý barák, který není v nějak špatném stavu a stejně se náklady šplhaji... Vše děláno svépomocí, takže bez nákladů na práci : plechová střecha a latě ( bez krovu) 200.000, zateplení půdy (aby byla pochozi) 50.000, okna cca 100.000, voda v celém domě rozvody cca 40.000, kotel a akumulační nádrže 60.000 a 40.000, nové radiátory cca 50.000... Takže jsme v tom už za půl milionu a v podstatě nemáme nic :D do milionu se možná vejdeme, ale jak říkám barák není tak starý, žádné vlhké zdi, stavěli jsme ho sami, takže víme co nás kde čeká a všechno svépomocí...
Odpovědět
@karakram v tom případě záleží za kolik dům koupíte a kolik zbyde na rekonstrukci. Když si představím, že nás stála rekonstrukce bytu půl milionu tak kolik pak teprve vyjde rekonstrukce domu. Tchýně teď bude dělat rekonstrukci starého domu a počítá se s 1.5mil na přízemní 3kk domek.
Odpovědět
@karakram ono je blby, že i když koupíte starý a pozvete si třeba statika před koupi, stejne během reko se objeví tolik překvapeni, že těžko vám teď v této fázi někdo poradi. Asi pro každého je to individuální. Z vlastní zkušenosti. Barák jsme nikdy nechtěli chtěli jsme velký byt v centru města s balkónem nebo terasou. Nakonec jsme prodali malý byt v centru a koupili řadovou ruinu v centru. Ještě nemáme ani základy a už jsme dali skoro půl mega. Rozhodli jsme se ruinu zbourat a postavit nový. Ale i když jsme si mysleli že přípojky zůstanou tak stejne třeba elektrika k domu nás vyšla na cca 32t. A projekt i když máme arch v rodině, tak spousta profesi se musí platit. Proste x nepredvidatelnCh položek.
Odpovědět
Profilova fotka
Jsme uprostřed rekonstrukce 80 let starého domu. Fotky mám v albu. Pořizovací cena vysoká, reko spolkne dalších cca 2.5mio. A to zdaleka nebude hotovo vše, co bychom chtěli. Mnozí si ťukali na hlavu.. jenže když jsme si srovnali naše požadavky a priority, tak nám rekonstrukce domu ve staré zástavbě vyšla jako jediné možné řešení.. rozhodl genius loci x-)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@karakram myslim ze nejdulezitejsi je srovnat si vsechno ve vlastni hlave, na zacatku spousta lidi nema moc zkusenosti, zaklad je v tom aby vas stavba ci pripadne predelavani baraku bavilo, pokud clovek vi od zacatku ze na to neni a chce barak tak jedine verze na klic nejdriv bych si presne ujasnil co chci pak bych zacal hledat jestli neco takoveho najdu pak bych resil jestli na to mam no a zbytek uz pak prijde sam :-)
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?