Plíseň na nádobí, dá se to nějak pořešit?

Profilova fotka
Potřebovala bych poradit. Máme keramické talíře a misky (koupeno kdesi v OBI nebo tak někde) a zespodu je takové to kolečko na kterém stojí a které není glazované. Problém je, že když nábodí vyndám z myčky a uklidím ho (suché...nebo se tak aspoň tváří), na spodních talířích, které třeba několik dní nepoužiju, se udělá plíseň. Pak je to samozřejmě v poličce na nádobí, občas i na tom nádobí (když se plíseň udělá na talíři nad ním...), no prostě pocit nic moc. Dá se to nějak pořešit nebo bude nejlepší koupit jiné nádobí? To bych teda nerada, ale když to jinak nepůjde... Stalo se vám to taky někdy? Já to nádobí z myčky vždycky radši ještě otírám, ale moc to nepomahá, někdy se plíseň udělá a jindy je to v poho. Nebo nějak zapatlat tu neglazovanou část? Napadá mě jedině nějakým lakem, ale to by asi chtělo nějaký speciální, nezávadný...
Odpovědět
Profilova fotka
@elisa_day aha, tak to asi taky budu řešit, až koupím myčku. Mám keramické talířě nové. Jsou ty talíře určeny do myčky? S myčkou neumím, s keramikou trochu. Když je keramika neglazovaná, je trochu pórovitá. Pokud první vypálení před glazováním nebylo dostatečné, může v těch místech do sebe sát vodu (v myčce i se vší tou chemií a špínou) Asi bych zkusila plíseň odstranit savem, pak pořádným opláchnutím vodou a pak vysušením. A do myčky už bych to nedávala. Jestli je nějaký lak přímo na talíře nevím, ale existují zapékací barvy na porcelán nebo keramiku ve výtvarných potřebách - namaluje se hrnek a upeče v troubě. Mám od dcery ze školky - drží to, vypadá to jako glazura.
Odpovědět
Profilova fotka
@anna1165 Já myslím, že s tím problém mít nebudete, dělá nám to jen jedna sada nádobí, ostatní jsou v pohodě, holt to asi není moc extra kvalita, i když nebyly nejlevnější... Plíseň jde v pohodě odstranit jen vodou, stačí setřít a je fuč, jen mě prostě nebaví pořád kontrolovat, jestli se zrovna udělala nebo ne. Ty zapékací barvy jsou dobrý nápad, na kolik stupňů se to pak peče? A nepoškodí se tou vysokou teplotou pak ta současná glazura?
Odpovědět
Profilova fotka
@elisa_day To jsem v životě neslyšela, že se na nádobí může udělat plíseň =-) Není to tím, že je to právě z toho Obi? Já sama jsem anti-obi, anti-baumaax, anti-ikea, anti-mountfield apod., takže bych se tomu moc nedivila... Každopádně teď budeme taky pořizovat myčku do novýho domu, tak si dám pozor, aby se nám to taky nestalo :-(
Odpovědět
Profilova fotka
@sarkar No mě to právě taky překvapilo... Přímo tím obi to nebude, jiné nádobí máme taky z nějakýho takovýho obchoďáku a úplně v pohodě, jen nemáme celou sadu, jinak bych to prohodila a používala spíš to...
Odpovědět
Profilova fotka
@elisa_day Nepoškodí.Děti ve školce tím malovaly na keramické hrnky, mám ho už asi 5 let a drží to, ale nevím, jak se jmenují a na kolik se pečou, mohli by to vědět ve výtvarných potřebách. A je to nezávadné.
Odpovědět
Měla jsem keramickou cukřenku po babičce a jednou jsem ji dala v rámci velkého úklidu do myčky. Cukr v ní už nikdy pak nebyl, protože vždy zvlhnul. Popraskala ta glazura a dostala se tam voda a nikdy to nevyschlo. Asi bych to přisoudila tomu, že nádobí není určené do myčky, stejně jako má cukřenka po babičce. Ta nádoba pořádně neuschne, uklidíš to a je to....
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 letech
@elisa_day Jsem ráda, že jsem nasla Váš příspěvek 😉. Začalo se mi totiž najednou dít to samé. Mám velmi drahé keramické talíře, používala jsem je zhruba ve třech myčkách cca 12 let, a vždy to bylo v pořádku. Asi před rokem a půl se nám rozbila myčka a koupili jsme novou, a od té doby najednou začaly talíře "hnít" přesně tak, jak píšete. Všimla jsem si, že obecně z této myčky je nádobí velmi mokré, je tam minimální doba toho parního sušení (asi z důvodu nějakého šetření energie 🙉), které u předchozích myček evidentně probíhalo výrazně déle, protože předtím jsem měla nádobí vždy totálně suché. Takže tam asi bude ten kámen úrazu - nádobí prostě není vysušené a následně byť na pohled vypadá suché, ve skříni chytá plíseň. Zkusím ho nějakou dobu mýt ručně .... jinak přejdu na porcelán.
Odpovědět
@hanka_11 Obávám se, že ten problém bude hlubší - samozřejmě můžete zkusit vyměnit nádobí, ale faktem je, že ty spory plísní v baráku máte, dýcháte je a mohou poškozovat zdraví.
Odpovědět
Bohužel ty nové spotřebiče šetří až moc. Někdy pomůže to nechat v myčce delší dobu s otevřenými dvířky, aby se to ještě dosušilo. A také nedávat do myčky nic v čem se drží voda, pak se to celé špatně suší. Problém je dost často i v těch kuchyňských linkách, že tam není žádná možnost ventilace a prakticky vždy je plíseň i vzadu za linkou. Pak se to takhle šíří do jakýchkoliv míst, kde je vlhkost. U nových rekonstrukcí dávám skříňky bez papundeklových zad. Zeď se jenom natře omyvatelnou černou barvou (stejná barva jako korpusy). Jinak při demontáži starých linek jsem vždy ve 100% případů našel na zdi plíseň, tak snad toto opatření pomůže.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?