Povrchová úprava masivního dubového stolu - lak nebo olej?

Jaké máte prosím zkušenosti s lakem nebo olejem na dubovém masivu? Co je praktičtější? Chci si nechat udělt dubový jídelní stůl na míru a každý truhlář preferuje jinou povrchovou úpravu... Jde mi havně o to, aby na stole nebyly stopy od horkého hrnku, snadno se čistil povrch, nevypadal uměle a leskle. Děkuji.
Odpovědět
@magdass Zdá se mi, že je to buď a nebo... Buď bude odolnější proti běžnému používání - kapnutí vody, položení horkého hrnku, ale bude lesklý a lakovaný. Nebo bude přírodní, olejovaný a matný, ale i náchylnější při používání. Těžká volba...
Odpovědět
Profilova fotka
@murinam a co matný lak...?
Odpovědět
@catt82 s tím nemám zkušenost. Já vždycky viděla jen ty lesklé...
Odpovědět
Profilova fotka
Na chalupě máme masivní bukový stul a je natřený pouze "olejem" - je to nejaka tekuta vec v plechovce :-) a v poho
Odpovědět
Profilova fotka
@magdass rozhodne doporucim olej nebo vosk, pripadne tvrdy voskovy olej Vyrobci Osmo, Adler, Remmers, Proti kapalinam jsou odolne vsechny, horke nadobi jim nevadi. kdyz das neco horkeho na lak, tak ti muze popraskat. vyhodou oleje ci vosku je, ze pokud chces obnovit nater, nemusis brousit jen znova natres. My mame schody natrene tvrdym voskovym olejem Remmers a jsou super. Terasu na balkone pak olejem od Osmo a taky skvele. na stul bych do niceho jineho nesel...
Odpovědět
Vosko-olejem od Osmo jsem natíral skříň a i po osmi letech je bez vady. Jen při natírání dost smrdí, určitě to chce natírat venku nebo dobře větrat.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Prosím, jaké máte reálné zkušenosti s povrchovou úpravou stolů? Vyhlédla jsem si krásný jídelní stůl - dub masiv, ale váhám nad povrchovou úpravou. Líbí se mi úprava olej, ale mám ty samé obavy jako zakladatelka. Navíc máme 3 leté dítě a to opravdu nestoluje nijak ukázkově. Lesklý lak se mi nelíbí, matný jsem nikdy neviděla. Z oleje mám hrůzu, že tam budu mít hned kolečka od skleniček, talířů atp, nedejbože, kdyby se vylilo červené víno . Truhlář nabízí i voskový olej, máte někdo zkušenosti? Děkuji! http://econabytek.cz/povrchova-uprava-2/
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Obnovím dotaz, olej je dnes všude, ale realita je taková, že ty stoly v praxi pak už po pár týdnech vypadají naprosto otřesně, všude kolečka, fleky, o mastnotě ani nemluvím. Stačí že ukápne polévka a je tam flek. Ten vosko-olej je tedy nějak odolnější? Případně máte někdo lakovaný stůl?
Odpovědět
@e346 mame natreny osmem a muzu jen doporucit. U nas dostava hodne zabrat a je porad stejny-teda az na skrabance...
Odpovědět
Profilova fotka
Máme rok dubový stůl ošetřený olejem. Ve vysoce zátěžovém provozu - dvě děti 5 a 2 roky, zejména ten mladší občas stoluje jak 🐷 - tu mu něco ukapne, spadne... Ale na stole nejsou žádné fleky od jídla či pití, ani nic podobného, jak jsem se výše dočetla.
Odpovědět
Také máme natřeno Osmem.
Odpovědět
To asi mate vsechno taky na zakazku, nebo ne? V obchodech vetsinou nejsou schopni poskytnout informaci cim to natreli :/
Odpovědět
Článek se načítá
@e346 My si ho vyrobili sami - podnoží z MZ hutní, deska (dubová spárovka) z Translignum.
Odpovědět
Profilova fotka
Máme masiv jasan lakovaný matně a neměnil bych.
Odpovědět
já mám z bukové spárovky pracovní desky kuchyňské linky. Občas to natírám nějakým voskovým nátěrem a žena občas obyčejným olejem. Je v provozu asi 30 let a žádná kolečka nebo stopy tam nejsou. Jediné co vadí jsou železné hrnce nebo cokoli železného. Občas zůstaly flíčky po nějakém agresivním ovoci nebo víně, ale dřevo si s tím nějak poradilo. Po pár měsících se to samo nějak vstřebalo. Za ty roky jsem dělal asi 4x lehké přebroušení s obnovením nátěru.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
Profilova fotka
Máme masivní dubový stůl natřený voskovým olejem. Povrch je krásně sametový, matný. Určitě bych nechtěl lesklý povrch jako parkety v tělocvičně. Ze začátku krásně voněl a byl bez chyby. Ale když na to postavím horký hrnek, tak je tam světlé kolečko. Takže používáe podtácky a prostírání. Pokud by se dal udržet matný sametový olejovaný povrch bez náchylnosti k horkým otiskům, tak bych rád věděl jak. Zatím to chápu tak, že ta náchylnost k horkému je daň za tu krásu ...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?