Fotovoltaika, úspora nebo provar?

Jekokož fotovoltaiku máme a jsme sami zvědaví jestli to bude úspora nebo provar tak pokud by byl zájem tu klidně budu každý měsíc doplňovat kolik byla faktura za spotřebu a kolik za výkup (ta je kvartálně) ať se zbavíme úvah či moudrostí vyplatí/nevyplatí. Sami jsme takové informace sháněli a nesehnali. Zůstalo jen u teoretických výpočtů a to je škoda. Rodinný dům 122m2, 12 let starý (teda nový :) ), vytápění tepelným čerpadlem země-voda. Vše na elektřinu. Fotovoltaická elektrárna 6,3 kWh s bateriovým úložištěm 14,3 kW zapojena 2.6.2022. Cena FV 233 000,-poté co byla státní dotace již vyplacena. Distribuční území EON - což je důležité, protože díky tomu můžeme mít EAN jen na prodej přetoků a přitom nákup se stejnou smlouvou jako doposud. Před instalací FV spotřeba cca 7,2Mwh/rok. Odkonce srpna (bohužel až) smlouva na výkup přetoků za spotové ceny. Spotřeba červen 70kWh NT/2kWh VT - faktura 675 kč červenec 95kWh NT/3kWh VT - faktura 875 kč srpen 84kWh NT/3kWh VT - faktura 832 kč září 159kWh NT/4kWh VT - faktura 1269 kč výkup přetoků (čvc - zář) + 2369 kč (bohužel vykupováno až od 28 srpna) Klidně to budu doplňovat ať je to co nejvíce vypovídající. Sami jsme zvědaví na zimu a na celkový roční výsledek plateb.
Odpovědět
Dobrý den, hezký příspěvek. Také přemýšlím o FVE a nikde nejsou informace přehledně a srozumitelně i pro,, tatary, 😬. Budu tedy rád pokud budete pokračovat, nebo se Vám pakbozvu do SZ. Děkuji Žitný
Odpovědět
Supr nápad 🙂
Odpovědět
Budu sledovat , my zatím váháme. Můžu poprosit pro představu srovnání/ úsporu s předchozím rokem ? Děkuji.
Odpovědět
@lenamala Srovnání s uplynulými roky teď nemůžu udělat. Důvodem je že v minulosti jsme měli roční vyúčtování a teď máme měsíční. Nemám tedy představu a přehled (bohužel) jaké byly měsíční spotřeby před instalací FVE. Pouze roční faktutu kde byla spotřeba NT 7,435 MWh NT, 0,414 MWh VT.
Odpovědět
Poprosím ještě o počet panelů.
Odpovědět
@daniel72 14 panelů a450kWp, 7 na JV a 7 na JZ
Odpovědět
@cincula nevadí. 😉 Manžel si dělá každý zépis , soused taky, kolega evidenci v tabulkách....tak jsem to brala jako samozřejmost 🙂
Odpovědět
@cincula já si myslím že ti tam chybí to základní a to je, kolik ti ta fotovoltaika vyrobí měsíčně a kolik z toho co vyrobí spotřebujete doma.
Odpovědět
Statistika výroby: červen - celková výroba 757 kWh/ vlastní spotřeba 275 kWh červenec - 1002 kWh/ 361 kWh srpen - 801 kWh/ 301 kWh září - 604 kWh/ 330 kWh
Odpovědět
tesláček má celkem hodně videí o fotovoltaice.. např.: https://www.youtube.com/watch?v=EX8Cz... https://www.youtube.com/watch?v=3aXLe... Závěr ať si každý udělá sám..
Odpovědět
Jakou máte cenu za MWh a jakou cenu za výkup MWh?
Odpovědět
Profilova fotka
@cincula to je slusna vyroba ja mam pri 4,8 kWp tak polovicny vyrobu, ale zase zvladnu 92 procent spotrebovat rovnou, pri pohledu na ty cisla podle mne neplnis podminku dotace ze 70 procent se ma spotrebovat na miste, je otazka zda se to nejak kontroluje
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@tinabla psal ze je na spotovych cenach
Odpovědět
Fixace nám skončila loni v listopadu od té doby normální ceník. Aktuálně kWh silové složky NT 3,752, VT 4,93 Výkup je za spotové ceny takže je to variabilní - v září (což je zatím jediný měsíc kdy jsme přetoky prodávali) je to v průměru 9476 za MWh.
Odpovědět
My máme fve 9.9kWp a aktuálně od ledna do října pokryto 85% naší spotřeby.
Odpovědět
@geodett to bude tím, že instalace byla těsně před obdobím největší výrobní špičky. Myslím, že teď už bude poměr více na straně vlastní spotřeby.
Odpovědět
@geodett od listopadu 2021 jsou vypsané nové dotace a tahle podmínka tam zmizela, takže si každý může udělat 10kW i když má jenom minimální spotřebu.
Odpovědět
Profilova fotka
@cincula tak jasne na podzim a v zime to tak bude mesic / vyroba / do site leden / 63 / 2 unor / 127 / 2 brezen 383 / 11 duben 358 / 15 kveten 432 / 35 cerven 488 / 53 cervenec 447 / 31 srpen 412 / 45 zari 266 / 17
Odpovědět
@geodett předpokládám, že se neuvažuje 70% každý měsíc, ale průměr z roku, což hravě dožene v zimě. Resp. se tomu přiblíží. Ale jinak ano, nejspíš se nekontroluje.
Odpovědět
Profilova fotka
Jak přesně fungujou ty spotové ceny? Myslím tím, jak prakticky to funguje? Nikde jsem podrobný popis, jak nakupování funguje nenašel. To se musí každý den jít na nějakou stránku a tam koupit elektřina na další den, nebo jak to je?
Odpovědět
Profilova fotka
Za spotové ceny se jen inkasuje vyrobená elektřina. Maloodběratelé nekupují elektřinu na burze, ale zpravidla od svého dodavatele a podle jeho ceníku. Spotová cena elektřiny se během dne mění každou hodinu. A pak se vyúčtuje, kolik se každou hodinu vyrobilo el. energie z FVE a vynásobí se to tou spotovou cenou.
Odpovědět
@cincula a to máte u entri, nebo u koho? Všichni známí, co prodávají, tak jsou na úplně jiných číslech 🤔 většina jich má ceny do koruny a jeden myslím kolem 3,50 - 5kč. Jinak bych si dala pozor na výši prodané elektřiny, protože nad 30 000,- ročně to potom musíš zdanit.
Odpovědět
@kekita Ano, o hranici 30 000,- vím a doufám, že to snad nehrozí. A ano, máme smlouvu s Entri, ale jak je psáno výše tenhle způsob (zvlášť smlouva pro nákup a zvlášť pro prodej) je možný poze na distribučním území EON, protože ani ČEZ ani PRE neposkytnou (zatím) druhý EAN pouze pro prodej (bavíme se o prodeji bez licence a o současném stavu, protože prý se to má měnit a tato možnost bude i u ostatních).
Odpovědět
No prý při tomhle teplem pocasi je to jasný provar.
Odpovědět
@cincula a to máte 7MWh s topením, nebo máte ještě plyn? Mě totiž přijde, že máte strašně velké přetoky na to, že máš skoro 14,3 kW baterku... Nebo máte špatně nastavený měnič. A nebo úplně minimální spotřebu. Podle mě by člověk měl v září spotřebovat většinu a ne půlku poslat pryč.
Odpovědět
@kekita já jsem nad tím chvíli taky dumal. Ale ono to tak může být. Jde o to, že asi má takovou normální rozumnou spotřebu a prostě nemá pro tu výrobu víc využití. Ono se mi pořád dokola potvrzuje, že baterky jsou často neadekvátně vysoká a téměř nenávratná investice. Když totiž budu mít FVE vhodné velikosti, spotřebu domu taky k tomu adekvátní a systém vyladěn (účinné vytěžování výroby), tak jsou pak baterky ekonomicky stále nesmysl. Samozřejmě vždy tu bude obrovská disproporce mezi měsíci 04 - 09 a zbytkem roku. Ano pokud bych měl elektro auto, a jezdil do práce ráno a večer se vracel, tak mi ty baterky dávaj smysl větší. Mimochodem, pro měsíce 3,4,5 a třeba i 9 stojí za to se zamyslet, zda místo přetoků výrobu nevyužít pro nějaký přímotop. Letošní (2022) jaro bylo v tomto ideální. Chladno, ale bylo hodně slunečního svitu (oproti 2021).
Odpovědět
@kekita Roční spotřeba (zmíněných 7MWh) byla i s topením - samozřejmě před instalací FVE. Jak je nastavený měnič opravdu netuším.
Odpovědět
@honzik75 toho jsme využili my ,ty jarní měsíce se vypnul plynový kotel a přitápělo se klimatizací, stejně tak to děláme i teď . Fve třeba dnes vyrobila nějakých 17,5kWh .
Odpovědět
@cincula tak jsem to hodila do excelu a pro představu (teda pokud blbě nepočítám - když tak budu moc ráda za opravu) posíláte pryč přes 60%, což mi přijde fakt hodně. ze sítě výroba spotřeba fve do sítě celková spotřeba červen . 72 . 757 . 275 . 482 . 64% 347 červenec . 98 . 1002 . 361 . 641 . 64% 459 srpen . 87 . 801 . 301 . 500 . 62% 388 září . 163 . 604 . 330 . 274 . 45% 493 Jaký máte měnič a baterky? Jestli nepočítám blbě, tak denní spotřeba domu bez topení je okolo 12-15kWh (což opravdu odpovídá baterkám). Ale v tom případě nechápu, proč si v červenci "docucáváte" 100kWh, když vyrobíte 1MWh. Jedině že byste doma měli nějaké spotřebiče, které hodně žerou a malý měnič-zeptala bych se na to instalační firmy. Taky bych si zkontrolovala jestli sedí údaje podle projektu - v něm by měl být uveden graf spotřeby a výroby.
Odpovědět
@cincula a nebo mě ještě napadlo, že můžete mít doma špatně rozfázované spotřebiče (přetěžovat jednu fázi) a proto si docucává ze sítě. Chtělo by to proměřit zatížení fází elektrikářem. Pak by stačilo jenom proházet jednotlivé přívody a hned by byla lepší spotřeba.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?