Sesychání dřeva

Profilova fotka
Dobrý den, máme druhým rokem zahradní domek se střechou z asfaltového šindele a začalo nám do něj téci. Pod šindelem je samozřejmě lepenka. Domníváme se, že je na vině sesychání dřeva - když byla střecha nová a na ní lepenka od dodavatele, byla prkna těsně vedle sebe. To byl podzim. Během zimy nám tam začalo zatékat a všimli jsme se, že prkna na střeše o něco seschla a tím pádem se lepenka potrhala. Provizorně jsme to vyřešili velkou plachtou. V létě jsme potom dodělali konečnou variantu - lepenku a asfaltový šindel s tím, že už to sesychat nebude, nebo jen minimálně. A teď jsme tam, kde jsme byli. Dřevo bylo ošetřeno z obou stran Lignofixem Chtěl bych se tady zeptat: 1) Je normální, že dodavatel dá na střechu nevysušená prkna? 2) Jak dlouho může takto dřevo pracovat? Vím, je to dřevo, bude pracovat stále, ale po jak dlouhé době už by to nemělo vadit? Předem děkuji za tipy. Omlouvám se za nepřesné umístění diskuze, ale tematicky se to nikam "nevešlo".
Odpovědět
Profilova fotka
topič: zkusím odpovědět 1. ano, je to normální, nikdo nemá čas skladovat a sušit prkna, nakoupí to na pile nebo i ve stavebninách a šup s tím na střechu. Chvíli to vydrží a pak ať si zákazník trhne. Počítají s tím, že kvůli pár prknům je nikdo nebude tahat po soudech a vychází jim to. 2. myslím, že po 2 rocích by už prkna neměla pracovat a sesychat se, ale nesmí se namočit, viz zatékání. Nebo to vyřešit tím, že na prkna položíte třeba 12 osb desku a teprve na ní lepenku a šindel. Deska se nepotrhá. Já osobně bych dal na střechu plech a máte pokoj.
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den, moc děkuji za info. Myslel jsem si, že to tak nějak bude. Kdybychom dělali střechu znovu, šli bychom asi do plechu. Takhle to vidím na přeplácnutí další vrstvou šindele, která už se nepotrhá. Pěkný den!
Odpovědět
@advid Až půjdete znova do stavby něčeho takového, tak si zjistěte, jestli máte vysušená prkna. To si myslím je základ. Ty prkna, trámy, když vysychají mají ohromnou sílu a dokáže to pohnout s celou stavbou.
Odpovědět
@advid Dodavatel muze dat na strechu i mokra prkna, pokud nejsou ve specifikaci suche. Pokud ale byla to kompletni zakazka s montazi tak v zarucni dobe odpovida za mozne vady a ma narok vady na vlastni naklady odstranit. Pokud dodavatele o tom nepozadate - bude i dale montovat stresni krytinu na mokre prkna se stejnym vysledkem. Az se potka s odpovednosti - zacne misto mokreho reziva nabizet treba palubky nebo OSB.
Odpovědět
Profilova fotka
topič: jsem asi z jiné doby, ale nenapadlo by mě dát špatný materiál někam, kde to bude mít vliv na funkci. Pochopitelně, že jsou takoví exoti, kteří vám naflákají mokré dříví nejen na střechu, ale klidně z něho udělají okna, dveře, podlahy. A jestli je někdo laik, tak neví, že si má i určit kvalitu materiálu. Mě by to taky nenapadlo, a to jsem od fochu. Beru to jako samozřejmost. Vždyť to je na hlavu, právě proto si platím odborníka a řemeslníka, aby to udělal pořádně a z kvalitního materiálu.Mokré dříví můžu dát tak na ohradu k ovcím. Pokud o to nepožádáte...... to mám žádat, aby tu práci kterou mu platím udělal pořádně? A dneska řešit reklamaci, ztráta času a energie, soudy na roky a nic z toho. Ale co se divím, dneska je to tak, že novináři neumí češtinu, moderátoři neumí mluvit, řemeslníci se učí řemeslo na internetu, a člověk aby si nejdříve nastudoval postupy aby pak mohl hlídat "odborníky." Nějak tomu přestávám rozumět.
Odpovědět
Profilova fotka
@slabici on se prkenny zaklop na strechach dela bezne z mokreho dreva, ale to neznamena ze tam ma za 2 roky tect, holt to museji mit vyresene jinak se zbytkem naprosty souhlas, asi je to holt dneska moderni 😞
Odpovědět
Profilova fotka
topič: mokré prkna na záklop bych dal jen v případě, že krytina bude plech nebo jiný pevný materiál,ale ne asfalt. lepenku a šindel. Jak jsem psal, někde mokré dříví nevadí, ale kde to potřebuji rozměrově stálé, tak ne.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?