Jak nastavit ekvitermní křivku v Largo 98

Zdravím, prosím o radu. Máme RD Largo 98 a v něm kotel Cosmo Therm, který je nastavený na topení pomocí ekvitermu. Jenže problém je ten, že topení pouze vlaží, není horké a kotli trvá dlouho než se nahřeje, tudíž dlouho jede a topení pouze vlaží. Máme asi zřejmě nastavenou špatně tu křivku a posun. Můžete mi prosím někdo poradit, jak nastavit ekviterm posun a ekviterm křivku? Chceme, aby v domě bylo cca 20 C. Termostat jsme daly do nejchladnější místnosti a teplotu nastavily na 20 C. Moc děkuji za každou radu.
Odpovědět
@karas1 Poslal jsem SZ.
Odpovědět
Jednoduše, kompletně vypnout a jen jet dle jednoho interního termostatu.
Odpovědět
@skunkos evidentně jste nepochopil, jak funguje ekviterm a proto používáte a doporučujete prostorový termostat.
Odpovědět
@karas1 Předem upozorňuji, že nejsem odborník, ale spíš pokročilý uživatel. Takže pokud někdo ví lépe, nechť mě opraví. Ekvitermní regulace funguje tak, že podle venkovní teploty určuje na jakou výstupní teplotu se bude kotel snažit ohřát topnou vodu. Ta křivka, kterou tam vybíráte, vám vlastně říká, jaká teplota topné vody bude při jaké venkovní teplotě. Pokud je mi známo, tak se ta křivka nastavuje spíš empiricky. Z ekonomických důvodů je snaha nastavit křivku co nejníž. Pak teprve pokud to topí málo, tak se zkouší postupně přidávat. Některé systémy umožňují zvednout jenom sklon (úhel) křivky, některé i posun. Většinou se přidává spíš ten sklon křivky. Ale pokud vám to topí při velkých mrazech moc a při malých mrazech málo, tak snížit sklon a zvýšit posuv. Předpokladem, aby vám topení dobře fungovalo, je mít na každém radiátoru termostatickou hlavici. Pokud tohle nemáte, tak budete donekonečna systém vylaďovat a nikdy to nebude fungovat dobře. Vy máte systém ještě doplněný nějakým prostorovým termostatem - pokud máte ekvitermu, tak by se tento termostat neměl během dne používat k regulaci teploty v místnostech. K tomu by měly sloužit pouze ty termostatické hlavice. Ten prostorový termostat je spíš na nic a dle mého názoru je lepší ho vůbec nemít (už jsem to tady někde vysvětloval v jiném vláknu). Neznám váš konkrétní systém, ale někdo si ten prostorový termostat dává např. kvůli tomu, aby se mohlo nastavit automatické snížení kotle v noci. Pak to funguje tak, že se v noci vyřadí ekviterma a kotel topí tak, aby byla v místnosti s prostorovým termostatem zvolená teplota. Ale většinou to nefunguje příliš dobře a vyžaduje to neustálé štelování otopné soustavy.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Jen dodám, v době kdy seřizujete ekviterm tak by term. hlavice měli být na max. nebo sundané.
Odpovědět
@wpavel Mohu se zeptat proč hlavice na max nebo dokonce sundané? Já jsem to zatím seřizoval vždy s hlavicemi normálně nastavenými na požadovanou teplotu (např. 22 °C). Snaha je nastavit co nejstudenější otopnou vodu, ale tak, abych měl pořád ve všechn místnostech teplo. Pokud mi např. poslední radiátor v okruhu nedokáže vytopit vytopit místnost na těch požadovaných 22 °C, tak zkusím křivku o stupínek přidat. Ale jak říkám, nejsem expert, třeba jsem to doteď dělal špatně Často ani není možné lézt do bytů a sundavat tam hlavice (pokud je to v nájemních bytech). Takže když mi někdo z nájemníků řekne, že i po odvzdušnění mu málo topí některé radiátory, tak zkusím nastavit o stupínek vyšší křivku a je to. Naopak pokud se dělají nějaké úpravy ke snížení energetické náročnosti - např. vymění se okna, nebo se zlepší zateplení, tak zase zkusím křivku snížit a pokud nikdo neremcá, tak to tak nechám.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Jestli některé radiátory málo topí nebo je v nějaké místnosti chladněji tak v prvé řadě kontroluji průtoky na radiátorech.
Odpovědět
@wpavel A jak to měříte? To máte na každém radiátoru průtokoměr? Já jsem zatím průtoky nějak moc neřešil - spoléhám na to, že si ty termostatické hlavice automaticky "vezmou" takový průtok, jaký je potřeba. Když topí moc, tak se přivře a když topí málo, tak se otevře. Akorát je potřeba, aby byla termostatická hlavice opravdu na všech radiátorech, včetně např. otopných žebříků. Jinak se může stát, že veškerá voda proudí tím žebříkem a přes ostatní radiátory nejde nic.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Proč v tom hledáte složitost, i dotekem ruky poznáte že radiátor je nahoře horký a dole studený, nebo podstatně chladnější a u druhých radiátorů které jsou většinou blíže u kotel jsou horké celé.
Odpovědět
@wpavel Díky za tip, toho si budu pro příště všímat. Mohu se zeptat, jak potom dál postupovat, když někde zjistím nízký průtok?
Odpovědět
@zubr487 Ano, evidentně jsem to nepochopil, přesto mi termostat skvěle funguje jak z pohledu spotřeby, tak z pohledu tepelné pohody. Hezký den.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Ano a taky právě proto mám jednoduše jen jeden termostat, kde se nastaví jedna teplota na den, jedna na noc, rozumně časové doby a nazdar. Žádné sraní s nějakýma křivkama, posunama, otočenímá a bůh-ví-čím ještě. Ekviterm je prostě jen modelování situace, stejně jako termostat, kde prakticky vše funguje stejně dobře při menším uživatelském drbání. Většinou to dobře nefunguje, ale když člověk ví, jaké zpoždění má podlahovka, jak má barák, jak se chová tepelně, tak prostě stačí nastavit teploty, nastavit denní-noční časy tak, aby setrvačnost systému kompenzovaly a nazdar, už sem na termostat a na průtoky 3 roky nechytl a topí to na stupeň perfektně.
Odpovědět
Článek se načítá
@skunkos Podle Vaší věty "sraní s nějakýma křivkama, posunama, otočenímá a bůh-ví-čím ještě" je jasné, že jste ekviterm nepochopil. Navíc pokud si programujete časové útlumy v noci a průběhu dne, tak ani nemůže fungovat.
Odpovědět
@zubr487 Ale pochopil, docela dobře. Ale vy si pojedete to svoje a to co nejspíš používáte budete bránit do roztrhání klávesnice. Používejte si co chcete, já jen psal, že pro mě funguje termostatové řešení velice dobře, a to jak co do spotřeby/financí, tak co do pohody.
Odpovědět
@skunkos Já mám osobní zkušenost na různých nemovitostech jak s prostorovým termostatem, tak se systémy založenými na termostatických hlavicích a na ekvitermě. Co se týká ekvitermy, tak křivku je potřeba měnit jen na začátku když se systém zprovozňuje, a potom už jenom v případě, když se dělá do systému vytápění nějaký větší zásah (např. přístavba, zateplení, výměna oken). Čili žádná práce s tím není. Kdo se s tím nechce učit, může si pozvat topenáře. Prostorový termostat vychází většinou trochu levněji a má výhodu, že se tam už dají nastavit ty noční útlumy a podobně. Nevýhoda je, že to bude teplotu správně regulovat jen v místnosti, kde je ten prostorový termostat nainstalovaný. Pokud v této místnosti otevřu okno, tak kotel automaticky přidá a ve zbytku baráku bude za chvilku přetopeno. Pokud budu mít v některé místnosti vedro nebo zimu (např. kvůli větrání, vaření, slunci), tak se to kotel nedozví a nebude na to nijak reagovat.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Toto se možná projevuje víc v dřevostavbě, to uznávám, v cihle se mi nestalo, že by kvůli větrání nebo tak k něčemu došlo. Ty rozdíly jsou třeba pul stupně, ale máme spíš menší dům.
Odpovědět
@skunkos Záleží jak u které nemovitosti. S dřevostavbami zkušenost zatím nemám, ale souhlasím, že tam bude ten rozdíl pravděpodobně citelnější. Jestli vám vyhovuje váš stávající systém, tak není co řešit, já vás určitě nepřesvědčuji abyste si pořídil lepší. V tomhle vlákně se řeší dotaz tazatelky, která už si za tu ekvitermu připlatila a dá se předpokládat, že má instalované i ty termostatické hlavice. Takže by byla škoda to nevyužívat. Nejde jen o komfort, ale i o náklady na provoz. Ty rozdíly opravdu nejsou o půl stupně, ale podle velikosti baráku a dalších faktorů to skáče klidně plus mínus 3-4 stupně (vlastní zkušenost v cihlovém domě s kondenzačním kotlem a deskovými radiátory). Někomu to třeba nevadí, já to nikomu nevnucuji. Stejně jako někdo tvrdí, že nepotřebuje myčku nebo pračku, tak je to každého věc. Ale přesvědčovat tazatelku, aby si deaktivovala lepší systém a používala ten horší, to jistě není úplně rozumné.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?