Moderní roubenka / skandinávský srub - BSH / KVH / DUO / TRIO

Zdravím všechny stavitele. Po týdnech sosání informací převážně z diskuze o kanadských srubech bych se rád dozvěděl ještě víc. S manželkou jsme si narýsovali v CADu především dispoziční plán, se kterým nyní pracuje projektant. Pak jsem se začal zabývat všemi možnými technologiemi, ale po čase jsem dospěl k tomu, že nejprve se potřebuji pevně rozhodnout pro složení obvodových stěn. Máme v plánu vystavět moderní roubenku ve stylu skandinávských srubů z vysoušených hranolů. Zajímají mě vaše zkušenosti / názory na obvodové stěny roubené stavby stavěné bez mezery, trámy propojené systémem pero - drážka. Jakou byste volili tloušťku hranolů v případě jednoduché stěny ( bez vložené izolace). Stavěli byste takovou obvodovou stěnu z BSH / TRIO / DUO / KVH hranolů? Jsme stále ve fázi projektování, takže si pohráváme s různými variantami. Pokud budu stavět dům s jednoduchou stěnou, co budu muset udělat pro zisk energetického štítku? Realizuje / realizoval někdo z vás již podobnou stavbu? S kým jste stavěli? OK Pyrus se jeví, jako kvalitní dodavatel, ale rádi bychom zkusili najít někoho z bližších končin, stavět budeme v Českém ráji, na Turnovsku.
Odpovědět
Já nevím . Muže se vubec jednoduchá stěna postavit ? Před pár lety jsem to počítal a jako minimální požadavek tepelného odporu stěny vycházelo cca 15cm izolace . To odpovídá stěně dřeva silné 60cm . Od příštího roku budou se smět stavět pouze pasivní domy . To odpovídá stěně z izolantu aspon 30cm a tedy 120cm stěně ze dřeva . Nebo se to dá nějak obejít?
Odpovědět
@jendad stavebním standardům to nejspíš nevyhovuje, ale způsob, jak to obejít určitě existuje. Již zmíněná firma na mou poptávku odpověděla takto: Naše firma se zabývá pouze projekcí a realizací dřevostaveb z masivních profilů typů BSH/KVH. Takovéto stavby se již dodatečně nezateplují ani neobkládají, masivní dřevo obvodových stěn je pohledové z interiéru i exteriéru. Cena za „uzavřenou stavbu“ Vaší plánované dřevostavby by dle Vámi poskytnuté dokumentace předběžná činila XXXXXXXX a to při tloušťce obvodové stěny 280mm. Z diskuzí s dalšími staviteli vyplynulo, že také mají ve zvyku tuto podmínku nějakým způsobem obcházet. Otázka je, jeslti mi to jako investorovi za to stojí a nebude to následně jen na škodu...
Odpovědět
Tak stavitelovi to je jedno co si necháte postavit . Třeba stavby na rekreaci nemusí mít tyto požadavky .
Odpovědět
Chápu. Nejprve jsem uvažoval právě o dvojstěně s vloženou izolací, ale následně jsem začal komunikovat se staviteli a ať už roubenkář z našeho regionu, projektant roubenných staveb tak i OK Pyrus začali mluvit právě o jednoduché stěně, kterou jsem do té doby považoval za nevyhovující. Podotýkám všem jsem jasně řekl, že se jedná o RD ke stálému užití. Tuhle diskuzi jsem tedy založil s vírou, že narazím na někoho, kdo již má zkušenost ať už s jednoduchou nebo dvojtou stěnou ze sušených hranolů. Rád bych se na takovou stavbu zajel podívat.
Odpovědět
Profilova fotka
@shangalla tento typ domu má jumpmans. vlastní roubenku z cedru. najdeš ho v sekci pro kanadské sruby. jinak ty kecy o stěně 60 cm a podobně vůbec neber v potaz. to je naprosto směšné. dřevo je vynikající izolant. nedávno jsme to na fóru sruby řešili. pokud postavíš dům, který bude mít homogenní stěnu 28 cm, budeš se divit, jak výborný izolant dřevo je. nakonec jedna věc. pokud musí mít podle těch nesmyslných výpočtů (oni to neumí spočítat - viz. naše sekce) dřevěná stěna 60 cm, aby prošla,tak cihlová zeď bude muset mít alespoň 200 cm. ať se na mě nikdo nezlobí, ale kdo nikdy nebydlel v dřevěnici, nemůže tyhle věci vůbec pochopit. zamysli se sám. pokud je vyhovující cihlová stěna 50 cm, jak může být dřevěná stěna vyhovující od 60 cm??? to je prostě absolutní nesmysl. dřevo nikdy tak nepotáhne chlad jako studené stavební materiály. podle našich výpočtů je naše srubová stěna za 180 cm cihlové zdi. pozor na cihlařské lobisty.
Odpovědět
Díky za ujištění, sám si stále myslím, že stěna z trámů spojených pero drážkou bude mít opravdu dobré izolační vlastnosti. V čem tedy přesně je ten problém, že takový druh stěny nevyhovuje zákonným kalkulacím / normám? Profilu Jumpmans jsem si všiml, v jeho případě se jedná právě o cedr, který má jiné vlastnosti než-li mnou plánované smrkové hranoly. Samozřejmě budu moc rád, když zde najdu názory podporující výstavbu jednoduché stěny šíře 26 - 28 cm. Dokonce vím o plánované výstavbě RD z KVH 24 cm, která bude probíhat letos v severních Čechách. Na to se určitě zajedu podívat.
Odpovědět
Blby je, ze hodnoty pro vypocet PENB jsou ve prospech cihel prave kvuli cihlarske lobby. Tam bohuzel roubenkari zaspali (setrili?) a tak vychazi roubenky nevyhovujici :( Uz jsem se setkala s tim, ze na st. urade doporucili roubenku zateplit polystyrenem, protoze ji odmitli zkolaudovat k trvalemu bydleni. !!! A to prosim na horach, kde v roubence bydli kazdy domorodec. Zajima me, jak to resi jinde, kazdy st. urad akceptuje jinou energetickou tridu.
Odpovědět
@tomas80 Já jsem nepsal nic o cihlářské lobi , nebo že by se ve srubu špatně žilo . Jen o tepelných ztrátách a výpočtech . Zda se to dá obejít . Vždyt ve srubech žijí lidé naprosto v pohodě v severských státech nebo v americe . Co se týče cihel , tak je rozdíl jaké cihly máte namysl . Vždyt 5cm izolantu odpovídá metrové zdi z plných cihel . Vypočtově tedy by jste musel mít aspon 3 metry tlustou zed z plných cihel , aby jste se vešel do dnešního minima. Proto tam take do dnešních moderních cihel cpou polyš a vatu , aby se z nich dalo vubec stavět . A jak jsem psal , od roku 2020 se mohou stavět už jen pasivní domy. To znamená bez rekuperace , už to neprojde , ani když máte velice dobře zatepleno .
Odpovědět
Ještě dodám tepelnou vodivost dřeva , ta se pohybuje od 0,18 W/m K a polyš a vata mají vodivost okolo 0,04 W/m K , plná cihla 0,8W/mk https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-... https://ekowatt.cz/uspory/ztraty.shtml
Odpovědět
Profilova fotka
@shangalla obchazi se to zcela jednoduse vypoctem a tim ze parametry "nuloveho" domu, co budou povinne od roku 2020 musi splnit dum jako celek, takze kdyz mne nevyjde vypocetne stena, nacpu izolaci do podlahy a stropu, trochu poladim vytapeni a sup ono to vyjde :-) - tedy klasicka potemkinova vesnice ve srubu je sila steny na stycich klad pouhych 10-12 cm a taky se v tom celkem v pohode zije, jako jediny problem vnimam vitr, ktery se skutecne temi sparami dostane, ale aspon nemusim vetrat :-), bohuzel vypocty jsou pro drevo dosti nevyhodne
Odpovědět
Profilova fotka
máš samozřejmě pravdu, ale profuk dřevěnic je jiná věc. to je lidský faktor. u kvh roubení tento problém odpadá, protože perodrážkou vítr dovnitř neproletí. my máme styčné plochy cca 15 až 20 cm. těch 10 cm je podle naší partie "učebnicový" příklad pro kulatinu cca 30 cm. ta styčná plocha se počítá podle skutečného průměru klád, takže čím větší průměr, tím větší styčná plocha může být. ono je to i logické, ale všude se píše, že to má být podle stanov ilba těch 10 cm nebo kolik. každopádně u perodrážky je tato věc vyřešena sama o sobě. @geodett
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 jj jasne, ja to mam kolem 12 cm kulatina tech 35-37 cm mas pravdu ze o tech sparach to u pero drazka neni
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@shangalla jinak se vrať zpátky na fórum kanadské sruby. tam jsme všichni pohromadě. není to jenom o srubech. jsou tam roubenkáři, lepeňáci i kladaři. lepší partiju už nenajdeš. na dřevo jsme odborníci a bez nás to nepostavíš :-D
Odpovědět
@tomas80 beru na vědomí :) ale jsem rad, ze jsem se zase neco dozvedel a vazim si vsech nazoru panove ;-)
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Diskuse pokračuje po 1 roce
@shangalla Tak jak jste se rozhodli? My mame roubenku se stenou 24 cm pero drážka s je to pohoda. Bydlime pod Beskydami asi 430m nadm. v.
Odpovědět
Profilova fotka
@shangalla @da68ni je zajímavé, že (hlavně) v severských zemích, a to jak v Evropě, tak v Americe, lidi bydlí ve dřevě. Že by byli celé generace po staletí úplně blbé? Až přišla evropská unie a jí podřízený stavební zákon se svými novelami, a ti to těm seveřanům vysvětlili? Že by po celá staletí lidé nepřišli na to, že stavět z kamene nebo cihel je "lepší"?
Odpovědět
No jo, EU... My to museli obejít tak, že v projektu máme hranol 28cm a ještě vyplněný izolaci, což je šílené... A PNB? To je jen cár papíru za 3000kč. Realita s nezateplenou stěnou 24 cm a okny s dvojsklem (máme fakt hodně oken - viz galerie) je taková: Podlahové teplovodní topení, elektrokotel a teplovzdušný krb bez akumulace. Elektřina ročně včetně ohřevu TUV a vaření je cca 16000Kč + cca 5-6 m3 dřeva do krbu. Podlahovku jsme zapnuli v zimě jen párkrát, když bylo více jak -10st. Celou roubenku vytopí krbová vložka, včetně podkroví ( v podkroví nemáme topení řešené vůbec, pouze příprava na přímotopy, kromě koupelny, kde jsou topné folie) nad obývákem je otevřený prostor přes celou galerii až do štítu. Když bylo venku -15 a kolem 22.00 jsme přestali topit v krbu, ráno v 7.00 bylo v baráku cca 20,5 st. Takže taková je realita vs ty jejich šílené výpočty 60cm tlustých dřevěnýh stěn ála EU. 🙂
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
@shangalla zdravím, bydlíme v cedru, trám 15 cm, 15 let a ještě jsme nezmrzli. Pošumaví, 800 m.n.m. Samozřejmě se ve dřevě nezmrzne - proto se dřív stavělo že lidi žili v dřevěném a dobytek v kamenném... Ale uvažuji na návětrné straně o zhotovení falešné "předstěny" z důvodu zatékání při vodorovném lijáku - vždy nějakým sukem zateče a dělá to pak mapy vevnitř na stěně. Z hlediska teploty problém nevidím, ale samozřejmě těžko říct, zda by při dodatečném zateplení klesla spotřeby dřeva o 5, 10, 20% ...? Neřeším, těch 10 prm na rok zatím zvládám ... Ať se daří!
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?