Co máte uvedené v kupní smlouvě při koupi novostavby od firmy?

25. lis 201480

Ahojte, co máte Vy, co jste koupili novostavbu a stavěla Vám firma, v kupní smlouvě? Jaké záruky, reklamace a na co, lhůty, na jak dlouho atd...pora´dte na co si dát pozor, prosím? Díky za každou radu a info.

 • @carisima  My kupovali byt v novostavbe a v kupni smlouve je, ze mame tri roky od prevzeti bytu zaruku na vse kolem bytu, to ze developer na to uz nebude mit zaruku od dodavatele by tudiz nebyl nas problem.. na to bych si urcite dala pozor, aby ta zaruka nebezela uz treba rok predtim nez vy si byt vubec koupite..

 • @carisima  Ve smlouvě o dílo určitě musíte mít specifikaci díla (standardy výstavby, projektovou dokumentaci, ideálně i položkový rozpočet....) a termíny (možno i po částech, jsou-li dohodnuty etapy výstavby) - zahájení, ukončení, předání, platby, přepsání na KN, kolaudace. Dále záruka na celé dílo (my máme dohodnutou 48 měsíců, často je v návrzích jen 24) nebo na jeho části. Můžete se také dohodnout, že záruky na jednotlivé zařizovací předměty si budete řešit sami (např. kotel, okna, dveře, sanita,...) - často je to pružnější než řešit je přes prostředníka/dodavatele stavby. Písemně by určitě měly být dány i postupy při řešení vad a nedodělků - my máme ve smlouvě zahájení odstraňování do 7 dnů od uplatnění reklamace, což se bohužel v praxi naprosto neosvědčilo - mnohé námi nahlášené vady a nedodělky nebyly uznány (zřejmě jsme si představovali jiný "standard" provedení prací a taky skoro nic nebylo specifikováno ve smlouvě, takže je to pro nás nevymahatelné). Nevím, jestli je možné do smlouvy přesně určit, do dky mají být reklamace vyřešeny a jakým způsobem, to můžeš zkusit. Smluvní pokuty - za nedodržení termínů (pro obě strany). Jakékoli změny či dohody doporučuju jedině písemně s oboustranným podpisem! Zpětně se dá těžko dokázat, co jste si kdy v dobrém rozmaru slíbili.

 • @soleilll
  @martaveg holky díky za rady...

 • Sponzor fóra
 • @soleilll  proč se vám neosvědčilo odstraňování vad do sedmi dnů?

 • @carisima  U nás nešlo jen o ten termín 7 dní, ale hlavně špatnou počáteční specifikaci rozsahu dodávky. Příklad - na brance není zámek - kdy ho doděláte? Reakce: ve standardu branky není zámek, měli jste říct, že ho chcete. Anebo - nejsou natřené dva sloupky v plotu. - Musíme počkat, až přestane pršet. (To říkali na konci srpna, doteď není natřeno...) Stejně tak reklamace jímky, kterou mají přes subdodavatele. Neustálé výmluvy na to, že dodavatel/výrobce nemá čas zajet na revizi... Takže je potřeba mít stanovené nejen zahájení práce, ale hlavně její dokončení. Případně možnost vyřešit si to posvým a nechat si to jimi proplatit.

 • @soleilll  ahoj, tak to jsme ve stejne bryndě, bylijsmetaké tak hloupí nezkušení. Do smlouvy o sml. bud. máme vypsanou stavbu na dodělání (sadrokartony, zakladovka..atd) když došlo na něco,tak námtake bylo řečeno, to už nemáte v ceně (parapety, podbití střechy..atd.) To už jsou povrcové upravy, to není v cene.... jenomže nezkušeného člověka to nenapadne hned. Také jsme nemeli terminy dokončení. Předávat nám měli po kolaudaci v srpnu haha, kolaudace proběhla v říjnu, předání má být za 14 dní. Ale už mám takové nervy, že sem řekla, že smlouvu nepodepíší dřív, dokud nebude vše hotové k předání. Ted si musím ohlídat, aspon ty záruky a tak. Ach jo, doufám ž do Vánoce se nastehujeme aspon, už mi z toho hrabe.

 • @carisima  Právě, když člověk vstupuje do takovýho procesu nezkušenej, většinou se to projeví. Pokud jste od začátku neměli přesný rozpis položek a jejich rozsahu (množství, cena za jednotku), pak se těžko budete dožadovat dodělání - jako my. Nemáte aspoň nějaký sankce, když nesplní termín? Zpoždění předání o 2 měsíce je hodně, nedají se jim aspoň pozastavit platby? Je teda fakt, že když my jsme zkusili pohrozit, že jim jednu část platby nepošleme, dokud něco nedodělají, obrátili to proti nám a řekli, že na nic nešáhnou, dokud nebudou peníze na účtu. Fakt na facku... Parapety ani podbití nejsou v ceně? Pak se nedivím, že ten dům byl tak levnej. 🙂 Holt nejsme tak bohatí, abychom si pořizovali levné věci.... Přeju pevný nervy.

 • @soleilll  No, tak naštěstí za to ještě zaplaceno nedostali ani korunu! To jediné jsem nepustila, peníze leží od srpna v uschově od právničky a peníze pustíme až nám předají dům hotový, co se týče banky-uvěru, ty pošlou až po zapsání stavby na nás, tj. někdy v lednu.Takže Ing. už také pospíchá, jak může, staví další řadovky na svoje náklady.

  Jinak díky za rady a postřehy. 🙂

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?