Má dům z Heraklitu nějaké nevýhody?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím,mám dům celý z Heraklitu,má to nějaké nevýhody? a hlavně můžu přestavovat, že bych tu a tam proboural zeď a tu a tam přistavěl? Máte s tím zkušenosti třebas i s životností ? A můžu zaměnit stará dřev.okna za nová plastová?
Odpovědět
1
2
Karle, pokud v tom chceš něco předělávat, asi ti nezbyde než jít postupem: pokus-omyl. Neznám nikoho, kdo by bydlel v domku z heraklitu. Co vím, tak i lidi, kteří z toho měli chatky, tak to přestavěli na cihlové.
Odpovědět
tááááááák díkkkkkkkk lepší něco než nic. dám vedet pokud se povede ,pokud se nepovede vedet nedám
Odpovědět
Právě kvůli tomuhle jsem si ze začátku myslela, že si z nás tady utahuješ. Fakt jsem nevěřila, podle toho co vím, že se v tom dá trvale bydlet. rodinný domek z heraklitu mi přišlo něco jako sci-fi. Ale teda podle tebe v tom opravdu asi bydlet jde.
Odpovědět
neee podle mě,podle býv.majitele
Odpovědět
Zeptala jsem se na to manžela, ale nemůžu ti napsat, co mi odpověděl. Ne, rada to opravdu nebyla. Podívej, pokud nemáš peníze, tak to prostě využij. Ale asi bych do toho moc neinvestovala. Dělat nějaké větší přestavby bych měla strach.
Odpovědět
a opravdu je pravdou že v tom žila rodina s dětmi celých 30 let ale domek je starší. Neměli sebemenší problém s ničím.
Odpovědět
...někdo žije taky v domcích z kotovic a taky nemá problém. ...a taky neinvestuje do rekonstrukce. To jsou stavby, ve kterých ti lidi většinou dožívají a pak se zboří. Tak si nechej udělat odborný posudek na to, v jaké jsou ty stěny stavu a podle toho uvidíš.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 letech
Dobrý den, pokud byl domek postaven před několika desítkami let, postupovalo se většinou tak, že se stvořila dřevěná trámová konstrukce většinou v takovém rozpětí trámků, aby se mohly přibíjet jednotlivé herakl. desky. Vlastně tím vzniklo oboustranné opláštění trámové konstrukce.Málokdy meziprostor obsahoval jakoukoliv izolační výplň. Upevnit něco do heraklitu, to je velký problém, takže pokud se nestrefíte se závěsem horních dílu kuchyně přímo do trámku, budou se horní skříňky poroučet k zemi a doporučuji nespoléhat ani na speciální hmoždinky ( jdou i s heraklitem ). Píšu z osobní zkušenosti, bydleli jsme v takovém domku cca 20 let, ano, co se týká rychlého tepla, je to úžasné, celý domek vyhřál jeden malý sporák během 5 minut, ale při absenci izolace byla také za 5 minut zima. Mohu jen z vlastní zkušenosti poradit, vemte obyčejný hřebík stovku a udělejte několik sond ( pokud si chcete ušetřit práci s pozdějším sádrováním většího rozsahu, dírky do omítky předvrtejte ) a během chvíle budete mít přehled, jak to uvnitř vypadá, zda je tam dutina nebo pevný podklad. Když bude duto, tak můžete buď přizdít, nebo použít sádrokartonovou konstrukci či samonosnou kuch. linku. Přeji hodně štěstí.
Odpovědět
Omlouvám se tazateli, že nebyla zaslána odpověď na jeho dotaz, ale v podstatě platí, co bylo napsáno, chcete-li měnit okna, bude okolo stávajících rámová (trámová) konstrukce, okna je tedy nejlépe nahradit okny ve stejném rozměru a provedení( domnívám se. že máte buď špaletová okna, nebo dvakrát rám, stavělo se tak, plastová okna bych v žádném případě nedávala. Samozřejmě, že se dá přistavět, ale průchod budete muset naplánovat opět vzhledem ke stávající kostrukci, pokud jsou stojny od sebe v malých vzdálenostech, jde je podříznout a doplnit příčným rámem, to je ale věc, kterou bych svěřila opravdu dobrému truhláři nebo tesaři. Tak ještě jednou hodně štěstí.
Odpovědět
Ahoj, nerozumím tomu, ale myslím, že by ses mohl poradit ve formách stavících Velox, případně možná i Durisol. Myslím si, že by to mohla být podobná technologie.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Karelll: co se tyka heraklitu, mam s tim zkusenosti z vlastniho domu. Zbav se toho co nejdrive. Omezis tak vyskyt plisni, mysi(rady ho vyuzivaji na pohyb a take jine havete jakou jsou pavouci, plostice a td. Pokud mas starsi domek, nemen okna z drevenych na plast dokud tam ten heraklit mas, zvlaste pokud ho mas i v mistnostech pod omytkou. Zvysi se ti vlhkost a plisen. Odbourej heraklit az na zdivo a nech zdi vyschnout. Potom k nim pristav bud porobetonove prickovky a nebo tam kde je rovne cihlove zdivo udelej omítky. Nemovitost zvenku staci pak nopovou folii odizolovat a budes mit klid od vseho. Heraklit nehori( tedy ta drevena cast) tak to ani do kamen nedas.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Odpovídám o pár let později, než by bylo třeba, ale stejně mi to nedá, když tak čtu předchozí příspěvky. Nevím kde jste všichni přišli na to, že se z heraklitu už nestaví a že je to materiál, který nevydrží. Ba naopak, z heraklitu se už sice nestaví tolik jako v minulosti, ale pořád se z něho staví a je to materiál který je velmi odolný vlhkosti, plísním atd. Je difuzně otevřený, což znamená, že přes něj proudí vlhkost (narozdíl např. od polystyrenu nebo OSB desek). Používá se např. i na venkovní fasády bez omítky (prší přímo na to a vydrží to). Dalším důkazem jeho odolnosti je to, že se používá např. jako plášť zimních stadionů, bazénů atd. Omítky na něm ale velmi dobře drží. Možností je dnes samozřejmě mnohem více, tudíž již to není tak často využívané jako dříve, kdy po revoluci nic jiného nebylo, ale výhody například oproti klasickým dřevovláknitým deskám jsou stále (např. ta odolnost). Desky podobné heraklitu vyrábí různí výrobci pod různými názvy. Když si zadáte do vyhledávače Heraklith, Lignos, Velox, ... můžete si jejich stálé používání ověřit. Tazatel Karelll se asi ptal na dřevostavbu, to znamená, že dům má opláštění z venkovní nebo z obou stran Heraklitem. I tak se dnes staví např. pasivní dům (v tomto případě z desek Velox) http://pasivnydom.blog.cz/0904/oplast... . To že pan vopruz radí vybourat Heraklit dle své zkušenosti, plíseň nebude problém Heraklitu, ale podle mě spíše tím, že se někdo snažil zděnou stavbu izolovat zevnitř. Pan Karelll však s největší pravděpodobností má dřevostavbu, tudíž pokud není na stěnách vidět nějaké mechanické poškození, zatékání, plísně atd. mohl si ověřit, zda je v konstrukci (mezi dvěma deskami) izolační vata (nejspíše tam bude, když to byl obytný dům) a spokojeně bydlet.
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 5 měsících
U nás se tomu říkalo Heraklit, prodávalo se to i s nalepeným polystyrénem. Taky jsme s tím doma "zateplovali" A po 30 létech je heraklit pořád v pohodě. V zahraničí konkrétně v Rusku z toho staví domy. Trochu jiným způsobem než u ná, ale dělajíto dokonce i dnes. https://www.youtube.com/watch?v=z2Ji9... ... :-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Měla bych otázku, ale po přečtení příspěvků tuším odpověď. Máme polovinu jedné příčky v domě heraklitovou. Do této stěny bychom chtěli zavěsit skříňky. Takže to asi možné není, že? Řešení by bylo předezdít to sádrokartonem a do něj skříňky navrtat?
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?