Musí stavba vymrznout?

Hezký den všem, prosím místní moudré o radu :) Plánujeme stavbu domu, časová představa je taková, že začneme příští rok, hned jak to počasí dovolí a do konce roku dostavíme, tedy nepočítáme s tím, že by se dům nechal vymrznout. Považujete to za problém? Stavební materiál bude cihla, je případně nějaký materiál vhodnější pro rychlou stavbu (kromě dřevostavby, o tu zájem nemáme)? Předem děkuju za jakékoliv názory :)
Odpovědět
Profilova fotka
@oliverkova nejde o vymrznuti sle o vyschnuti. Pokud zateplite az na jare tak to bude asi ok. Jestli ale vlhky barak zavrete polystyrenem a budete tam bydlet hned tak se budete vlhkosti zbavovat hodne dlouho. Planujete rekuperaci/ centralni vetrani?
Odpovědět
@jumpmans Rekuperaci ani centrální větrání neplánujeme. Představa byla taková, že do konce roku bude i zatepleno, k případnému vyschnutí využijeme léto, ale nakolik je to reálné bohužel nevím...
Odpovědět
Profilova fotka
Reálné to je, pokud nebudete zateplovat hned. Vidím to teď u nás a to máme zatepleno od začátku. Přes léto to vyschne, pak se tomu ještě pomůže topením
Odpovědět
v dnešní době není nutné nechávat stavbu "vymrznout"... už se nezdí na klasickou maltu, která držela nejvíce vody a kvůli jejímu vysychání docházelo k prasklinám ve stěnách. Jinak pod zateplení se omítka nedává a vnitřní bez problémů odvětrá přes interiér.
Odpovědět
My začali stavět loni na jaře. Celou stavbu včetně oken a dveří jsme na zimu měli hotovou. Omítky dělali letos na jaře + podlahy a ještě teď máme v domě hodně vlhko. Větráme prakticky pořád, ale třeba podlahy z anhydritu na schly skoro dva měsíce. Jsem ráda, že nám aspoň stavba trochu přes zimu přemrzla..
Odpovědět
Profilova fotka
Dneska spousta lidí tvrdí, že se cihlová stavba nemusí nechat vymrzat, ale upřímně řečeno jsem sakra ráda, že jsme to udělali. I když se dnes nepoužívá klasická malta, pořád tam je spousta vlhkých procesů. Viděli jsme sami, jak nám dům přes zimu sedl. A co se týče léta, nejhůře např. podlahy vysychají právě v létě, kdy je venku vysoká vlhkost. Je sice teplo, ale zároveň vlhkost, moc jsme nemohli dosušit podlahy, aby se mohla dávat krytina. Takže za mě nechat odležet.
Odpovědět
@kimimarki jenže vymrznout se nechává hrubá stavba... takže bez oken, dveří, podlah, omítek... Už vidím jak někdo udělá komplet vnitřky a nechá dům přes zimu odemčený a otevřený.
Odpovědět
Pokud nestavíte na maltu, tak nemusíte...my stavěli na maltu a stejně jsme nenechali vymrznout - oni totiž ty zimy, kdy je 5 či víc stupňů nad nulou, to opravdu ani neumožní :-D ;-) Zateplili jsme i před omítkami a anhydritem. Pořádně jsme větrali každý den + dva měsíce jsme měli odvlhčovač. Používali jsme ho dva měsíce a pak byla vlhkost v normě...
Odpovědět
Profilova fotka
@requied To je snad samozřejmé, nikde jsem nepsala, že si má člověk zařídit interiér a pak otevřít dveře a jít do háje :-D Jen jsem psala to, že jsme dům nechali "vymrznout", a pak dodala další zkušenost - sice stejný dům, ale jiný čas, nijak jsem to nespojovala do jednoho okamžiku.
Odpovědět
@kimimarki nejde o zařízení interieru, ale o to že se procesy které na stavbě obsahují nejvíce vody (vnitřní omítky, anhydrit) dělají až po oknech, elektrice, podlahovém topení, vodě, izolaci podlahy, atd... Takže vymrznutí hrubé stavby nepřinese prakticky žádný účinek, protože ta trocha vody co se použije při zdění stěn je ve srovnání se zbytkem minimum a stejně se to musí odvětrat přes interier.
Odpovědět
Profilova fotka
@requied Ano, to je pravda, v tomto ohledu "vymrznutí" nebude žádné terno. Ale cihlový dům prostě sedá. Nicméně, sto lidí - sto chutí. Jak jsem psala, dnešní trend je neřešit to a pokračovat ve stavbě. Já to zase vidím jako problém. Uživatelka chtěla názory, ty tady padly - každý ať se pak rozhodne podle sebe. :-)
Odpovědět
Děkuju všem moc za názory, jsem ráda za všechny zkušenosti, negativní i pozitivní :) Ale přiznám se, že @requied mě potěšil nejvíc :D Doufám, že máme trošku výhodu v tom, že na parcele, kde se bude stavět, už bydlíme, takže není problém, aby se v novostavbě neustále větralo a běžel odvlhčovač. No uvidíme. Ještě jednou díky všem!
Odpovědět
Článek se načítá
Mame cihlu na penu, zacli jsme stavet v breznu tohoto roku. Okna jsme dali pred 3 tydny. V pondeli zacinaj omitky pak hned betonova podlaha. Hruba stavba nema smysl vymrzavat. Ted tam bude mokrej proces ale snad se to ted odvetra, nemame jeste venkovni zatepleni ani sadrose tak to bude dejchat..
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Profilova fotka
@zdenna @oliverkova Tak jak to dopadlo?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?