Nedodané zdivo

Dobrý den, je zde někdo, kdo si u firmy IZOMAT stavebniny s.r.o. objednal začátkem roku 2022 zdivo, vše hned zaplatil 100% zálohovou fakturou, byl mu přislíben určitý termín dodání (mně březen-duben 2022) a dodnes mu tato firma zdivo nedodala a ani není schopná říci, kdy jej vůbec dodá? Pokud ano, prosím, kontaktujte mě do zpráv nebo na mail gabriela.brachova@seznam.cz. Děkuji.
Odpovědět
@gabrielabr Takových stavebníků bude teď asi plno😞, je to problém na trhu ne jen jednoho prodejce. https://www.modrastrecha.cz/forum/obv...
Odpovědět
@nuonuon Co znamená problém trhu? Jakože stavebniny byly oklamány výrobcem anebo to je spíš tak, že stavebniny vyčkávali na objednání u výrobce při čekání na lepší cenu? Za mě přece pokud by stavebniny hned při obdržení platby zaplatily a objednaly zboží i u výrobce, tak se snad tento problém nemůže stát ne? Nebo jako chcete říct, že např. taková firma jako Porotherm nedodrží cenu??
Odpovědět
@petr13 To asi taky dost záleží od výrobních kapacit té firmy, ne? Když mám výrobní kapacitu 1M cihel/rok a sejdou se mi objednávky na 2M, tak ta firma může objednávat, jak chce. A buď bude silná ve vyjednávání a pak se jí to podaří. Ale třeba za vyšší cenu. Nebo za stejnou za delší čas. Případně s tím, jak se zvyšují ceny vstupů, tak po delší době ta výrobní firma prostě objednávku zruší, protože se jí to nevyplatí. Navíc s převisem objednávek. To jsou úplně jednoduché počty.
Odpovědět
Pokud vím, tak zrušit dodavatelem POTRVZENÉ objednávky jen tak nelze. Výjimkou může být zásah vyšší moci - např. tornádo, povodně, požár. Rušit lze nepotvrzené objednávky. Např. výrobce má nějakou kapacitu pro určitý termín, takže část objednávky pro daný termín potvrdí a část může zrušit. Argument se zvyšující cenou se mi zdá mimo zákon a ani v něm nevidím opodstatnění, protože firma nakupuje materiál také s nějakým předstihem, resp. může si ho nakoupit včetně energií v době potvrzené objednávky a že by nedokázala odhadnout cenu výroby na 1 nebo 2 měs dopředu, aby jí to hnalo do ztráty, to by byla dost pochybná firma. Asi nějak vázne komunikace s výrobcem.
Odpovědět
@atilius Přece než ty stavebniny zákazníkovi vystaví zálohovou fakturu, tak se mají u dodavatele optat, za jakou cenu a jaký by byl dodací termín této dodávky. Teprve po tomto potvrzení přece můžou stavebniny vystavit fakturu. Zvláště když se jedná u cihel např. až o půl milionu Kč. Takhle se mi to stávalo běžně u stavebnin DEK, že jsem něco poptával a oni mi řekli, že musí kontaktovat dodavatele zda je zboží schopen dodat a kdy. Nevím proč by tomu takto nemělo být i u cihel. Prostě v tom vidím spíš podvodné jednání stavebnin.
Odpovědět
@petr13 A co by z takového podvodného jednání stavebniny měly? Že by jako sbalili půl mega a foukli s tím do Mexika...? - Oni vydělají jenom tehdy, když zákazníkovi dodají zboží, a ne když ho budou ze své vůle nasírat dlouhými termíny a navyšováním ceny...
Odpovědět
Profilova fotka
@Horst Fuchs: Mám za to, že toto je dotaz spíše na stavebniny, než na petr13. Nicméně obecně se lze domnívat, že si takto mohou stavebniny zlepšit cashflow. Případně mohli sázet na klesajici vývoj cen cen stavebních materiálů, který se ale jaksi nedostavil. Ať tak nebo tak, vypadá to na podvodné jednání.
Odpovědět
@petr13 No, však to si neodporuje s tím, co říkám. Firma, která má dodat cihly, to potvrdí. A pak se už jen čeká. Nemysli si, že objednávka pro výrobce cihel za 0.5M je něco extra velkého. Tam se točí úplně jiné peníze, od úplně jiných hráčů. Věřím, že to u DEKu může fungovat líp. To je podle mě už firma, kterou si dodavatel nechce naštvat. Jak to mají s Izomatem, to netuším, ten podle mě zase tak velký není. A že by nemohli zrušit dojednanou smlouvu? Podle mě to mají buď ošetřené, že můžou, a nebo nemají a prostě to zruší. Co pak budeš dělat? poženeš je k soudu? To sice můžeš, ale co tě to bude stát času a peněz. Takže bych si klidně vsadil, že na to ty firmy spoléhají. Jsou to všechno jen dohady. Situace může být způsobená od toho, že je to podvod ze strany stavebnin, ze strany výrobce cihel, nebo to je shoda okolností, které stojí za houby. To se takhle těžko pozná. Teď asi hodně záleží na tom, jak Izomat komunikuje. Ale ať je to tak nebo tak, rozhodně to je nepříjemná situace, to je jasné.
Odpovědět
@gabrielabr Cihly jsme objednávali na konci února 2022 v Izomatu a první kamion z Ytongu přijel na začátku dubna. Myslím si, že Izomat je v tom nevinně. Nevím teda jak to bude s překlady. Naštěstí nám prvně dodali obvodové zdivo.
Odpovědět
@gabrielabr Nešlo by se obrátit přímo na výrobce cihel s dotazem jak jsou na tom? Izomat normálně frčí, neviděla bych v tom žádnou "boudu" z jejich strany. U nás prodejce čekal na potvrzení od výrobce než jsme platili.
Odpovědět
@petr13 Extrémní poptávka, tady info ještě před začátkem války na UA. https://www.stavitel.cz/ekonomika/wie...
Odpovědět
Dobrý den, je to blbost myslet si, že jde o nějaký klam ze strany stavebnin. Sama ve stavebninách pracuji, a cihly prostě nejsou, čekáme na dodávky v řádech měsíců, a poptávka ze strany zákazníků je velká....
Odpovědět
Článek se načítá
@veronikar21 Výrobce má nějakou kapacitu a když se mu sejde více objednávek, tak je potvrdí s termíny, kdy je schopen je vyrobit, takže se třeba čeká déle, ale podle termínu, který zákazník dostane. To by mě zajímalo, jak to tam děláte. Kde se stala ta chyba? Jakože to objednáte u výrobce, ten vám smluvně potvrdí objednávku, že vzhledem k malé kapacitě bude termín dodání do 3 měsíců, tak se smluvně zavážete i se zákazníkem a po 4 měsících vám výrobce řekne, že neví, kdy je vyrobí?
Odpovědět
@veronikar21 Dobrý den, je pravda, že objednávky developerů stavebniny vyřizují přednostně?
Odpovědět
Profilova fotka
Lidi, už se probuďte. Stále je situace na trhu taková, že na některé materiály jsou zastavené objednávky cihly, keramické tašky, polystyren. Navíc pokud něco není skladem, tak vám ceny negarantují... Mimochodem jestli chce autor této diskuze stavět dům a zasekne se na cihlách se zpožděnou dodávkou, tak chci vidět jak bude dělat zbytek. Kotelnu , kterou potrebuji od července jsem objednával v prosinci, zateplení fasády a krovu také v prosinci i když je potřebuji teď v červnu. Má ráda na závěr, když nemáte cihly použijte beton nebo dřevo, ale konkrétně vy si najmete firmu na klíč,jinak to nepostavite ani za 10 let s tímhle přístupem. Puhelin- nikdo nemá výhody s materiálem, buď je a nebo není, navíc developeri to v případě velkých odběrů řeší přímo s výrobcem a výrobce jim přizpůsobí výrobní kapacity
Odpovědět
@petrkunc132 Super, diky. Fakt se nedivim, ze pro material se odsud jezdi do Polska. Dostupny a levnejsi.
Odpovědět
@petrkunc132 však tady nikdo nerozporuje to, že je nedostatek materiálu. Problémem je přístup stavebnin, kteří si nechaji zaplatit zálohu, když nemaji potvrzený termín dodání od výrobce.
Odpovědět
Profilova fotka
No mi to připadá,že se chtějí soudit a shánějí jiné ve velkých uvozovkách napalene. Ať si raději vezmou zálohu a zkusí si materiál sehnat jinde....stavebniny tu objednávku poslaly, ale hold nejsou na řadě ve výrobě a všichni výrobci plošně zdrazili bez ohledu na to kdy jim přišla objednávka. Dnes platí ber pokud můžeš i za vyšší cenu, pokud ne,tak je místo tebe dalších 20 co si velmi rádi priplati...
Odpovědět
@petr13 A odkud víte, že stavebniny neměly termín dodání potvrzený? Klidně ho mohly mít, ale výrobce cihly prostě nedodal. Kdyby se to stalo jen v tomto případě, dalo by se předpokládat, že je chyba na straně stavebnin, ale pokud je nedostatek cihel na celém trhu, tak bude nejspíš zádrhel někde jinde...
Odpovědět
@horst_fuchs A kde je ten zádrhel? Jakože se ty cihly u výrobce naplánované pro konkrétního zákazníka někam vypařily nebo jim vybouchla linka?
Odpovědět
@martin_s Jakože třeba slibem nezarmoutíš? 😉
Odpovědět
@martin_s Není tajemstvím, že množství přijatých objednávek v současné době převyšuje výrobní kapacity cihelen, takže dodací lhůty se natahují na mnoho měsíců. Do toho dodavatelé energií a materiálu zdražují vstupy, a pokud se zastaví plyn, cihly prostě nebudou. Nevím, jestli máte správnou představu o systému objednávek B2B, ale pokud stavebniny fungují jako jiné obchodní firmy, určitě každou objednávku od zákazníka extra nepřeposílají přímo výrobci, ale posílají souhrnnou objednávku. Velcí developeři nenakupují přes stavebniny, ale přímo u výrobců cihel, a mají tak možnost v případě potřeby přeplatit a předběhnout frontu, takže pak dochází ke krácení objednávek a posouvání termínů.
Odpovědět
@atilius Ten slib je právní závazek s povinnost plnit dodávku. V případě nedodržení kupní smlouvy by bylo možné požadovat nějakou náhradu. @horst_fuchs Podle toho, že výrobci přímo vozí cihly konečným zákazníkům, tak si myslím, že každého zákazníka také eviduji, fakturují to pak přes stavebniny. To jestli pošlou najednou jednoho zákazníka nebo společně s dalšími 10 nevidím jako podstatné. To co popisujete, že nasmlouvané zboží pro zákazníka (bud u výrobce nebo u stavebnin), dodají někomu jinému se vyloučit nedá, tak jako jiné porušení zákona, nazývá se to nekalé obchodní praktiky.
Odpovědět
@martin_s Já zase nevidím jako podstatné pídit se po důvodu, proč a jak tato situace nastala. K čemu mi to bude? O co vlastně zakladateli vlákna jde - o cihly, o peníze, nebo o kompenzaci...? Pokud chtějí stavět a ne se ztrácet čas tím, že se v tom budou měsíce pitvat, zaměřil bych se raději na urychlené shánění stavebního materiálu. Když si v e-shopu objednáte zboží, třeba ho i předem zaplatíte a pak ho obchod není schopen dodat, jste kolikrát rád, že vám vůbec vrátí peníze. O nějaké kompenzaci nad rámec zaplacené částky jsem v životě neslyšel.
Odpovědět
@petrkunc132 Mě zase přijde, že se tady zastáváte nepoctivých firem, ve stylu nechte se vydírat, jinak nepostavíte. Nedostatek materiálu je jedna věc. Druhá věc je, slíbit termín, vzít 100% zálohu a dlouho po termínu nic nedodat. Tak buď to mám skladem, nebo mám zajištěné dodávky, tak můžu brát peníze. Nebo nemám skladem, beru peníze až když mám zboží. Dneska může každý naslibovat cokoliv, nereálné ceny, nereálné termíny a pak to posouvat, zdražovat. Co je tohle za systém? Nevidím důvod, proč to podporovat. Od toho tady je ČOIka, soudy a další instituce, které můžou systém narovnat. To bych mohl přeci i já začít přijímat objednávky na cihly a brát si tak bezúročné půjčky od nic netušících zákazníků. Nemusím ve skutečnosti mít ani cihlu ani objednávku u výrobce.
Odpovědět
@martin_s V pohodě. Já neříkám, že to je správné. Já jen popisuju, jak takové situace vznikají a na co sází firmy. Protože navíc vědí, že komplikace se soudy atp. 99.9% lidí za to prostě nestojí. Na tom, ja by to mělo fungovat se shodneme.
Odpovědět
Dneska jsem mluvil se známým ze stavebnin, má objednané tři kamiony porfixu a dneska dostali teprve první. Kdy budou další dva vůbec netuší. Když jsem něco objednával, odsouhlasil jsem cenu a platil jsem vždycky až po dodávce, zálohu nikdy nechtěli.
Odpovědět
Nejlépe bude počkat, až Rusko zastaví plyn, pak zajít do stavebnin, aby vrátili zálohu (samozřejmě s několikaprocentní náhradou), dům postavit z nepálených vepřovic a těmi penězi si jej vytapetovat.
Odpovědět
Zajímavý rozhovor k situaci na trhu: Přežijete současnou krizi, kdy se výrazně zvyšují ceny energií? Já věřím, že přežijeme. Byť to není příliš jednoduché. Jak jste se zmínil, my vyrábíme stavební materiály, které v sobě obsahují poměrně velké množství energie v různých formách. A ten růst cen energií nás silně zasáhl. Energie je jedna část našeho problému. Obecně bych mluvil spíš o surovinách. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ek...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?