Okna - hliník nebo dřevo?

Dobrý den, omlouvám se, že zakládám obdobnou diskuzi. Nicméně bych ráda slyšela nové názory. Stavíme bungalov - nízkoenergetický. Zvažujeme zda okna ve dřevě či hliníku. Jakou máte zkušenost vy? Hodně řešíme životnost oken, péči o ně. Budu vděčná za jakoukoliv zkušenost. Děkuji.
Odpovědět
Pokud máte finance, jděte jednoznačně do hliníku. Dřevo má nedostatky podobně jako plast - u plastu se řeší reakce na teplotní rozdíly, u dřeva zase vlhkost či údržba, obojí mají pak rozměrové omezení např. u velkých francouzských oken. Záleží na rozpočtu. Pak se ještě podívejte na kombinaci plast-hliník, kdy okno je plastové, ale ze strany exteriéru má hliníkový povrch - cenově rozumná varianta.
Odpovědět
Dobrý den, určitě souhlasím s pánem (viz názor výše). Za sebe bych ještě mohl doporučit okna z dřevohliníku. Konkrétně toto https://www.eurooknattk.cz/drevohlini... je např. vhodné dokonce i do pasivních staveb.
Odpovědět
Děkuji za názory. Právě, že budeme mít v RD velká francouzská okna, 5000 mm x 2250 mm, ale složeného ze tří částí, takže musíme zvažovat takový materiál, který takové plochy zvládne. Plast rozhodně nechceme, ten jsme zavrhli hned na počátku. Dřevo a hliník od TTK máme naceněno, paradoxně dražší než hliník od Al Construct ze Zlína. Finance nás samozřejmě limitují, ale raději ušetříme jinde, domnívám se, že na tomto se příliš šetřit nemá.
Odpovědět
@nikive Hliník a to okno udělat jako dvoukřídlý HS portál.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Ahoj, můžu se zeptat, co vychází obvykle dráž? Hliníková nebo dřevohliníková okna?
Odpovědět
Ahoj, co jsme si nechávali nacenit, tak cca hliníková jsou dražší o 60tisíc.
Odpovědět
Profilova fotka
Manžel už loni prováděl průzkum a jemu vycházela nejdráž kombinace dřevohliníku, nejspíš kvůli složitější technoligii výroby. Nicméně musíte poptat a uvidíte. Záleží na více faktorech. Ten rozdíl může být v celkových nákladech zanedbatelný. I dřevěná okna se mi v nabídkách od různých firem lišila o 100 tis. při stejném "standartu" 3skla, stejná šíře profilu a typ dřeva (což bylo cca 30% celkové ceny na dům s 1 ks vchodových dveří). Dřevohliník jsem zatím nepoptávala, i tak je cena za okna pro nás na maximu :).
Odpovědět
Profilova fotka
@mavanka dřevohliník nás vycházel nejdraž, hliník tak o čtvrtinu levnější. Dřevo nás vyšlo stejně draho jako plast-hliník. Čistý plast je zdaleka nejlevnější.
Odpovědět
Děkuju, poptáno máme, čekáme, jak to vyjde, chtěla jsem mít představu, co od toho můžeme čekat, původně jsme chteli drevohlinik, ale hliníková varianta mi taky nepřijde jako špatná volba... a nemuseli bychom čekat s montáži az bude hezky a mokré práce za námi...
Odpovědět
Profilova fotka
@jakuda a když porovnáš dřevohliník - dřevo? zvažuju jestli to vůbec poptávat :)
Odpovědět
Profilova fotka
@tulda27 Nabídky na dřevěná okna v ceně lítala asi nejvíc. Když porovnám nejlevnější nabídky dřevěných oken a dřevohliníkových, tak dřevohliník byl skoro o 60% dražší. Ale měli jsme I dražší nabídky na dřevěná okna a tam už ten rozdíl nebyl tak velký.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@jakuda super, díky, on my manžel právě říkal (když viděl tu cenu za dřevo ;) ) ať mě to ani nenapadne! - takže měl pravdu. No a hliník tedy - chápu dobře, je o 1/4 levnější než dřevohliník - tudíž o cca 20-30% dražší než dřevo? Teď máme stabilizované 2 nabídky kolem 300 tis. a o moc víc už to fakt nepude.
Odpovědět
Profilova fotka
Jj, pokud můžu posuzovat podle našich nabídek, tak to tak nějak bude. Já jsem se nakonec dřeva vzdal, a šli jsem do kompozitu od Dafe, s hliníkem z vnější strany.
Odpovědět
Profilova fotka
@jakuda kvůli údržbě? píšeš, že cena je v zásadě stejná, já dřevo chci, toho se nevzdám :) to se mi do budgetu vejde , ten hliník by byl prima, ale zevnitř ho vlastně nechci no a pak už jsem nahraná :) když vidím ty ceny plastových oken vždycky znovu zvažuju a vždycky znovu vyhraje dřevo. No po 5-10 letech dám vědět jak trpím ;). kdy budou?
Odpovědět
Profilova fotka
@tulda27 prostě hliník z exteriéru porazil dřevo v interiéru. Dřeva tam budeme mít I tak dost.
Odpovědět
Profilova fotka
@tulda27 okna by nám měli montovat asi dva týdny před Vánocemi.
Odpovědět
Budu take moc rada za kazdy nazor zrovna toto resime ale obavam se abychom neskoncili z duvodu ceny u plastu
Odpovědět
Vzhledem k údržbě a životnosti bych šla určitě do hliníku. Máme v hliníku HS portál a ta údržba je fakt luxus. Žádné kroucení, natírání atd.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?