Orosená okna a plíseň v rozích a nad okny

Zobraz úvodní příspěvek
Moc prosím o radu. Mámě 5 let starou novostavbu (plastová okna s dvojskly, podlahové topení, dům zateplen polystyrenem...). Jakmile začne mrznout okamžitě se okna začnou hrozně rosit . Následně kolem oken vzniká plíseň, ta je zároveň i přímo nad okny v místě garnýže a i na některých místech na zdi ve vrchní části u stropu. Pravidelně větráme, okna se snažím utírat jak to jde, topíme...ale v noci vlhkost stoupne vždy cca k 68 - 70% a na oknech je moře vody. V místnostech neklesne ani v noci teplota pod 19C. Prosím o radu a zkušenosti, zda by pomohla třeba folie na okna, aby okna tak "nechladla" nebo zda nezvážit výměnu skel z dvojskla na trojskla. Děkuji za radu.
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@jaasminka A co je to podle tebe dostatečné větrání? Podle norem je to výměna celého objemu vzduchu každé 3 hodiny (orientačně otevřít všechna okna naplno na 15 minut a doufat, že vznikne průvan), a to stěží někdo v zimě bude dodržovat. Jenom příklad u mě (jsem pohodlný a mám rekuperaci): Rosný bod venku je kolem 0°C, teplota uvnitř kolem 22. Denně mi klesala vnitřní vlhkost tak o 2% a teprve po několika dnech se zastavila asi na 47 a to děláme vše pro její zvýšení (200 květináčů, fontána, sušení prádla a podobně).
Odpovědět
@blooddrunk Bohužel, ale to je obyčejná lajdáckost. Většina výrobců má doporučené řešení detailů konstrukcí s ohledem na minimalizaci tepelných mostů. Bohužel jsou firmy, co na to kašlou. To také souvisí s diskuzemi na tema, zda je vhodnější stavba se zateplením nebo jednovrstvé zdivo. V případě zateplení je to méně riskatní. I tak jsem spíše optimista a myslím že v novostavbách moc problémových tepelných mostů není. Já to proto beru tak, že pokud jsou problémy s vlhkostí, je to problém větrání.
Odpovědět
@radim2015 souhlas, jsem na tom podobně. Intenzita větrání 0.3/h, je hlavně starost o udržení dostatečně vysoké vlhkosti.
Odpovědět
My máme odvlhčovač z Lidlu, má i funkci sušení prádla (využívám v zimním období místo sušičky), koupený byl nějaký čas zpátky, netuším, jestli je vyloženě stejný model v prodeji, ale obecně můžu elektroniku z Lidlu doporucit. Hodnota naměřené vlhkosti je shodná s tou naměřenou na meteostanici. Máme starý dům a musím potvrdit, že přechodné období bylo nejhorší, ráno v ložnici i nad 70 %. Pravidelným odvhlcovanim a vytopením už je to v normě. A větrání nepomáhalo. Na stránce zpět je to hezky vysvětleno.
Odpovědět
Ahojte, strecháči! 🙂 Keďže rosenie okien je teraz v zime aktuálnou témou, v našom Magazíne sme pre vás pripravili článok. https://bit.ly/rosení-oken
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Oživím toto téma Máme od začátku stejný problém, z oken to teče každou zimu až na parapety. Euro 2006 dvojskla, rám 68mm. Prostup myslím 1,1W/m2 oknem a 1,3W/m2 rámem. Vyplatilo by se časem investovat do termoizolačních folií? Nebo nechat přesklýt na trojskla? Oken, vlastně jakožto samostatných křídel je tu asi 23 + 6 střešních oken, velké francouzské 3x2m a jedny balkonové dveře. Jaké řešení by bylo vhodnější?
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?