Dřevostavba...krbová kamna s výměníkem či bez

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli nemáte někdo v dřevostavbě krbová kamna s výměníkem či krbovou vložku. Jak jste spokojeni ? Budeme stavět dřevostavbu, bungalov 100m2, jako vytápění TČ vzduch - voda, podlahové topení. Chceme ještě krb, ale nevíme jestli s výměníkem nebo bez. Díky za rady, zkušenosti.
Odpovědět
zopakuji co jsem psal jinde. Pokud nejste nachystaní v tom topit podstatnou část sezóny, tak je krb jen extrémně drahý doplněk který zabírá místo, špiní prostor a komplikuje konstrukci domu - komín, přívod vzduchu, tepelné mosty. Další věc, 100m2 bungalov bude mít TZ okolo 2kW, to je hodně málo. I ten nejmenší horkovzdušný krbík vám ten prostor silně přetopí. Krby s rozumným výměníkem mají minimálně 10kW, vysoko nad vaše TZ. K výměníku budete potřebovat akumulační nádrž a ne malou, takže budete potřebovat také solidní technickou místnost, nehledě na investice do řízení topení. Za sebe bych doporučil, místo investice do krbu a příslušenství v řádu 100k, investujte do vrtu a tepelného čerpadla voda-voda. A pro pořádek, krb s výměníkem mám, 15kW, nicméně tím vytápím srub, dvoupatrový s podlahovou plochou 120m na patro. Nevyměnil bych to za nic na světě. Ale finančně to rozhodně úspora není, je to spíš o tom že mne to baví. Celkové náklady na krb+rozvody+AN+regulace+komín byly odhadem přes 250k, přesně to nevím, neměl jsem chuť a odvahu to počítat.
Odpovědět
@obludak To snad nemyslíte vážně platit vrt na TZ 2-3 kW, to jsou vyhozené peníze pro tento dům. Píšete při tom o čerpadle voda/ voda, to jste se asi spletl. Opravdu malé kamínka mají jen jednu výhodu a to že topí bez EE, cena kamen a komínu je zase ta nevýhoda.
Odpovědět
@wpavel haha, to je asi pravda, na 2kW vrt nedává smysl. Osobně je mi vzduch / voda nesympatický kvůli hluku do okolí, ale tady by to možná opodstatnění mělo. Pán píše že má projekt vzduch - voda, takže eliminace venkovní jednotky mi na první pokus přišla rozumná. S tak nízkým výkonem to možná není tak úplně pravda, díky za upzornění.
Odpovědět
Zdravím, máme novostavbu z cihel heluz 440 bez zateplení, zastavena plocha 200m2. K tomu krbovou vložku hoxter haka 37/50wi a k tomu 500l akumulacku. obyvak kde mame umistenou krbovou vlozku ma necelych 50m2. Ted kdyz jsou teploty kolem ty 0C tak akumulacku vytopim na 80-90C ale v mistnosti v obyvaku je kolem 23-24C. Tato vlozka je co s nejvetsim vykonem do vody a minimem do prostoru. Takze pokud chcete do drevostavby poridit kamna s vymenikem kde je ucinnost cca 20% do vody tak topeni bude nasledujici : roztopite kamna prilozite prvni davku dreva a v tu chvili prestavate prikladat pac v mistnosti bude k nevydrzeni - voda v akumulaci bude studena. Drevostavba nema zadny akumulacni vlastnosti. Chapu ze teplo z kamen je "jiné teplo" nez z plynu pripadne TC, ale pro Vasi stavbu to vubec neni vhodne reseni vytapeni. Pokud opravdu moc chcete kupte si kamna bez vymeniku s co nejmensim vykonem. A jen tak pro zajimavost. Kdybych nemel vlastni les a musel drevo kupovat tak bych volil dnes jiz jine vytapeni.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?