Dilema

3. úno 2021270

Zdravím mám dilema. Naskytla se možnost koupit ve městě byt o velikosti 3+1, s garáží a zahrádkou za 2.6 milionů. Ale za městem, cca 7 km, mám stavební pozemek bez inženýrských sítí. Výhoda koupě bytu je v místě práce, nemusím nikam dojíždět. Na pozemku sice za 2.6 milionů postavím dům, ale je to dojíždění, 2 auta a hlavně tam není ani obchod, nic. Jak být tak pozemek jsou v klidné lokalitě. Jaký máte názor vy?

 • @rajcatko1988  A kde bydlíte nyní? Za mě jednoznačně dům, mít svůj vlastní klid. V paneláku jsme si dost užili se sousedy, takže my chceme určitě do domu. Tam budeme sousedit jen pozemky nikoli zdmi a místo 11 rodin budeme mít v přímé blízkosti jen 3 domy ve velké vzdálenosti. Soukromí mít v bytě nikdy nebudete a stačí jeden blbý soused a máte zkažené bydlení. Ale 2,6 milionu na barák je nějak málo. To byste stavěli svépomocí? Ani nemáte sítě.

 • @vlada24  nyní bydlíme v paneláku ve 2+1 a ten byt 3+1 je v bytovce o 4 bytech. Dům by se případně stavěl svépomocí.

 • Ja jsem taky pro dum. V byte porad musite na nekoho brat ohledy, nikdy neni 100% vas, kdyz chodba, vchodove dvere, predzahradka a pod. jsou spolecne.

 • Sponzor fóra
 • Tak když bydlíte v paneláku v bytě 2+1, jste zvyklí na menší prostor a využít jej na maximum, takže by Vám stačil i malý ( rozumně velký ) - dobře řešený domeček. Jsou i domy na klíč kam by jste se finančně vešli, ale když by jste hodně zvládli svépomocí, tak hodně ušetříte.
  Zjistěte si jak je to s těmi sítěmi - voda ( možnost připojení na vodovod - či vlastní studna ), elektřina - tu by Vám měl dodavatel dotáhnout až na hranici pozemku ( zaplatíte poplatek dle výše hlavního jističe - za 25A jsem platil asi 12500,-Kč, k tomu pak vlastní sloupek na elektroměr ( mám plastový - cena cca 15 - 20000,-Kč ), možnost napojení na kanalizaci - pokud tam kanalizace někde v blízkosti je, zjistit kde se nachází nejbližší přípojný bod a zda je možnost se napojit / za jakých podmínek - zda jen přípojka, nebo by po Vás chtěli kanalizační řad /), nebo vlastní ČOV, případně pokud tam je někde plyn tak si zjistit to samé.
  Pak bych to všechno spočítal a budete vědět další potřebné náklady.

  Na odboru územního plánování si zjistit zda a co Vám povolí na pozemku postavit - tím bych začal jako první.

  Dům jako takový je o něčem jiném než bydlení v paneláku či bytovce, navíc 7 km není žádná velká vzdálenost, obzvlášť pokud je tam i nějaké dopravní spojení ( vlak, autobus ).
  Ten byt ve 4bytovce, s garáží, zahrádkou - za tu cenu, to je také dobrá volba, ta zahrádka - i když malá je velké plus, navíc ta garáž, to je také velké plus. Navíc je to ve městě - odpadá ta doprava, 2 auta a podobně.

  Vemte si papír, napište si plusy a mínusy a pak celkově vyhodnoťte.

 • 7 km dojíždění do práce vs. bydlení v bytě podle mě není žádné dilema.
  Pár let v paneláku jsem taky zkusil a i kdybych měl do té práce jezdit 25 km, tak budu radši na domě a budu jezdit.

 • @peju  já jsem dojížděl rok a půl 14 km do práce a pak jsem byl rád, že jsem sehnal městský byt a 600 m do práce. To dojíždění mě pak nebavilo. Je jasné, že vlastní dům v klidné lokalitě je dobrá volba. Ale mě jde spíš o to dojíždění, 2 auta kvůli dětem atak

 • @rajcatko1988  Tak o dojíždění do práce úplně nejde (v Praze MHD běžně dojíždíš 45 min.). Horší je dělat taxikáře dětem - škola, školka, kroužky. Tam není nějaká možnost dojíždění alespoň do školy autobusem třeba?

  Jinak s těmi sousedy mi přijde, že teda víc v kontaktu jsme se sousedy okolo parcely, a víc na ně bereme ohledy. Na bytě jsem nevěděla kolikrát, kdo s námi na patře bydlí. Ale výhoda domu je jasná - víc místa, zahrada...

 • Pokud je byt bez dalších větších investic volila bych byt, zvláště s dětmi předškolního a školního věku. Pozemek výhledově na postavení domu nebo i rekreační nechat až budou děti samostatné. Těžko postavíte za cenu bytu na pozemku bez sítí , hezky se to naplánuje, ale realita bývá jiná a taky barák je časově náročnější i nový než byt. Dojíždění i pouhých 7 km je dojíždění a hodně záleží na lokalitě, i při mírné zimě to může být ráno dost mazec. Moje zkušenost, Vysočina a kousek od Brna, 40 km do Brna rychlejších a jednodušších než 10 do Poličky a poději chvílku 4km Rožnovsko a to musíte každý den.

 • @rajcatko1988  Kolik vám je? Máte/plánujete děti? Můžete si nechat ten pozemek, když koupíte byt? Koupila bych byt a časem svépomocí postavila domek, pak prodala byt...

 • @katkamor  je mi 32 let a mám 2 dcery ( 2.5 roku a 3 měsíce ). Pozemek je můj vlastní takže ten mi zůstane. To zní taky jako dobré řešení postavit později.

 • @rajcatko1988   To by bylo asi dobré rozhodnutí, zatím si můžete děti užívat až povyrostou tak se můžete dát do stavby která sežere dost času a to ne jen samotná stavba ale i příprav. Nemůžete počítat že bude vše od projektanta a řemeslníků OK, proto doporučuji studovat aby jste znali možnosti co a jak udělat, prostě se na stavbu připravit.

 • @rajcatko1988  S 2 dětmi bych v 2+1 neváhala a šla do většího, když máte možnost. Stavba domu nějakou dobu trvá, obzvlášť pokud stavíte svépomocí. A pokud ten pozemek není zasíťovaný, tak se vám určitě zdrží i stavební povolení atd. My koupili připravený stavební pozemek na začátku roku 2016, stavěli jsme skoro vše svépomocí (bez větších komplikací, ale nehnali jsme to za každou cenu) a stěhovali jsme se v létě 2020, jakmile byl dům obyvatelný.

 • Take bych nevahala a byt koupila, stavbu na vlastnim nezasitovanem pozemku muzete kdykoli zacit resit a take se muze vse mozne do nekonecna protahovat.Navic si deti uziji i ten kousek zahradky co budete mit u bytu k dispozici dokud jsou male.......My jsme resili zasitovani vlastniho pozemku tak dlouho (asi 5 let) az jsme misto toho koupili dum hotovy protoze se proste objevila nabidka ktera nesla odmitnout.
  Nevim tedy jak moc rychla a realna by byla vase stavba to chce urcite zvazit. Za sebe vim ze by nam to trvalo a do bytu se zahradkou bych klidne sla a brala to klidne jako prestupni stanici k vlastnimu domu.

 • @rajcatko1988  
  Zdravím, sice nevím jaké jsou vaše finanční možnosti nebo jaké jsou ceny podobných nemovitostí ve vašem okolí ( Klatovy ). Zároveň nevím jak se Vám bude žít ve 3+1 s dvěma dětmi. Ale vím, že ceny nemovitostí pořád porostou. Možná pomaleji, možná rychleji ale pořád se v čase zhodnotí.
  Dnes bych si asi pořídil ten byt. Cena se mi zdá v pořádku. Dal bych ho do stavu, aby mě tam bavilo bydlet a nezabralo mi to hodně času a nestálo to spoustu peněz. Mezitím bych dle zjistil na odboru územního plánování co se na pozemku dá stavět a za jakých podmínek. Začal bych pracovat na dotažení sítí až k pozemku. Stavba domu od projektu ke stavebnímu povolení je +/- 12 až 15 měsíců. Takže pokud věci půjdou souběžně tak dům máte postavený do 40 a úplně v klidu.
  Zatím se Vám zhodnotí jak byt a také pozemek. Až dostavíte tak uvidíte jestli prodáte byt nebo garáž nebo jestli ho budete pronajímat.

 • @rajcatko1988 , jedná se přímo o být v Klatovech? Jestli ano, tak před rekonstrukcí, ne? Na Klatovy super cena na Horažďovice vysoká.

 • Sponzor fóra
 • S těmi malými dětmi a ve Vašem věku bych asi také šel cestou koupě toho většího bytu a ten stavební pozemek si nechal na později.
  K tomu bytu máte i nějakou malou zahrádku, garáž - to je velké plus, trochu soukromí na posezení, auto v garáži je také dobré a to že to je bytovka o 4 bytech, to je také plus.
  Děti budou chodit do školy a denní dojíždění - byť jen pár km, je stále dojíždění...

 • Kupte byt a postavte chatu. Přes týden stejně jste rád že nemusíte nic velice dělat když dojdete z práce a o víkendu budete mít kam vypadnout 😉

 • Koupila bych být, za pár let postavila domek a byt buď prodala nebo pronajala.

 • Dojíždění 7 km je nějakej problém? 😃 Já, když jsem ještě bydlel v Brně, tak jsem dojížděl jen v rámci Brna 11 km, ráno v 6, když ještě nebyl provoz to trvalo cca 15 minut, odpoledne už to bylo horší cca 30-45 mim. Jak kdy. Teď bydlíme 45 km od Brna, dojíždím 35-40 minut a nikdy bych to nevyměnil zpět za byt, kde mě srali sousedi, dupání, věčný štěkání psů, kteří chčijou do výtahu, sousedský hádky- všechno bylo slyšet. Když jsem přijel později z práce, tak nešlo kde zaparkovat, tak jsem parkoval kolikrát i kilometr od bytu, tahání nákupů z parkoviště, když byl velkej nakup nebo balíky s pitím tak klidně jít na 2x 😃 . teď neřeším, kdy přijedu z práce, neřeším tahání nákupů, v zimě nastartuju auto a ještě doma něco dělám, než jedu- pěkně rozmrzne a nemusím škrabat. Po práci skočím do bazénu, s dcerou blbnu na trampolíně, ugrijuju křidýlka, hodím tam pár drinků a máme se prostě dobře. Tak třeba vám můj názor pomůže 🙂

 • Přesně jak říká @maxxxxam.  Dneska dojíždím 25 km do práce a 25 km z práce. V životě bych už nešel do bytu, kde jsem bydlel pár let, než jsem postavil dům dle svých požadavků. Dům jde stavět na etapy - nemusíte mít všechno úplně hned, pokud na tom nejste finančně dobře. Ten klid, pohoda a soukromí je ale něco nepopsatelného a nenahraditelného.

  V obci nemáme obchod, řešíme to dovážkou jídla z Rohlíku. Nemáme tu školu, což mi nevadí, protože dcera chodí do soukromé u práce. Nemáme tu lékaře, což je mi jedno, protože si platím EUC. A tak bych mohl pokračovat...

  Je to čistě na vás. Chcete žít v králíkárně nebo v pohodlí a klidu vesnice? Je to vašich prioritách.

 • je poznat, jestli odpovídají chlapi nebo ženský. Chlap vidí hlavně ten rozdíl v kvalitě bydlení, a nelze jinak, než jim dát za pravdu. Těm (všem), co říkají - jednoznačně - dům.
  ALE: pokud máš 2 děti, tak předpoklad, že je budeš muset všude rozvážet a změníš se v taxikáře, je velmi reálný. Pak to bude - děti do školy, děti ze školy, děti na kroužky, děti z kroužků, děti ke kamarádům, a k tomu ještě práce a nákupy. A nedejbůh, že budou začínat a končit ve škole v různou dobu nebo chodit do různých kroužků v různých lokalitách. Když bydlíš ve městě, děti mohou do školy chodit samy, pokud jsi někde (na polosamotě) za městem, nelze jinak, než je vozit. Kromě toho, pokud ten pozemek není v lokalitě obydlené lidmi podobného ražení, do určité míry odsuzujete děti, aby neměli kamarády, nebo jenom omezeně. Určitě je dům lepší, ale, vzhledem k věku dětí, já bych s ním počkala určitě minimálně 10 let. Zatím budou mít děti svůj pokojík, budou si moci hrát na zahradě, vždy zaparkujete, a s bytem je méně práce než s domem, to je také bonus v období, kdy péče o děti zabírá xx (20) hodin denně

 • @esmeralda2  no jo, jenže v 10 letech vytrhnout děti z jejich prostředí, školy, od kamarádů je dost problematické.. Většina tohle nebude chtít ani za vidinu života v domě. Taky v 10 letech už děti nepotřebují zase tolik prostoru na hraní, jakoby užili v domě, my třeba máme i hernu, čím jsou starší, tak jim stačí menší pokoj. Takže si myslím, že spíš s menšími dětmi je lepší dům, když už. No a 7 km tedy opravdu není dojíždění 🙂

 • Já bych asi stavěla hned. My jsme se stěhovali před Vánoci z maloměsta z bytu 2 plus 1 v RD se zahradou do vesnice o 3000 obyvatelích a můžu říct, že konečně mám dost prostoru a klidu. Zpátky do tak malého bytu (i když v RD) bych nešla ani za nic, šlapali jsme si tam po hlavách, málo úložných prostorů, neukliditelné, nešlo si nikam zalézt...... Teď je to nebe a dudy. Děti máme 3. Nejstarší 11, nemladší 6. Stěhování nejhůř snášela nejstarší, nejmladší nejlépe. Ale i nejstarší už si z 90% zvykla, i když ještě ani spolužáky kvůli covidu naživo neviděla. Dále za ní jezdí občas o víkendu kamarádky z bývalé školy.
  Ve městě jsem je na kroužky i do školy a školky stejně vozila - vše bylo dál než 1 km a když člověk přijede z práce ve 4 a ve čtvrt na 5 začíná kroužek, stejně vezme auto. Tady budou jezdit autobusem 2 km.

 • Esmeralda má v něčem pravdu. pokud bydlíte v úplné prdeli, kde není škola, školka, obchod, pošta atd... tak to je samozřejmě těžší.

  A tady mám zase srovnání: Já jsem vyrůstal v Brně na sídlišti, provoz, hluk, všude paneláky, jako děcko jsem to samozřejmě nevnímal, ale je to všude samá fetka, cigoši a je tam mnohem víc individuí, než na vesnici, takže rodiče měli větší strach, nehledě na to, že školky byly všude plný, tak jsme jezdili do jiné městské části.

  Manželka je z vesnice, kde není vůbec nic. Všichni se tam znají, nejsou tam žádní cigoši ani fetky, je tam klid, skoro žádnej provoz- rodiče neměli strach ju pustit ven, do školy se jezdilo školním busem, kterej byl cca 100 m od baráku. A že by byl problém s kamarádama? Vůbec ne. Jasný, v Brně jsme šli ze školy, skočili jsme si zahrát fotbal a pak jsme se rozprchli do paneláků. Na vesnici si jen musíte hlídat čas skrz autobus. Když se s manželkou o tom bavím, tak ta by dětství na vesnici nikdy nevyměnila...

  Samozřejmě jsou i vesnice, kde škola, školka atd... jsou, to je samozřejmě ideální a nemusíte nic řešit 🙂

 • @petta33  já si zas myslím, že děti starší než 10 let se spíš samy obslouží, do školy, za kamarády nebo vůbec do města autobusem dojedou i samy (pokud tam nějaká hromadná doprava jezdí). Pokud je to 7 km, není potřeba měnit školu ani nijak jinak vytrhávat děti z jejich prostředí. S těmi mladšími je to úvazek na 150%, který má téměř vždy máma (to mám odzkoušené), a táta je většinou spokojen s tím, že vydělal na to druhé auto. Pokud je třeba popojet autem z lokality, která je mimo město, tak je problém dojíždět i z menší vzdálenosti. Pokud jsi ve městě, kde jezdí MHD, tak naopak není problém dojíždět i víc než 7 km

 • @maanna   máš pravdu, že větší děti jsou víc zvyklé na prostředí, pak je to o vysvětlení a o raciu, nejenom o emocích. To co navrhuje @mat11  - chata na pozemku s případným pozdějším přestěhováním by bylo určitě dobré řešení

 • chata na pozemku s tím, že tam za pár let postaví barák je podle mě nesmysl. Chata bude taky stát prachy a zabere to čas. Je to dost polovićatý řešení. Postavil bych barák a hotovo. Ale to si musí zakladatel nakonec zhodnotit sám 🙂

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Články od našich partnerů
  Zvolili jste HELUZ dům roku 2021, seznamte se s výherci
  Jak vybrat masážní vanu a vše, co kvalitní zařízení nabízí?
  4 tipy na dokonalý home office v podkroví
  Archiv článků od partnerů