Spojení dvou bytů v panelovém domě vedle sebe

13. úno 2018130

Máte někdo zkušenost se spojováním dvou bytů v paneláku, které jsou vedle sebe? Je to možné probourat, nevadí tomu nějaká legislativa? A jak je to potom s placením poplatků za byt - dají se spojit, nebo se platí třeba dvakrát fond oprav?

 • Tak budeš muset mít vyjádření a návrh statika, souhlas společenství vlastníků, ohlášení stavebnímu úřadu a bude vám to muset provádět odborná firma.

  My jsme o tom uvažovali (ne tedy v paneláku), fond oprav by se pak platil jednou (ale to už je detail). Ale cenově by to vyšlo natolik, že by se nám to moc nevyplatilo (navíc dispozice pak asi nejsou takové, jako u bytu, který je rovnou stavěný jako velký)

 • Pro bourání v nosné zdi potřebuješ statika, souhlas 75 % podílníků v domě (nosná zeď patří všem) a na základě toho si podat žádost o stavební povolení. Společenství vlastníků je do toho šumák, pokud budeš mít těch 75 %, nepotřebuješ od nich nic (my budeme řezat nosnou zeď mezi obývák a kuchyň a stav. úřad řekl, že pokud budeme mít podpisy všech na stoupačkové řadě, tak jim stačí jen k tomu razítko od předsedy SVBJ - výbor nám ho ale odmítl dát, tak jsme museli shánět 75 % vlastníků).

 • Už tu bylo řečeno: 1. statik posoudí, jestli je to zásah do nosné konstrukce, 2. pokud ano, tak je třeba stavební povolení se všemi náležitostmi. Ale je tu ještě jedna otázka. Zda to zůstanou dva byty pouze propojené dveřmi nebo zda stavebními úpravami vznikne pouze jedna bytová jednotka. V prvním případě budete mít 2 byty a budete platit do fondu oprav za každý byt příslušnou částku. Pokud byste ale chtěli provést kromě dveří další stavební úpravy, kterými by byla ze dvou bytových jednotek vytvořena jedna, bylo by potřeba ke stavebnímu povolení doložit smlouvu o výstavbě s ostatními vlastníky domu, která by řešila změnu spoluvlastnického podílu, protože by pak bylo potřeba zanést tuto změnu do katastru 🙂

 • Sponzor fóra
 • My tohle kdysi v bytě plánovali, ale zjistila jsem, že bych potřebovala 100% souhlas vlastníků, tak už jsem dál nepátrala, protože mi bylo jasné, že to ztroskotá už jenom na tomhle.

 • @keila  Ano, je to tak, smlouva o výstavbě je smlouva se všemi vlastníky 😐

 • Pokud vím, tak do fondu oprav se většinou přispívá dle velikosti podlahové plochy bytu (popř. dle poměru bytu na celkové výměře všech bytů). Tudíž pokud máte byt malý platíte méně, pokud byt velký platíte více, pokud si spojíte byty dva, platíte dle výsledné plochy (stejně, jako pokud by jste vlastnili dva různé byty v domě)

 • dovolím si obnovit diskuzi ohledně propojení bytů v paneláku, má tu někdo reálnou zkušenost? Co všechno to obnáší jsem si tak nějak zjistila, spíš hledám někoho, kdo to tak skutečně má.

 • to může být dobrý nápad, jen to bude potřeba asi velkou rekosntrukci.

 • Obnovuji tema. Ma nekdo jiz realnou zkusenost s propojenim, ci porizenim jiz propojenych? Diky

 • @gepe  Moc obecná otázka, zkušenosti jistě existují. Záleží na majiteli objektu, vlastnictví apod.

 • @travas
  1: panelovy dum SVBJ - OV oba byty, ktere bychom chteli propojit rekonstrukci a vytvorit kompaktni jednu bytovou jednotku.
  2: panelovy dum SVBJ - OV byt jiz po predchozi rekonstrukci, jedna bytova jednotka z puvodnich dvou.
  Na co si dat primarne pozor pri porizovani techto bytu (katastr, fondy, aj.) a jak se bydli pokud nekdo ma zkusenost s takovym panelakovym atypem 🙂

 • @gepe  1 .pokud mají oba stejné podíly tak k propojení stačí souhlas od půlky SVJ a mít nové zaměření.

 • @mitoma  diky!

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?