Spotreba plynu na deň

Dobrý deň. Nasťahovali sme sa v lete do 3izboveho podnajmu. Žijeme na najvyššom poschodí a mame kondenzačný plynový kotol. Toto je naša prvá skúsenosť s kotlom. Plyn máme na varenie, ohrev vody a topenie. Zaujímalo by ma, koľko je normálne spotrebovať metrov kubických plynu na deň. Včera večer som si zapísala hodnotu 8530 m3 a dnes večer je to 8535 m3. Je normláne za deň spotrebovať 5m3 plynu? Celý deň sme nič nevarili. Kotol nechávame na 17 stupňov na termostate, aby nedošlo zbytočne k podchladeniu bytu a k plesní. Večer zvýšime teplotu na 19 stupňov na termostate. V každej miestnosti mame radiátory na 2jke. Bojím sa, že by došlo k plesní pretože je to dosť vlhký byt a myslela som, že je to taka normana hodnota, takže radiator nevypinam nikde... cez celý deň sa zapne kotol max 3x, zrejme ked sa zníži teplota pod 17 stupňov. Večer však spína v kuse, ked navýšime hodnotu na 19 stupňov. Na noc zase znížime hodnotu na cca 17. Na radiátoroch nechávame 2-jky stále.... Moja otázka znie, robíme niečo zlé? Nevyznám sa do toho, ale čo som googlila tak mi príde 5m kubických za deň nejako veľa alebo čo myslite vy? Ďakujem za rady .. mimochodom kotol večer spina na hodnotu 62 stupňov aj keď horúcu vodu pustíme tak na cca 62. Tak bol nastavený, už keď sme sa nasťahovali. Neviem, či je to ok alebo nie, nechcem do toho zasahovat mam pred tym rešpekt. Budem rada za nejaké rady od skúsených.
Odpovědět
1m3 je asi 10kWh elektřiny (energie) takže máte potřebu 50kW energie denně, což není nějaké extrémní, nicméně v 17C je to více na 3 pokojový byt. Je to zateplené? Okna?
Odpovědět
Profilova fotka
Kotel večer furt spíná proto, že když se nastaví termostatická hlavice na II a zároveň 19 °C na prostorovém termostatu, tak tohoto stavu není možné dosáhnout, ventil zavře dřív než je dosaženo požadované teploty. Tedy provozovat to takto není vhodné. Nadtavte ty radiátory alespoň na III a pak můžete alespoň normálně regulovat teplotu do cca 22°C. A jinak těch 17 je brutus, stejně těch 5 kubíků.
Odpovědět
Najvyššie poschodie je velka strata tepla cez strop a ked aj rohovy tak vlastne na 3 strany ak nie je zatepleny, teplota 17 st. je hranična na tvorbu plesní, tych 19 je pre mňa málo a to kurime na 21,5 st. Berme že kotol musi dohnať rozdiel 2 stupne a to na úkor vyšieho vykonu, tych 5m³ v zime je v poho... Ešte dajte typ a vek kotla... Znižil by som teplu vodu na 55 st. a kurenie na max. 50 st.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od nikolka1313:

Dobrý deň. Nasťahovali sme sa v lete do 3izboveho…
@nikolka1313 tak nízká teplota je teda mazec. Ale spotřeba je ok pokud má byt velké ztráty. Na plísně to je na hraně lepší mít furt aspoň 19 a na radiatorech určitě přidejte tak mají malý průtok a kotel může hodně cyklovat.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od nikolka1313:

Dobrý deň. Nasťahovali sme sa v lete do 3izboveho…
@nikolka1313 To určitě není normální. Tolik spotřebujeme v těchto dnech v našem poměrně velkém bungalovu, topíme přes den na 22,5 st., noc na 20 st. a kotel máme normální, ne kondenzační (který by měl být úspornější). Je v tom topení a ohřev TUV. Bez vaření, to máme na elektřinu (indukce).
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od pyramis:

Kotel večer furt spíná proto, že když se nastaví …
@pyramis tak potom tomu nerozumiem. Myslela som si, že 2jka na radiatore je max 20 stupňov, takže napr 17 stupnov a keď nastavím prostorový termostat tiež na 17 stupňov, tak to dáva zmysel. Ale asi je to blbosť. Na radiatore pri prostorovom termostate nie je hlavica, ten jediný je otvorený uplne vždy. Takže zmysel dáva nastaviť ostatné radiatory na 3jky a na termostate napr 20 ? Lebo kotol stále spína a už neviem čo mám robiť. Ďakujem.
Odpovědět
Profilova fotka
Když je termohlavice nastavena na dvojku tak už při 17(19) začíná škrtit průtok, kotel má velký výkon a nezvládne ho předat do jediného radiátoru a dojde k ciklování.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od nikolka1313:

@pyramis tak potom tomu nerozumiem. Myslela som …
@nikolka1313 Asi záleží aká hlavica. Zažil som v starom byte aj "termo" hlavice, ktoré príliš nefungovali. Na 1 bol radiátor studený a na 1 plus dva milimetre bol žhavý, že na ňom nešlo udržať ruku a v miestnosti hic. K tomu cyklovaniu, koľko máte radiátorov a aké sú veľké? Plechové alebo liatinové?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

@nikolka1313 Asi záleží aká hlavica. Zažil som v …
@roman_ hlavice obyčajne od 0 do 5. Pričom na 2jke sú horúce na 3jke tam už nemôžem držať ruku. Radiátorov mame 5. Bez hlavice v kuse otvorený dlhý 1,6m, ktorý je v miestnosti s termostatom. A potom rebrikový v kúpeľni a tie 3 sú obyčajné plechové asi 100 metrové na dĺžku. V každej miestnosti v podstate jeden radiator. Ale v dvoch z nich praská ak topí kotol. Dole v pravom rohu, lenže sú ovzdušnené. Tak neviem, či aj to môže niečo znamenať. Aj keď dám kotol na 20 a zapnem na trojky radiatory, tak kotol spina stale a spotreba plynu uteká neúrekom.
Odpovědět
Profilova fotka
Podle toho zvuku by tely radiatoru mohly být škrceny na průtoku ventily. Tak ještě zkusit víc otevřít ventily, pokud jsou jimi opatřeny.
Odpovědět
@nikolka1313 to jak jsou radiátory horké neovlivňuje hlavice na něm ale teplota nastavena na kotly. Ty hlavice fungují podle vzduchu samozřejmě to není úplně přesné. A skoro každý výrobce to má jinak trochu. A funguje to tak že když se nastaví třeba 3 tak to bývá teplota kolem 21. Tak hlavice od nějakých už 18-19 stupňů za Ina škrtit průtok s tím že při 21 stupních se uzavře. Problém u vás bude i že kde máte termostat máte radiátor na plné takže tuhle místnost rychle vytopi ale ostatní co jsou přiškrcené nemusí stihnout místnost vytopit než termostat vypne.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od edison101:

@nikolka1313 to jak jsou radiátory horké neovlivň…
@edison101 no ešte jedna vec by ma zaujímala. Jedná miestnosť je rohová. Pod nami susedia netopia, lebo sa tam nezdržiavaju vôbec a nad nami je strecha. No a tato miestnosť je chladná nonstop, sú tam 3 okná, jedne balkónové dvere, aj keď tam zapnem radiátor na 3jku alebo 4rku, na termostate dám 20, tak môže kotol topiť aj celý deň aj tak je v tej miestnosti zima. No a mňa by zaujímala taka vec, že kotol pozná ci je v tej miestnosti stále málo stupňov a preto stale topi a nezastavi sa? Alebo on sa zastaví len na základe tej jednej miestnosti, kde je prostororvý termostat? Tie hlavice na radiatore dávajú nejaký povel kotlu? Pretože tam, kde je prostorovy termostat je podľa mňa izba vyhriatá až až no a kotol tak ci tak si ďalej topi, spina. .. možno budem za hlupáka, ale asi prvý krát mam skúsenosť túto zimu topiť s kotlom, tak sa snažím mať v tom úplne jasno. Ide mi hlavne o to aby som zbytočne nevytápala izbu, ktorá sa nedá vytopiť na požadovanú teplotu a možno preto pretopim 5m3 za deň. Ďakujem za rady a nazor od každého, kto mi vie ešte poradiť. Mimochodom ten ventil som povolila a pomlhlo mi to, radiátor prestal úplne praskať. Takže vrele ďakujem za radu @pyramis
Odpovědět
Článek se načítá

Odpověď na příspěvek od nikolka1313:

@edison101 no ešte jedna vec by ma zaujímala. Jed…
@nikolka1313 Vůbec nechápete jak funguje termohlavice a jak funguje topení. Je totálně jedno jestli je na 3 4 nebo klidně 5, když tam budete mít 15C tak bude topit tak jak tak, to neřídí průtok, ale termohlavice je řízení teploty podle vzduchu, tím se otevírá nebo zavírá ventil. Termohlavice vám do kotle nic neposílají akorát je to tak, že ona uzavře, tím pádem radiátor netopí > Kotel nemá odběr, natopí se na teplotu termostatu V KOTLI! který je od 30 do 90C nějak nastavený a vypne, pak až ochladne tak zase zapne...... Jinak pokud máte termostat třeba v obýváku, tam radiátor je vřelý a za chvilku je tam teplota dle termostatu na zdi, tak vypne vše a v místnosti někde za rohem bude zima.
Odpovědět
@nikolka1313 no jde o to jestli tu místnost potřebujete vytopit. Hlavice žádný signál neposílají prostě se zastaví jen průtok a kotel řídí jen termostat bohužel pravděpodobně máte špatně umístěny termostat že je v místnosti co jde rychle vytopit a jiné místnosti se prostě vytopit nestihnou protože se kotel dřív vypne. Řešení jsou dvě pokud je to bezdrátový termostat tak ho dát do studené místnosti a tam radiátor otevřít na plné a ostatní radiátory mít řízené hlavici. A pokud je drátový tak přiškrtit radiátor u něj aby tu místnost tak nevytapel a topení mělo čas jiné místnosti vytopit. Bohužel pokud soused pod váma netopí a jste pod střechou tak máte obrovské ztráty a ta spotřeba je normální a bude o dost vyšší když budete topit více. Máte nejhůř umístěny bytjak jen to jde a vždy protopite majlant.
Odpovědět
Profilova fotka
Pokud je přístup na půdu, tak bych nakoupil pár rolí vaty a nad pokoji je rozbalil :-).
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od nikolka1313:

Dobrý deň. Nasťahovali sme sa v lete do 3izboveho…
@nikolka1313 Ano je to tak, hlavice neřídí teplotu v místnosti ale teplota v okolí hlavice řídí termostatický ventil. Ještě se může jednat o správné nastavení samotných ventilů.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?