U bytu není společenství vlastníku jednotek, komu se platí příspěvek?

Požádali jsme (asi jako jediní) o převod z družstevního bytu do osobka. Bude provedeno na konci roku, a v lednu 2020 vklad na katastr. V našem domě není SVJ - společenství vlastníků jednotek (jen DRUŽSTVO). Komu se platí přípspěvek na správu domu (fond oprav?) ?? Co se bude dít dál?
Odpovědět
@biedronca No tak bude založeno SVJ a budete platit nejspíše poplatky jemu, ne?
Odpovědět
@bayt No ale kdo ho založí, když jsme jidiný asi v baráku kdo chce byt do osobka?
Odpovědět
@biedronca Tohle je podle mě dotaz spíš na právníka a nebo nějaký specializovaný portál. Ale rychlým googlením jsem našel, že nebudete mít SVJ: https://www.drasar.as/jak-a-kdy-zaloz... Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je aslespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce. Do veřejného seznamu se nazapíše vlastnické právo k další převedené jednotce, pokud není prokázán vznik společenství vlastníků. To neplatí při nabytí jednotky do vlastnictví prvním vlastníkem. Ale komu a jak budete platit, to mi jasné není. Jeden vlastník jste vy, jeden družstvo. Ještě zajímavý článek je tady. https://www.penize.cz/vlastnictvi-nem... Ale nečetl jsem to celé. To už nechám na Tobě. :)
Odpovědět
@bayt aha, špatně jsem četla :)
Odpovědět
@atilius Takže myslíte, že se obrátit na radu spíše právníka jo? :-) to mě netrklo vubec..
Odpovědět
@biedronca No, já bych začal dotazem na družstvu, protože jich se to bude týkat taky. A třeba vám tam normálně lidsky řeknou co a jak. A kdyby to nezabralo, tak nejspíš právníka.
Odpovědět
Profilova fotka
Nemáte povinnost zakládat SVJ, to vám ale nebrání jej založit. Podle mě by to bylo nejlepší řešení. Domluvte se na tom s družstvem.
Odpovědět
@jakuda ja jsem obyčejný člověk,asi tohle vyžaduje hodně papírování a i financí ne? Proč je pro mě vyhodnější SVJ založit? víte trošku o této problematice více? KOmu se tedy budou platby hradit?
Odpovědět
Profilova fotka
Založit SVJ není zas tak složité. Pro vás je asi nejjednodušší ho založit prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám. V podstatě to znamená do prohlášení zahrnout i stanovy nově vzniklého SVJ. Alternativou je schválení stanov všemi vlastníky domu, to ale musí být za přítomnosti notáře, takže zbytečná komplikace. Pak už zbývá jen zápis do rejstříku společenství na rejstříkovém soudu což uděláte vyplněním formuláře a přiložením potřebných příloh. Pokud se časem od družstva odtrhnou další byty, tak se stejně založení SVJ nevyhnete, takže je dobré to udělat hned. SVJ je pak právnická osoba, která může vlastnit například bankovní účet pro správu fondu oprav, o jednotlivých krocích SVJ rozhoduje buď volený výbor nebo shromáždění členů SVJ.
Odpovědět
@jakuda Ja bych nerada spravovala učet na správu domu a vubec zakládala SVJ. Pokud se možná časem - ani nevím jestli u ostatních to je vubec možné - přidají další byty, je nutné abych ho zakládala JÁ, jakožto první převoditel do OV? a KOMU se ted bude platit poplatek za správu domu? A jak je to pokud se v domě bude něco opravovat (vytah, osvětlení, nové vchodové dveře)? Ja jsem moc ráda, že mi poradíte :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@biedronca Však to byste vůbec nemusela dělat vy a pravděpodobně ani nedělala. Prostě byste Vy a družstvo byly jedinými členy SVJ, zvolili byste si předsedu a místopředsedu ... vzhledem k tomu, že máte mnohem menší podlahovou plochu, tak by pravděpodobně předseda družstva byl i předsedou SVJ, založil by se účet na právnickou osobu (to by mohl udělat kdokoliv z Vás) a tam by se posílali peníze. Jelikož družstvo stále drží většinu podlahové plochy, tak by o správě stejně rozhodovali převážně oni (mohli by vás jednoduše přehlasovat), ale alespoň byste měla nějaké právo do hospodaření nahlížet a kontrolovat ho.
Odpovědět
@biedronca Nechápu co vás současné době nutí k převodu do OS. Byty v OS dnes chtějí pouze spekulanti. Pro vlastní bydlení v bytovém domě je výhodnější Bytové družstvo.
Odpovědět
Článek se načítá
@travas Protože na družstevení byt musíme mít šílený uvěr ze stavebního spoření. Drahý a přeplatíme 250 tis... navíc. Na byt v osobku pak refinacuju na hypotéku a tam je to mnohem , mnohem výhodnější.Jak urok,tak splátky, doba.
Odpovědět
@jakuda Jo takhleeee :-) chápu, díky moc. A když SVJ nebude založeno, komu budu posílat peníze na správu domu, opravy?
Odpovědět
@biedronca Vzhledem k tomu, že jste jediná a zbytek domu družstevní, vyčíslí vám družstvo výši příspěvku do fondu oprav nebo něčeho v tom smyslu a to budete platit. Protože už dneska dělá někdo správu domu a na 100% je to právě to družstvo. To ji bude dělat dál.Nevýhodou bude, že všechno okolo domu bude rozhodovat družstvo a vy budete mít minimální možnost do toho rozhodování jakkoliv zasáhnout. Ale zároveň to budete platit. Pokud potřebujete poradit okolo toho, existuje tuším portalsvj.cz , což je něco jako zde střecha, ale pro vlasníky bytů. Tam vám poradí i kvalifikovaně.
Odpovědět
Profilova fotka
@petros4 To není tak úplně pravda. Měli by si zvolit správce, který se o nemovitost bude starat na základě vzájemné smlouvy o svěřeném majetku. Pravděpodobně správa skončí tak jako tak na družstvu, ale ta smlouva by tam měla být.
Odpovědět
@petros4 @jakuda jak se řeší situace, kdyz si vezme panelak novy uver,treba opravu schodiste?
Odpovědět
@jakuda @biedronca a kolik a co tedy budu vlastně družstvu jako spravci platit?
Odpovědět
Profilova fotka
@biedronca Bez SVJ blbě, buď byste museli mít podmínky ošetřeny ve smlouvě o správě majetku, nebo když se nedohodnete, tak toto bývá předmětem zbytečných soudních tahanic. Členem družstva prostě nebudete. Platit byste měla minimálně fond oprav a správu, do které bývá zahrnuto účetnictví, náklady za společné prostory, úklid a odměny výboru. To ale všechno bude záviset na stanovách, nebo smlouvě. Už jste se o tom bavila s předsedou družstva? Určitě má taky svoje představy co a jak.
Odpovědět
@jakuda Takže bych měla zajít na družstvo, a od toho se odpíchnout, že? Smlouva o správě majetku,když nebude SVJ, je prosím co, a k čemu dobrá?
Odpovědět
@biedronca já bych se teda do zakládání SVJ nehnala, pokud jste jen jeden byt. Stejně si nic neprosadíte, protože družstvo má většinu hlasů akorát to bude stát zbytečné finance navíc a všechnu tu správu bude dělat družstvo, jako už vlastně dělá do teď. Podílela jsem se na práci výboru SVJ, teď to dělá manžel, takže docela vím, co to obnáší.
Odpovědět
@betelgeuzz No právě, přesně tak. Ja se do toho určitě taky nebudu hrnout, pokud to nebude bezpodmíněčeně nutné , nebo pro nás vyhodnější.
Odpovědět
Profilova fotka
@betelgeuzz já nesouhlasím, taky jsem byl dlouhodobě předsedou svj a mám opačný názor než vy. Založení SVJ drahé není, stanovy se dají stáhnout a upravit jen drobnosti. Dokonce se dá obejít bez notáře, pokud se to udělá v rámci prohlášení vlastníka o rozdělení.. Spousta věcí je pak dána zákonem. O to je to jednodušší. Zatímco smlouvu o správě majetku bude muset sepsat právník. Do toho bych bez právníka nešel. Správu bude dělat družstvo tak jako tak. S tím souhlasím. Být předsedou družstva, tak to SVJ chci založit sám od sebe. Stejně pokud se časem trhne někdo další, tak se bude muset založit. Tak proč to nevyřešit rovnou správně. @biedronca ano, zajděte na družstvo, bez něj stejně nic nevyřešíte.
Odpovědět
@jakuda nepsala jsem, že je drahé, ale že jsou to další finance navíc. Minimálně 2 tis za vklad do rejstříku. U stanov se dá obejít bez notáře, ale člověk musí být nějak znalý, pokud nemá zkušenost s SVJ, tak bych si nevzala na triko udělat sama stanovy, nebo je od někud jen zkopírovat. Spousta je dána zákonem, ale to si zase musí někdo nastudovat a hlídat. A proč to neudělat rovnou? protože teď to bude jen na tazatelce, ohlídat, jestli je vše správně. Zatímco pak jich bude víc.
Odpovědět
@biedronca @jakuda no a druhá věc je, co bude chtít družstvo. My si tady můžem filozofovat, co je lepší, ale když družstvo řekne, že zakládat SVJ nechce, tak těžko si to tazatelka prosadí proti družstvu. Když naopak družstvo řekne, že chce zakládat SVJ, samo se ustanoví jako předseda, protože má většinu, tak tazatelka nic neudělá. Jestli si dobře pamatuju z jiného dotazu, tak družstvo už prodalo nějaké byty v jiných domech, takže už budou mít asi nějaké praxi, jak postupovat a budou to chtít stejně.
Odpovědět
Profilova fotka
@betelgeuzz Souhlasím a pokud s tím už družstvo má zkušenosti, tak opravdu není či řešit.
Odpovědět
My tam jdeme dneska, tak se snad dozvíme víc. Na Družstvu nejsou v ničem vstřícní... jen at solíme peníze,ale žádná pozitivní odezva ne. Už jen proto, nechci družstvo podporovat.
Odpovědět
@betelgeuzz @jakuda Jeste dotaz, než tam půjdeme. PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKA... to dělá družstvo. Oni pak vezmou to prohlášení, my uhradíme zbytek anuity, oni byt převedou do OV a pak vloží nás na katastr? Nebo nejdřív vloží na KN prohlášení vlastníka (rozdělení jednotek), pak my uhradíme zbytek anuity,schválí převod a až následně nám umožní vklad na katastr?
Odpovědět
Profilova fotka
@biedronca https://www.radcenafinance.cz/finance...
Odpovědět
@jakuda Takže začínam být znepokojena. Žádost o převod bytu do OV jsme dali v lednu letošního roku. Pouze 1x ročně tj. k 31.12 druzstvo byty převádí. Dnes je září, a nenašla jsem náš dům - náš byt v Katastru Nemovitosti (prohlášení vlastníka - rozdělení jednotek). ...... 1) žádost o převod do OV (leden 2019) 2) prohlášení vlastníka - rozdělení jednotek 3) uhrada veškerých závazků, anuita, uvěr na domě 4) smlouva o převodu bytu do OV (prosinec 2019) 5) vklad na katastr nemovitostí (leden 2020) Nebo je tento postup špatný? Mýlím se?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?