Vlhkost v bytě. Rada s koupí odvlhčovače, případně jiné řešení.

Dobrý den, máme byt 1kk s loftovým patrem v podkroví (přízemí cca 30 m2, otevřené patro 10 m2). V bytě je příliš vysoká vlhkost. Střešní okno (pod kterým není žádné topení) je vždy velice orosené, až kapky tečou po zdi a v rohu se začíná dělat plíseň. Rovněž se i plíseň začala dělat v rohu v dolní místnosti. Větrat se snažím pravidelně. Zvažuji koupi odvlhčovače. Rozhoduji se mezi dvěma variantami: 1) jeden "velký" s dostatečným výkonem 2) dva "malé", zvlášť do přízemí a do patra V případě varianty 1), umístit do patra, nebo přízemí? Děkuji za všechny rady. případně další řešení vlhkosti.
Odpovědět
@jirikk55 Proč je tam vlhko? Hlavně počítejte že ten vysoušeč má také nějakou spotřebu.
Odpovědět
Nebylo by lepší to řešit ? Přecijen asi to nebude jen vlhko, ale celkově vydýchaný vzduch. Ta rekuperace bude sice dražší na pořízení, ale vrátí se na provozních nákladech.
Odpovědět
Vypadlo mi tam slovo 🙂 Chtěl jsem napsat: Nebylo by lepší to řešit rekuperací?
Odpovědět
@wpavel občas se dá sušák s prádlem a digestoř je bez vývodu mimo místnost, pouze s filtrem. Do koupelny stále dveře zavřené. Jinak nevím, čím je tam vlhko.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Byt je celý zrekonstruovaný, v domě též po celkové rekonstrukci. Byt jsme takto již koupil a pouštět se do rekuperace u nově zrekonstruovaného bytu se mi bohužel nechce 😞.
Odpovědět
@jirikk55 Tam se nějak zasahovalo do zdiva? Je mi jasné že se v této době špatně větrá když utíká ven i teplo. Větší vlhko bude asi nahoře a na tu spotřebu otestujte jen jeden vysoušeč. Chce to udržovat v bytě teplo a potom rychle průvanem vyvětrat. V dolní části není asi moc teplo proto se ta plíseň tam začíná chytat na zdi které jsou studené, může to být i ošizenou izolací.
Odpovědět
Termokamerou zjistit rozložení teplot v okolí střešního okna a následně rozhodnout o nápravě a řešení.
Odpovědět
@travas V dnešní době by to okno mělo být 3sklo.
Odpovědět
@wpavel dům je z roku 1920 cca (byla to pouze ruina neobydlená a komplet zrekonstruovaná a udělané nové byty, jak moc bylo zasahováno do původního zdiva nevím. S tím topením právě nevím, jak na to. Byt má jeden El. radiátor v dolní místnosti. Stačí chvíli topit a v horní místnosti je velmi horko a dole téměř zima. Proto moc netopim a dále jsem celý den v práci a vracím se až na večer a nechavat zaple topeni celý den se mi nechtělo. Myslíte tedy spíše topit celý den? 😬😬
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Profilova fotka
Dobrý den, rád bych odpověděl na Váš dotaz. V případě příliš vysoké vlhkosti v bytě doporučujeme koupit lokální rekuperaci například Dalap ZEPHIR Simple a instalovat ji do rovné obvodové stěny, pokud máte tu možnost. Náklady na pořízení pokojové rekuperace nejsou o tolik vyšší než u kvalitního odvlhčovače vzduchu, ale narozdíl od odvlhčovače nabízí rekuperace dlouhodobé řešení, a to nejen snížení vlhkosti, ale také pravidelnou výměnu vzduchu při minimální tepelné ztrátě. Pro odvětrání větších prostor doporučujeme použít dvě jednotky najednou se synchronizovanými cykly v závislosti na jejich vzájemné poloze. Instalace je bez problémů i v bytě po rekonstrukci, stačí připravit otvor do zdi a přivést k němu elektřinu. (Některé rekuperace se dají zapojit do zásuvky) Pokud nemáte možnost instalace rekuperace, tak jako další řešení, jak se zbavit nadměrné vlhkosti, doporučujeme zakoupit odvlhčovač. Ideálně nějakou větší variantu a umístit přímo k místu, kde vzniká největší vlhkost. Pokud se rozhodnete pro koupi odvlhčovače, je zase třeba počítat s vyšší spotřebou energie a tedy s tím spojenými náklady na provoz. Narozdíl od rekuperace ale neřeší výměnu vzduchu, pouze vysává nadměrnou vlhkost, která pak kondenzuje a je třeba ji z přístroje vylévat. Nejedná se tedy o dlouhodobé řešení. Pak je samozřejmě zapotřebí i pravidelně větrat a to nejlépe nárazově, tedy otevřením oken dokořán v pravidelných intervalech několika minut. Ideálně provádět nárazové křížové větrání otevřením oken na protilehlých stranách bytu, aby vznikl průvan a místnost se náležitě vyvětrala. Co se týče problému s jedním radiátorem a hromaděním tepla u stropu, je ideálním řešením instalace stropního ventilátoru, který nejen že Vás v létě příjemně osvěží, ale hlavně Vám po celý rok bude pomáhat rovnoměrně distribuovat teplo v celém prostoru. I tímto způsobem je možné snížit náklady na vytápění. (V přízemí bude příjemné teplo daleko dříve) To je za mě z hlediska rad to nejpodstatnější, jak vyřešit Váš problém. Pokud by Vás cokoliv zajímalo, neváhejte se zeptat. Rád Vám pomohu, případně i s výběrem vhodného zařízení. S pozdravem Honza za Tým VENTILÁTORY.cz
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?