Pohyb krovu a utržení od zdí?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím stavebníky, mám dotaz, jestli je možné, aby se pohnul krov během posledního týdne tak moc, že by popraskaly všechny spoje mezi SDK a zdima v patře? S tím, že popraskaly taky další zdi, hlavně nad futrama téměř už všude a nebo napojení štítu a příčky? Kdy praská kolmo dolů a plus lze vidět trhlinky směrem do té zdi jak štítové tak příčky? Otec se včera vyběhl podívat a nevěřil vlastním očím taky. Podle mě ten krov na praskání příček nebo trhání štítu od zdi do ulice vliv nemá, na střeše plech
Odpovědět
@petrmm 2 máme obnovené a funkční, třetí vykopána u toho ořešáku z půlky (nad vodu) je tam žebřík a z ní udělaná komora na skladování zeleniny, máme tam kachle na zemi a bedýnky. Čtvrtá je metr od sousedove zdi, tak ta je zasypána, tam je stejně chlév, takže voda by byla zbytečná a je to na stejné zvodni jak má on, který říká, že voda skoro žádná, takže by neměl nic. Ta pátá u domu bude pravděpodobně pod zahonkem na terase a nebo pod betonovou terasou, takže možná se mi podaří přesně lokalizovat ( L dráty se tam totiž kříží +- 2m dokola), ale kopat asi nebudeme, jedině že by jinde došla voda, ale to se nestalo
Odpovědět
@panlorenc Jakou skvělou radou ? Je běžný postup že pozemek který trpí vysokou hladinou spodní vody nebo je zamokřený se běžně napřed osazuje dřevinami které půdu zpevní a zbaví nadbytečné vody. Dodržení ochranných vzdáleností od domu jsem uváděl.
Odpovědět
@vladimir_sacha Tak jestli si stavěl podle tohoto plánku, tak se ani těm problémům nedivím 😄
Odpovědět
@petrmm A vy snad víte, že tam je vysoko HPV?? @vladimir_sacha k tomu baráku ani nemá normální projekt. A i kdyby tam byla vysoká hladina, tak se základy problém jak říká nemá. Tak co tady soudíš? To jako bych teď na základě ničeho usoudil, že jsi třeba automekánik.
Odpovědět
@petrmm Ano, to běžné je, ovšem jak říkám, tady je problém v podloží, že by se to mohlo podmýlat a ta voda je naprosto všude kde člověk kopne
Odpovědět
@panlorenc Tak základy jako takové máme poctivě dělané, byť bez armatury, ale betonu tam je dost, ale podloží pod nema si dělá co chce a ta střecha tomu napomáhá, že to sice roztlači u pozednic, ovšem praská taky přízemí
Odpovědět
@vladimir_sacha Nejde o vodu ke spotřebě, měl jsem jen na mysli to, jestli se třeba právě tím zasypáním těch studen nezpůsobilo to, že voda ze spod se dostala ještě do vyšších vrstev zeminy které tím podmáčela, zkrátka do vrstev kde se již nalézají ty základy.... No tady se budete muset stejně asi poradit z hydr.geol. a statikem a pak o jejich závěrech ještě důkladně popřemýšlet tohle se nebude asi dát nikdy 100% vyřešit....
Odpovědět
@panlorenc Hladina vody je někdy klidně jen 150cm hluboko
Odpovědět
@vladimir_sacha A někde je zase 0,5m pod terénem a někde třeba 20m...co jako
Odpovědět
@petrmm Té vodě je jedno, jestli studna je zasypána nebo ne, spíš právě v takovém stavu stojí, akorát jde nahoru/dolů dle počasí a ročního období, jinak se nehýbe, kdyby se například studny obnovily a nebo se využily jako čerpací jímky, tak by tady sice stahovaly vodu, ale podmylalo by se to tu
Odpovědět
@panlorenc Všude je stejně, ve všech studních stejná hladina, tady je rovina
Odpovědět
@vladimir_sacha 150 cm pod povrchem ano to jsem předpokládal zmínil jste i blízkost povodí mám také takové místo tam je to také jen 2m hluboko.... Jak jsem psal, chce to asi hydr.geol. statika poradit se... A právě na takovou výšku spodní vody právě jsou dobré ty dřeviny jak jsem tu uváděl při dodržení ochranné vzdálenosti od baráku je-li to možné zkrátka pozemek je tedy zamáčený....
Odpovědět
Článek se načítá
@petrmm Ano, je to zamáčené a taky doprava která tu je na hlavní ulici, zejména kamionová tomu nepomáhá. Tady proletí kamion a třepe se voda v záchodě, takže se to třepe a sedá si to do toho rozmáčeneho podloží a střecha co má pozednice kotvené do cihly ještě tomu napomáhá, že se rozjíždí mírně do stran
Odpovědět
@vladimir_sacha To je otázka, protože když je ta studna zasypaná a zejména zeminou která má přirozeně kapilární póry, a při výšce hladiny 150 cm pod zemí to pak znamená, že díky tomu hliněnému násypu se voda kapilárně vytáhne ještě výš a rozmáčí půdu ještě víc... Ovšem zase je-li tam výška hladiny 150 cm pod zemí tak to bude možná i pod a kolem těch základů tak jako tak....
Odpovědět
@petrmm Ano, ta výška je všude stejná, když praskl ten vodovod pod podlahou metr hluboko v zemi, já před domem kopal výkop, abych tu černou trubku našel, tak sem stál 170cm hluboko a trubka byla už mokrá, stačilo zajet rýčem dál a už byl mokrý od vody a blato a to byl květen
Odpovědět
@vladimir_sacha Tak to se asi moc dělat nedá, jistě barák lze stáhnout, (lze stáhnout i krov čímž se pomůže místo toho věnce) lze rozšířit příp. zajistit sloupy ještě základ, .... A pak ty dřeviny jestli to lze, ať to množství vody omezí sníží půdu zpevní..... Jinak se poraďte s odborníky jak jsem psal.....
Odpovědět
@petrmm Tak samozřejmě uvidím jak to bude dál, ale šlo to tady nějak stabilně do těch různých pohybů, ale prostě teď v tom týdnu nikdo neví proč to udělalo vše co sem popsal... A popraskalo to tam, kde předtím nikdy nebylo nic
Odpovědět
@vladimir_sacha No to víte, tady může nastat několik scénářů, (neříkám katastrofických) dle vašich popisů a dle zmíněných podmínek soudím, že některé procesy probíhají též "reverzibilně" (roztáhnutí stáhnutí praskliny apod.) Já bych ze začátku doporučil, pozvat si za nějaký "bakšiš" nějakého toho statika a trochu se o tom poradit, má-li nemá-li cenu něco řešit případně jak a pak se dál uvidí, získat nějakou představu kam by se to mohlo nebo nemohlo vyvíjet , aby jste třeba nedělal věci zbytečné apod. Víc tady asi neporadím, je to zkrátka problematické místo, žiji v oblasti kde taková místa také máme, věčné problémy s vodou ve sklepech apod., je to v blízkosti řeky potoka hladina spodní vody velmi vysoká, některé věci jsou prakticky neřešitelné......
Odpovědět
@petrmm Bohužel, je to pravda, sklep v hospůdce musíme taky pravidelně hlídat a vyčerpávat, jinak je tam po kolena vody a tam bohužel je tam na té stavbě zeď praskla že se tam dají strčit prsty... To je případ většiny domů tady, včetně nás
Odpovědět
Momentálně nad dveřma odkryto na hrubou, 12 let od omítek
Odpovědět
U těch překladů se to stává, zeď v tom místě pracuje více protože není homogenní, je v ní "díra" na dveře, nejvíce takových trhlin dělají dřevěné překlady, ale nejen ty, není to samozřejmě pravidlem ale trhliny v místě překladů patří mezi nejběžnější a to i bez toho že by tam musely být jakékoli statické poruchy, zkrátka v těch místech dochází k dilatacím.. To máte něco podobného jako s mosty, sebepevnější konstrukce nejsou napojovány na břeh "na tvrdo" ale většinou vždy pomocí nějakých "dilatačních přechodů" v opačném případě by tam vznikly trhliny.. Další věcí která se na tom může podílet je i způsob prozdění promaltování kvalita vlastní malty omítky.... Shrnuto, u těch překladů to může být zavádějící tzn. může ale vůbec nemusí jít o statickou poruchu........
Odpovědět
@petrmm Je to nejvíc tam, na této straně praská ,,od překladu nahoru" a na straně druhé ,,od stropu k překladu" nejblíže k prasklému schodišti, Lehlo to na futra a dveře se už musely štelovat v pantech
Odpovědět
@vladimir_sacha Jak jsem psal, praskání omítky drobný posuv zdiva dilatace trhliny u překladů jsou velice běžné věci, neříkám že ideální ale dosti časté velmi časté... Jestliže ale máte pocit že jde i o něco víc, nezbývá než ten statik jak jsem psal, kruh se opět uzavírá tady opravdu nic víc nevymyslíme, musí to někdo vidět v reálu a něco vám k tomu říct, buďto vás uklidní nebo musíte přijmout opatření, tady jiná cesta není....
Odpovědět
Profilova fotka
@vladimir_sacha Ladišku, pokud jsi to ty, bude se snad otvírat Růžek? Starosti s domem mě mrzí, ale s tím nepomůžu. Ať to dobře dopadne.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?