Ovládání podlahového vytápění. Co je nejlepší?

Nemám žádnou zkušenost a tak nevím, co mi bude vyhovovat, proto jdu zjistit, jak to máte u vás. Nebudu mít chytrou domácnost a tak ovládání zůstane na mě. Jak to řešit? Někdo mi říkal, že stačí jedno centrální nastavení, protože to beztak na jaře nastavím na nějakou nižší teplotu, na podzim pak na vyšší teplotu a v mezičase na to nesáhnu. Mě se to ale nezdá a tak si říkám, jestli nemít ovládání v každé místnosti - někde v blízkosti vypínačů. Jak to máte u vás a jak jste spokojeni? ps. Budu mít 8 okruhů, 4 pokoje, 1x chodba, 2x koupelna, 1x technická místnost.
Odpovědět
@robertpok Teplotu topné vody řídí ekvitermní křivka v tepelném čerpadle a na rozdělovačích jsem průtok nastavil ručně, podle požadované teploty místnosti. Žádné řízené akční členy v rozdělovačích nejsou.
Odpovědět
@robertpok Nepíšete čím budete topit. Všeobecně regulace po místnostech jsou podle mně vyhozené peníze s nulovým přínosem a třeba u plynového kotle nebo TČ bez vyrovnávací nádrže i trochu komplikace. Vše zvládne nastavení průtoků na rozvaděči a regulace teploty vody na zdroji. Někdo si to pořizuje jako hračku.
Odpovědět
@wpavel Moje chyba, netušil jsem, že zdroj topení hraje roli. Budeme mít TČ. Chápu to tedy dobře tak, že žádné ovládání nikde nebude a že všechno nastavím u TČ? ps. Já hračku nechci, já chci ať to funguje a samo a dobře :o) (omlouvám se za možná hlupý dotaz, já o tom nic nevím a jak stavím na klíč, tak jsem to vlastně ani nemusel řešit.)
Odpovědět
Profilova fotka
Máme extra termostaty v OP, oba dětské, ložnice, zádveří, a koupelna má dohromady termostat pro koupelnu, WC a chodbu. Zbytečné mi to nepřijde, je to pohodlné. Protože ve slunečné dny máme v obýváku teplo veliké i v zimě, klidně i 26-27 když nezatahneme rolety, a kdyby do toho ještě jelo topení podle centrálního nastavení, podle teploty venku, bylo by to úplně zbytečné . V ty slunečné dny bývá venku totiž velký mráz. Často si na některých termostatech měníme teploty. Někdy přidám, když se mi zdá, že je v pokojíčku na hraní chladno, nebo když vím, že přijde návštěva a budou si děti hrát na zemi v pokojíčku, tak jim to na hodinu zapnu, pro pocit teplejší podlahy. Prostě záleží jak kdo, no. V ložnici na to prakticky nesaham. Topíme plynem, krbem s výměníkem a soláry. @robertpok
Odpovědět
Profilova fotka
@robertpok V případě podlahovky ideálně nic neovládat🙂, čím méně, tím lépe. Řídit přes ekviterm (kotel si nastavuje teplotu otopné vody podle venkovní teploty - zjednodušeně řečeno) Jediné co se musí ze začátku nastavit je ekvitermní křivka (to je to "centrální nastavení") a průtoky jednotlivých okruhu. Ty průtoky také stačí nastavit v podstatě jednou - tím lze popřípadě zařídit i rozdílné teploty v místnostech (i když to má své limity - viz níže) Měnit to třeba několikrát v průběhu dne (zmíněné ovládání v každé místnosti je vzhledem k setrvačnosti systému stejně nesmysl, navíc drahý). Ale v případě rozumně zatepleného domu je stejné možné dosáhnout nějakých trochu větších teplotních rozdílů v jednotlivých místnostech jen pokud jsou trvale zavřené dveře. Jinak teplovodní podlahovka má z principu (na rozdíl od elektrické) do určité míry i schopnost samoregulace. Mně trvalo pár týdnu ze začátku než jsem našel ideální nastavení otopné křivky a nastavil průtoky. Ale od té doby jsem na to už tři asi tři roky vůbec nešáhl a nemám potřebu cokoliv přenastavovat - ideální stav. Navíc je to výš zmíněné je poměrně jednoduchý a levný způsob regulace.
Odpovědět
@robertpok Vždy to doporučuji řešit jak se říká štěstí přeje připraveným. Dům na klíč neznamená žádnou jistotu že bude použitá dobrá technologie a proto studujte ať těch prohlášení "mělo to být jinak" bylo co nejméně. Jak je tu napsáno několika hodinové poklesy-útlumy v moderním dobře zatepleném domě neuděláte, obytné místnosti se topí na jednu teplotu, ložnice trvale na spací, koupelna + 1-3st podle potřeby. Hlavně ne žádné kombinace podlaha a radiátory. Max. žebřík v koupelně který se nechá provozovat i v přechodném období kdy nejede TČ na EE.
Odpovědět
@robertpok je to výhodnější jak zde bylo napsáno bez termostatů v místnostech. Jedním z důvodů je i to, že TČ potřebuje topit na co nejnižší teplotu oběhové vody a proto trvale. Navíc musíte zajistit určitý minimální průtok vody TČ. Jakmile použijete zónovou regulaci (termostaty v každé místnosti), tak jednak vyhodíte zbytečně peníze za regulaci, navíc musíte použít taktovací nádrž k TČ a nakonec si zhoršíte účinnost TČ.
Odpovědět
Nic. Ekviterm a jedeš. To je vše.
Odpovědět
My máme normální elektrokotel spínaný termostatem a vložku s výměníkem v obýváku. Systém je regulovaný tak, že je vyváženost všude a +- stejná teplota po celém domě (10+13 okruhu) - topime nárazově (buď ano nebo ne) U TČ je lepší nastavit nižší teplotu a tak, aby jelo trvale
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?